Ceny OC a długość posiadania prawa jazdy

Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Chociaż istotną rolę odgrywa wiek kierowcy, równie ważna jest data wydania prawa jazdy. Sprawdź, jakich składek mogą spodziewać się młodzi kierowcy, a jakich osoby z wieloletnim stażem za kierownicą. Wyniki będą zaskakujące…

Cena ubezpieczenia samochodu w 2017 roku jest nieco niższa niż przed rokiem. Nadal jednak to kwoty dużo wyższe niż jeszcze kilka lat temu, dlatego kierowcy coraz wnikliwiej analizują czynniki kształtujące wysokość składki. Ważną rolę odgrywa data uzyskania prawa jazdy – przekłada się to bowiem na doświadczenie w kierowaniu pojazdami.

Niedoświadczony kierowca bardziej ryzykowny?

Zgodnie ze statystykami policyjnymi, młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata powodują średnio 17% wypadków. Za ponad 40% zdarzeń drogowych odpowiada niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele traktują młodych kierowców jako bardzo ryzykownych – z uwagi na brak doświadczenia oraz zbyt dużą pewność siebie. Stąd osoby w przedziale wiekowym 18-24, które posiadają prawo jazdy od niedawna, płacą za ubezpieczenie OC nawet kilka razy więcej niż starszy i bardziej doświadczony kierowca.

Ile trzeba zapłacić za OC?

Aby poznać dokładną zależność między ceną OC a okresem posiadania prawa jazdy, warto zobrazować to na przykładach. Załóżmy, że ubezpieczenia OC szuka kierowca w wieku 21 lat (rocznik 1995) z Olsztyna. Ubezpiecza samochód marki Ford Fiesta (rocznik 2008) w wersji silnikowej 1,2 Ambiente.

  • Jeśli prawo jazdy posiada od września 2017 roku, za OC z assistance zapłaci od 2,4 tys. zł (w Axa Direct) do 7,67 tys. zł (w Allianz).
  • Jeśli prawo jazdy posiada od września 2014 roku, za OC z pakietem assistance zapłaci od 1,99 tys. zł (Axa Direct) do 7,67 tys. zł (w Allianz).

Dla porównania kierowca w wieku 36 lat (rocznik 1981), który posiada prawo jazdy:

  • od września 2017 roku zapłaci za OC z assitance od 1,8 tys. zł (w Axa Direct) do 3,15 tys. zł (w Link4)
  • od września 2014 roku zapłaci za OC z assistance od 1,46 tys. zł (w Axa Direct) do 3,17 tys. zł (w Allianz).

Zanim kupisz OC, porównaj oferty

Jesteś młodym kierowcą, który niedawno odebrał prawo jazdy? Zanim podpiszesz umowę z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, policz sam składkę za OC na Rankomat.pl. Dzięki temu dowiesz się, gdzie masz szansę na polisę w najniższej cenie. Nie popełniaj błędu wielu kierowców i nie decyduj się na przypadkową ofertę. Nie przepłacaj za OC, skoro zakres i sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo. Porównaj ceny i wybierz najtańsze obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

Materiał partnera

You May Also Like