Spotkanie w sprawie rekultywacji

O tym, jak wesprzeć Kopalnie Siarki Machów w pracach związanych z rekultywacją wyrobiska w Piasecznie (gm. Łoniów) oraz na temat zabezpieczenia terenów do niego przyległych, dyskutowano w siedzibie spółki.

Z inicjatywy Posła PO, Mirosława Pluty odbyło się spotkanie z udziałem parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej z województwa świętokrzyskiego: Posłów Marzeny Okły ? Drewnowicz oraz Lucjana Pietrzczyka. W dyskusji uczestniczyli też Prezes Kopalni – Robert Niedbałowski i Prezydenta Tarnobrzega – Norbert Mastalerz.

Przed zebraniem uczestnicy rozmów wizytowali obszar piaseczyński oraz ziemie zagrożone podtopieniami. Podtopienia mogą być następstwem wyłączenia pracujących tam pomp utrzymujących poziom lustra wody w wyrobisku na określonym poziomie. Teren ten jest obecnie zamieszkiwany, ale też intensywnie wykorzystywany rolniczo. Obecnie środki finansowe na pompowanie wody pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

– Zdobycie pieniędzy na wydłużenie pracy pomp o około 6 lat oraz zmeliorowanie terenów zagrożonych, to w tej chwili sprawy priorytetowe dla Kopalni Siarki Machów. – Myślę, że będziemy mieli na tyle siły, aby ta sprawa wpisana została poprzez nowelizacje lub aneks do odpowiedniej ustawy. Chcielibyśmy, aby kwestia dofinansowania została ujęta w ramach rezerwy budżetowej państwa i ustawowo zagwarantowana do 2020 r. To pozwoliłoby stworzyć projekt na melioracje, oszacować koszty i wystąpić po środki finansowe z różnych źródeł w tym unijnych ? mówi Poseł Mirosław Pluta.

Właścicielem akcji spółki Kopalnia Siarki Machów jest gmina Tarnobrzeg. Program rekultywacji realizuje zarząd Kopalni w porozumieniu z władzami Tarnobrzega.

Info: biuro poselskie Posła Mirosława Pluty.