Koncert na 100-lecie Republiki Tarnobrzeskiej

Z okazji setnej rocznicy proklamowania Republiki Tarnobrzeskiej, jednego z największych buntów robotniczo-chłopskich w historii Polski międzywojennej, Stowarzyszenie M-Rock zaprasza na koncert zespołu Hańba!. 9 listopada (piątek), godz. 20:00, Roots Pizza, ul. Wyspiańskiego 19. Wstęp: 20 zł (sprzedaż bezpośrednio przed koncertem)

Hańba! to tegoroczny laureat „Paszportów Polityki” w kategorii muzyka popularna. Pierwotnie: Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!. Powstała w Krakowie w 2011 r., w kręgu muzyków związanych z tamtejszą sceną folkową i punkową. Ich muzyka to połączenie miejskiego folku z punkiem. Inspiracją podstawową jest jednak dla nich Polska międzywojenna z jej rewolucyjną i antysanacyjną poezją, kabaretami, kulturą robotniczą, folklorem politycznym i ludycznym. Muzycy z Hańby! korzystają więc z wierszy Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego, piszą też sami.

W 2014 r. odebrali pierwszą ważną nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W 2015 r. nagrali pierwszy album i szybko zdobyli uznanie już nie tylko w kraju, ale też – po udanych trasach po Europie i Stanach Zjednoczonych – na świecie. To ciekawe, że mimo tak głębokiego zanurzenia w polskim społeczno-kulturowym idiomie Hańba! równie entuzjastycznie przyjmowana jest w Katalonii, w Czechach, w Niemczech czy w Ohio. W sierpniu 2017 r. wydali płytę ?Będą bić!? (Antena Krzyku), na której uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą. „Sytuacja liryczna” niby z 1937 r. Czy na pewno? (źródło: Tygodnik Polityka)

You May Also Like