Jak wybrać polisę narciarską?

Sezon zimowy trwa w Polsce stosunkowo krótko, ale i tak stwarza możliwości szusowania na nartach czy jazdy na desce snowboardowej w polskich górach. Nie brakuje znakomicie przygotowanych dla sportowców i amatorów narciarstwa tras narciarskich i stacji. Warto przed wyjazdem przemyśleć kwestię ubezpieczenia się na wyjazd narciarski za granicę.

Dla osób, które oczekują jednak czegoś więcej, dłuższych tras o różnym stopniu trudności, polecamy wyjazd za granicę, np. w Alpy. Francja, Szwajcaria, Włochy, Austria i Niemcy – tych kilka krajów oferuje wiele dla turystów nastawionych na turystykę aktywną w górach.

EKUZ to podstawa

Wyjeżdżasz na ferie za granicę i chcesz spędzać aktywnie czas na stokach narciarskich? Nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Jeśli jedziesz na urlop do jednego z krajów Unii Europejskiej, możesz zapewnić sobie bezpłatne świadczenia medyczne na miejscu, a to dzięki karcie EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w delegaturach i oddziałach stacjonarnych dla każdej ubezpieczonej osoby. Np. EKUZ Opole https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/opole/ wyrobi w Opolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ Opole 45-315, przy ulicy Głogowskiej 37.

Taka karta za granicą, w krajach europejskich zapewni bezpłatną pomoc lekarską w sytuacjach nagłych. Refundacji przez NFZ podlegają jednak tylko ściśle określone dla danego kraju usługi medyczne i wyłącznie w publicznych przychodniach i szpitalach. Innymi słowy, zagraniczny turysta wyposażony w kartę EKUZ na jej podstawie korzysta ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach, jak obywatel danego kraju. Karta EKUZ nie pokryje kosztów wizyt, zabiegów czy transportu medycznego, jeśli w konkretnym państwie za takie świadczenia płacą również jego obywatele. Między innymi płaci się za granicą w wielu przypadkach za transport medyczny czy ponosi się koszty ratownictwa. Niewykluczone, że NFZ nie zrefunduje leczenia turysty za granicą, jeśli powodem urazu było uprawianie sportów ekstremalnych. Dlatego na czas pobytu na feriach w górach z myślą o jeździe na nartach lub snowboardzie, warto zastanowić się nad wykupieniem polisy narciarskiej prywatnie, zamiast poprzestawać na karcie EKUZ.

Prywatne ubezpieczenie na wyjazd na narty

Będąc zapobiegawczym i odpowiedzialnym, warto przemyśleć kwestie poniesienia kosztu i wykupienia polisy narciarskiej na czas wyjazdu za granicę na narty. Wiadomo, że takie sporty często wywołują kontuzję. Można ulec wypadkowi, nawet będąc znakomitym, doświadczonym narciarzem. Wówczas liczy się jak najkrótszy czas udzielenia pomocy medycznej przez wykwalifikowane do tego osoby. Zdarza się, że w wyniku np. lawiny narciarze zostaną odcięci od stoku i będą musieli być ratowani nawet z wykorzystaniem śmigłowca. To wszystko kosztuje, a o ile w polskich górach GOPR czy TOPR nie pobiera opłat za prowadzenie akcji poszukiwawczej i świadczenie pomocy, o tyle za granicą ratownictwo kosztuje i to całkiem sporo.

Za pomoc ratowników trzeba słono zapłacić, a cena zależy od kraju, do którego jedziemy na ferie. Przykładowo za 1 godzinę lotu helikoptera ratunkowego w górach płaci się około 5 tys. euro, a zwiezienie poszkodowanego toboganem ze stoku kosztuje 500 euro. Za przejazd karetką do szpitala płaci się nawet kilkaset euro. W Austrii czy w Czechach koszty ratowania w górach turystów ponoszą oni sami. W Szwajcarii pacjent korzystający z transportu lotniczym pogotowiem ratunkowym ponosi 50 proc. kosztów, a na Słowacji co prawda transport lotniczy pogotowia ratunkowego jest bezpłatny, ale już świadczenia w ramach ratownictwa górskiego są odpłatne w 100 proc. Problemem jest też i to, że w kurortach narciarskich zwykle znajdują się gabinety lekarskie, czy kliniki urazowe, pozwalające na szybkie udzielenie fachowej pomocy lekarskiej narciarzom, którzy ulegli wypadkom na stokach, ale wszystkie są prywatne. Do publicznych placówek zdrowia może być bardzo daleko, a w wielu przypadkach liczy się czas udzielenia pomocy lekarskiej pacjentowi. Z tego względu korzystamy z jak najbliższych gabinetów lekarskich. Bez polisy narciarskiej za każdą wizytę, a zwłaszcza za zabiegi i pobyt w prywatnej klinice trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Dlatego dobrym pomysłem na wyjazd narciarski za granicę będzie wykupienie polisy narciarskiej. Powinna ona uwzględniać co najmniej koszty leczenia za granicą, koszty ratownictwa, NNW czy OC w życiu prywatnym, jak i koszty transportu medycznego do kraju. Polisa narciarska na https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-narciarskie/ jest udostępniona klientom w niskiej cenie. Jeśli wybieramy się na tygodniowy pobyt na narty do Włoch, za polisę na narty na jedną osobę zapłacimy zaledwie 29,60 zł. Takie ubezpieczenie oferuje firma AXA Assistance. Obejmuje ono koszty leczenia do kwoty 200 000 zł, koszty ratownictwa do 200 000 zł, a dodatkowo ubezpieczenie NNW do 20 000 zł oraz niebezpieczeństwo uprawiania aż 92 różnych dyscyplin sportowych. To niewielka cena za spokojny pobyt na feriach w górach za granicą, bez zamartwiania się o to, co będzie, jeśli ulegniemy wypadkowi.

Materiał partnera

You May Also Like