Comenius – tarnobrzeżanie w Szwecji i Danii

Od 22 do 26 maja, uczniowie Gimnazjum nr 3 w Tarnobrzegu: Izabela Cywińska, Piotr Juda oraz Jędrzej Kurzępa wraz z opiekunami przebywali w Szwecji oraz Danii w ramach programu Comenius „Youth Without Borders”.

Wyjazd był okazją do nawiązania nowych przyjaźni ? w programie uczestniczy 11 państw (poza Polską również Szwecja, Dania, Holandia, Łotwa, Hiszpania, Portugalia, Turcja, Węgry, Rumunia, Włochy). Uczniowie mogli porównać sposób funkcjonowania polskiej i szwedzkiej szkoły, w której spędzili sporo czasu. Poznali na podstawie przygotowanych przez ich rówieśników prezentacji m. in. obyczaje panujące w ich państwach, sposoby urządzania domów, najważniejsze wydarzenia po1945r., najchętniej wybierane kierunki studiów.

Młodzież przebywała nie tylko w Helsingborgu, zwiedziła również piękne miejscowości w szwedzkim regionie Skania – Bosjokloster, The National Park Soderasen, Malmo, Lund oraz już w drodze powrotnej Kopenhagę.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że dzięki licznym okazjom do wymiany poglądów, dostrzegli poza interesującymi różnicami wiele podobieństw w sposobie myślenia i działania młodych ludzi. To spowodowało, że rozstanie było trudne, ale nawiązane znajomości z całą pewnością przetrwają.