Wernisaż wystawy malarstwa Marty Lipowskiej i fotografii Piotra Bednarskiego

17 maja o godz. 17:30 odbędzie się w galerii TDK wernisaż wystawy malarstwa Marty Lipowskiej i fotografii Piotra Bednarskiego.

Marta Lipowska, studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Tworzy w technice olejnej. Inspiruje ją natura. Jej obrazy przedstawiają sceny z codziennego życia, ale najważniejsze są w nich światło i kolor.

Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Słowacja, Belgia). Jest laureatką kilku nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. W 2008r. znalazła się na liście najbardziej perspektywicznych polskich artystów do 35 roku życia „Kompas Młodej Sztuki”. Prace w kolekcjach prywatnych m. in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Czechach, Rosji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii.

„Moje obrazy to kolorystyczne impresje na temat otaczającego świata. Inspiracje czerpię z natury, jednak nie zależy mi na jej dosłownym przedstawieniu, a na uchwyceniu nastroju za pomocą koloru i światła. Wybieram takie fragmenty rzeczywistości, które są interesujące pod względem formalnym – temat jest kwestią wtórną. Wprawdzie moje prace są w pewnym sensie zatrzymaniem w kadrze chwil z mojego życia, jednak nie jestem sentymentalna – postać w moich pracach jest po prostu plamą barwną, równie istotną dla kompozycji obrazu jak np. cień drzewa w parkowej alejce. Unikam szczegółów – detal wyrwany z kontekstu jest przeważnie nieczytelny – wykorzystuję tylko to, co jest niezbędne do budowy przestrzeni obrazu. Myślę, że te uogólnienia, wynikające również z malarskiej ekspresji, mają pozytywny wpływ na ostateczny efekt, podobnie jak faktura powstała przez nakładanie farb za pomocą szpachli.”

Ważniejsze wystawy:
2019 – „Wybrane fragmenty” – Centrum Sztuki Fort – Warszawa
2017 – ECDDP – „Gdzie prawo spotyka się ze sztuką” – Berlin, MDK Południe – Katowice
2016 – Galeria Maya – Toruń, Biblioteka Krowoderska – Kraków, Książnica Beskidzka – Bielsko–Biała, Studio McKay Williamson – Londyn
2015 – Zamek Mirow – Mirow (Niemcy), Galeria OfArt – Częstochowa
2014 – Dom Aukcyjny Louiza Auction – Bruksela, MHMT – Tarnobrzeg
2013 – Galeria Brenart – Bruksela, Galeria AdiArt – Łódź
2012 – Galeria Maya – Toruń, Galeria ES – Międzyrzec Podlaski, BWA Sandomierz, Galeria Pasaż –Iwonicz–Zdroj, Centrum Kultury Pogranicza – Krosno, Galeria SDK – Sanok
2011 – Galeria Chłodna 20 – Suwałki, II Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne konfrontacje” – Galeria umelcov Spisa, Spisska Nova Ves (Słowacja)
2010 – II Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne konfrontacje” – BWA Rzeszów
„Przedwiośnie 33” (nagroda Rektora Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) – BWA Kielce
2009 – „Bliźniemu Swemu”, Galeria Narodowa „Zachęta” – Warszawa, Galeria Cascina Farsetti – Rzym
Galeria Kropka – Kraków, Art Hause Galerie – Kolonia, Galeria Secesja – Tarnowskie Góry
2008 – IX Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki – BWA Ostrowiec Świętokrzyski, „Porównania” – BWA Sandomierz
2007 – III Ogólnopolski Konkurs im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy – Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Piotr Bednarski, urodzony w Sandomierzu, studia magisterskie – kierunek Grafika na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyplom w pracowni linorytu u prof. Jana Bujnowskiego oraz w pracowni fotografii u dr Beaty Długosz. Obecnie prowadzi zajęcia artystyczne z zakresu sztuk wizualnych w Zespole Szkół Społecznych im. Małego Księcia w Tarnobrzegu. Zajmuje się grafiką, fotografią oraz ilustracją.

„Kobieta” to cykl 10 obrazów fotograficznych w formie wydruków cyfrowych w formacie 50×70 cm. Tematem obrazów jest akt kobiecy przy użyciu mocnego światła i cienia wykorzystując geometryczną formę kompozycji. Kolejnym etapem pracy jest przekształcenie zarejestrowanego materiału fotograficznego w obraz, poddając go uprzednio wnikliwym analizom kompozycyjnym. „…twórczość fotograficzna balansuje na granicy realizmu i kreacji graficznej. Wpisuje się ona w nurt fotografii artystycznej zapośredniczonej w sztukach wizualnych poddawanej kreacji na różnych etapach jej powstawania. Staram się unikać zbędnego rozpraszania uwagi widza na tyle na ile to możliwe…”
Wystawy:

2019 – Sandomierskie Centrum Kultury
2017- Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzeg
2016 – SMALL PRESS PHOTO 2016, Kraków
2016 – Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzeg
2015 – Fabryka Tytoniu, Kraków
2014 – Wydawnictwo Znak, Kraków
2014 – Galeria Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Kraków
2014 – Galeria Intymna Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, Katowice
2013 – Małopolski Ogród Sztuki, Kraków
2013 – Garage Sale, Auditorium Maximum Uniwersytet Jagieloński, Kraków
2013 – Galeria ONAMATO, Kraków
2013 – Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Tarnobrzeg
2012 – Urząd Wojewódzki we Lwowie, Lwów
2010 – Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeg

You May Also Like