Lepiej ubezpieczyć się indywidualnie czy grupowo?

Posiadane polisy na życie – bez względu na to czy indywidualnej, czy grupowej – powinno przynosić ubezpieczonemu jak najwięcej korzyści. Sprawdzamy wady i zalety każdego z rodzajów ubezpieczeń.

Część klientów z pewnością będzie opowiadać się za ubezpieczeniem indywidualnym, ponieważ są to zawsze ubezpieczenia na wyższą kwotę (sumę ubezpieczenia) i zakresem ochrony, który można modyfikować. Z kolei ubezpieczeni grupowo to ci, którzy cenią sobie gotowe rozwiązania oraz nie chcą dużo płacić za składkę. Jak się także okazuje, obie polisy można ze sobą łączyć, aby uzyskać większe odszkodowanie za to samo zdarzenie.

Po co komu polisa na życie?

Na początku warto wyjaśnić czym jest indywidualne ubezpieczenie na życie i po co właściwie ono jest. Wbrew pozorom opinie wśród klientów bywają rozbieżne. Ubezpieczenie na życie w wersji podstawowej ma za zadanie chronić życie ubezpieczonego. Oznacza to, że w przypadku jego śmierci ? rodzina jako osoby uposażone otrzymają odszkodowanie w ustalonej wcześniej kwocie. Jest to rodzaj zabezpieczenia dla osób, które obawiają się o dalsze losy bliskich, szczególnie w zakresie finansowym. To dobry ruch dla osób, które posiadają małe dzieci czy zobowiązania finansowe w postaci kredytu hipotecznego.

Można również zdecydować się na szerszą ochronę ? taką od wypadków, chorób, urazów ciała. Wówczas przy objętych ochroną zdarzeniach można oczekiwać od ubezpieczyciela odszkodowania oraz innych form wsparcia jak np. transportu medycznego. Rozszerzenie ochrony jest możliwe za pomocą zakupu umów dodatkowych. Dotyczą one m.in.:
– pobytu w szpitalu,
– wypadków komunikacyjnych,
– ciężkich chorób,
– narodzin dziecka,
– urazów ciała,
– chorób nowotworowych.

Rozszerzenia dotyczyć mogą również ukąszenia przez kleszcze, co jest przydatne szczególnie w sezonie letnim czy pogryzienia przez zwierzęta.Polisa na życie ma pozwolić utrzymać dotychczasowy poziom życia w trudnych, losowych sytuacjach. Gdy ubezpieczony dozna skomplikowanego złamania, może być w dłuższym czasie niezdolny do pracy. Wpływa to na pogorszenie życia jego oraz najbliższych. W sytuacjach, gdy posiada się kredyt, takie zdarzenie może generować spore problemy finansowe.W polisie na życie samemu wybiera się sumę ubezpieczenia oraz czas trwania umowy ? wystarczy dopasować je do swoich możliwości finansowych oraz oczekiwań. Jeśli zatem uznamy, że zostało nam jeszcze 100 000 zł spłaty kredytu, na taką kwotę możemy się zabezpieczyć.

Indywidualna polisa na życie – krótki przegląd oferty

Osobom, którym zależy na długoterminowej ochronie – lepiej będzie zakupić ubezpieczenie indywidualne. Minimalny czas trwania polisy na życie trwa zazwyczaj 12 miesięcy. Często ubezpieczyciele oferują umowy długoterminowe na co najmniej 5-25 lat. Takie rozwiązania sprawdzają się w tych polisach, które mają za zadanie nie tylko finansowo chronić życie i zdrowie ubezpieczonego, ale także gromadzić lub pomnażać część wpłacanej składki. W taki sposób działają mieszane polisy na życie (ochronno-oszczędnościowe, ochronno-inwestycyjne i posagowe). Ale ochrona może trwać znacznie dłużej, nawet na czas nieokreślony, jak w przypadku bezterminowych ubezpieczeń na życie ? przeznaczonych szczególnie dla osób w podeszłym wieku.

Czas trwania umowy to niejedyny wyróżnik indywidualnych polis na życie. Tu liczy się także wiek ubezpieczonego. Większość polis może być zawarta przez osoby, które skończyły 18 lat. Ochrona (dot. tylko terminowych ubezpieczeń na życie) trwa do wskazanego wieku ? najdłużej w wersji podstawowej, a krócej w zależności od wybranego rozszerzenia. UWAGA!Jeśli czas trwania umowy trwa minimum 5 lat, a ostatnim momentem do przystąpienia do polisy jest granica 67 lat, to oznacza, że ochrona wygasa po skończeniu przez ubezpieczonego 73. roku życia.

Do indywidualnej polisy na życie może należeć, wbrew nazwie, nawet 10 spokrewnionych osób: współmałżonek, dzieci, rodzice, teściowie, dziadkowie. Taka oferta pojawia się jako rodzinna polisa na życie, gdzie obowiązuje jedna składka i różny zakres ochrony dla każdego członka rodziny.

Indywidualna polisa na życie to wydatek od 30 zł miesięcznie. Górna granica zależy m.in. od zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia, a także rodzaju polisy (ochronna lub mieszana).

Grupowa polisa na życie – krótki przegląd oferty

Jeśli grupowa polisa na życie jest oferowana w miejscu pracy, to ubezpieczony musi liczyć się z tym, że ochrona trwa do momentu odejścia z firmy. Standardowo „grupówka” trwa 12 miesięcy i jest automatycznie odnawiana na taki sam okres.Tu wybór jest znacznie skromniejszy, ale i prostszy. Zazwyczaj nie można dobierać umów dodatkowych, ale jest szansa na uniknięcie karencji w niektórych zdarzeniach, np. za urodzenie dziecka zamiast nawet 12-miesięcznego wstrzymania odpowiedzialności towarzystwa, jest tylko 6 miesięcy lub krócej.

Wielu zatrudnionych decyduje się na przystąpienie do ubezpieczenia grupowego ze względu na cenę. Wydatek na poziomie ok. 50 zł miesięcznie nie jest znacznym obciążeniem dla przeciętnego pracownika. W niektórych firmach pracodawca pokrywa koszty polisy na życie, traktując je jako element pakiet socjalnego.

Dwa ubezpieczenia – dwa odszkodowania

Jeśli posiadamy już polisę indywidualną, a pracodawca zaoferuje nam np. Allianz ubezpieczenie grupowe to dobrze będzie zastanowić się na dodatkową polisą. Należy pamiętać, że dwie polisy to dwa odszkodowania, dzięki czemu można sporo zyskać.

Z kolei dwa ubezpieczenia stanowią praktyczne uzupełnienie ofert. Jeśli posiadamy podstawowy zakres ubezpieczenia indywidualnego, a zależy nam na dodatkowej ochronie ? możemy nabyć ją właśnie poprzez zakup „grupówki”.

Jak znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?

Wydawać by się mogło, że zakup ubezpieczenia to trudna decyzja – ilość towarzystw ubezpieczeniowych oraz ich ofert może wprawić każdego klienta w konsternację – nie wiadomo na co się zdecydować. Jeśli jednak skorzystamy z pomocy, jaką oferuje nam internet – zakup może być prosty i łatwy. Należy jednak wiedzieć jak szukać dobrych ofert.

Przede wszystkim dobrze sprawdzać oferty w zaufanych, sprawdzonych źródłach, a takimi są strony poświęcone tematyce ubezpieczeniowej. Niekoniecznie są to strony konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli zatem interesuje nas dobra polisa to warto sprawdzić ubezpieczenie na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl. Równie dobrze będzie skorzystać z porównywarki ubezpieczeniowej. Jest to narzędzie, które pozwala zaoszczędzić czas i nasze pieniądze. Porównywarka na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankiecie opracowuje listę najlepiej dopasowanych produktów. Uwzględnia nasze zarobki, oczekiwania względem sumy ubezpieczenia oraz liczby członków rodziny. Gotową ofertę przedstawia konsultant, który się z nami kontaktuje. Jest to osoba, którą możemy zapytać o wszystkie plusy i minusy każdego oferty. Rozmowa z nim powinna pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości. Konsultant może również umówić spotkanie z agentem w celu podpisania umowy. Warto wybrać miejsce najbardziej dogodne dla nas – np. mieszkanie czy kawiarnię w pobliżu domu lub pracy. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele cennego czasu.

Drugą metodą na znalezienie dobrej oferty będzie sprawdzenie bieżących rankingów. Strona z rankingiem zawiera bieżące oferty oraz oceny przyznawane przez fachowców w zakresie jakości ubezpieczeń.

Ranking da nam informację o tym, jakie obecnie polisy są najlepsze na rynku ubezpieczeniowym, jakie istnieją alternatywne opcje oraz czym dana polisa się charakteryzuje. W ten sposób znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Warto również wspomnieć, że samych rodzajów polis na życie jest obecnie wiele – rodzinne, inwestycyjne, posagowe, indywidualne, grupowe, terminowe czy bezterminowe. Należy brać pod uwagę własne oczekiwania i potrzeby i nimi kierować się przy zakupie. Bez względu na to czy zdecydujemy się na polisę indywidualną czy grupową – warto by była to świadoma i przemyślana decyzja, której nie będziemy za jakiś czas żałować.

Materiał partnera

You May Also Like