Uczniowie „Rolnika” na stażu w Hiszpanii

Po miesięcznym stażu zawodowym powróciła do kraju pierwsza grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr2, im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu, którzy odbywali staże w Salamance w Hiszpanii.

Młodzież realizowała projekt Leonardo da Vinci- Mobilność IVT – Praktyki zawodowe dla młodzieży uczącej się – pt. ?Staże w branży turystycznej, gastronomicznej i hotelarskiej w Unii Europejskiej?, mający na celu umożliwienie zdobycia doświadczenia zawodowego i praktyki w zawodach gastronoma oraz hotelarza na europejskim rynku pracy.

Uczniowie pracowali w zakładach gastronomicznych oraz hotelach i pensjonatach, gdzie oprócz zdobywania szlifów zawodowych, doskonalili także swoje umiejętności językowe. 

Zapytani o wrażenia, mówią: ? Przez okres pobytu w Hiszpanii poznaliśmy smak dorosłego życia, zobaczyliśmy jak wygląda prawdziwa praca, nabraliśmy nowych doświadczeń i umiejętności, poznaliśmy hiszpańską kuchnię. Polecamy takie staże wszystkim młodym ludziom bo to wspaniałe doświadczenie dające możliwość rozwoju zawodowego, ale również poznania nowych ludzi i kultury obcego kraju?.

Szkolny koordynator i autorka projektu p. Ewa Brzozowska oraz p. Sabina Dyjak nauczyciel przedmiotów zawodowych w szkole, podsumowują miesięczny pobyt młodzieży na stażu: ?Wszyscy poradzili sobie świetnie. Miesiąc spędzony za granicą dodał im pewności siebie i wiary we własne siły. Przede wszystkim jednak pozwolił zdobyć wiele nowych umiejętności i wiadomości co z pewnością zaowocuje w przyszłej pracy. Uczniowie poznali też nowy kraj, zawiązali nowe znajomości a nawet przyjaźnie. Było nam bardzo miło, że pracodawcy docenili pracowitość i sporą wiedzę naszych uczniów, a niektórzy nawet zaproponowali im współpracę na przyszłość. Wszyscy stażyści otrzymają Certyfikaty Europass Mobility, dokumenty unijne, potwierdzające ich zagraniczną praktykę, co znacznie podniesie wartość ich CV i z pewnością zwiększy szanse na zdobycie dobrej pracy na rynku Unijnym.

Kolejna grupa uczniów Technikum Hotelarstwa wyjeżdża na staż do Wielkiej Brytanii już w czerwcu tego roku.
Szkoła już planuje kolejne staże zagraniczne dla swoich uczniów w ramach projektów unijnych.

Info/fot: ZSP nr 2 „Rolnik”