Dni Baranowa Sandomierskiego w nowej odsłonie

Będzie ogólnopolski festiwal folkowy, Jarmark Ludzi z Pasją, wystąpią Trebunie Tutki, Sosnowski i Voo Voo, a na zakończenie pokaz teatru ognia. 8 i 9 czerwca odbędą się Dni Baranowa Sandomierskiego.

Tegoroczne święto miasta i gminy to będzie najbardziej kulturalna impreza w regionie. W tym roku będzie mieć nieco inny charakter. Stawiamy na kulturę, integrację, rodzinne świętowanie. Odbędzie się też nieco wcześniej, bo 8 i 9 czerwca.

Głównym wydarzeniem będzie organizowany jednocześnie XXVI Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze”. Przez dwa dni będą się odbywać wydarzenia związane z tym festiwalem, ale otwarte dla wszystkich chętnych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W sobotę 8 czerwca na placu targowym odbędzie się wieczór integracyjny „Radość spotkania”. Otworzy go taneczne widowisko tarnobrzeskiego FRAM-u, Siarkopolan i Studia Piosenki TDK tematycznie związane z folklorem, ale nie tylko. Tego wieczoru wystąpi też grupa Trebunie Tutki, która zaprezentuje swoje najsłynniejsze utwory, zaprosi do wspólnej zabawy, tańca i muzykowania. Wieczór zakończy dyskoteka z akcentem folkowym, choć nie zabraknie też innej muzyki – dyskotekowej i tanecznej.

Niedziela 9 czerwca to występy uczestników festiwalu na scenie konkursowej w MGOK-u, ale także na plenerowej na placu targowym. Tam też odbędzie się tradycyjny Jarmark Ludzi z Pasją oraz konkurs kulinarny „Ciastko z rodowodem”. Będą kulinarne prezentacje, warsztaty rękodzieła dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi będą mogli poznać dawne gry i zabawy. Odbędzie się też turniej rowerowy organizowany przez tarnobrzeski WORD. Kilka niespodzianek czeka nas także na scenie. Można będzie oglądać zarówno tradycyjne folklorystyczne występy z całej Polski, ale także poznamy nowoczesne projekty taneczne oraz wokalne inspirowane muzyką ludową, także lasowiacką. Wystąpią również, jak co roku Lasowiaczki z widowiskiem obrzędowym. Na tejże scenie zostanie także ogłoszona lista laureatów tegorocznego festiwalu „Dziecko w Folklorze”, a zwycięzcy odbiorą nagrody.

Wieczór z kolei będzie rockowy. Jako pierwszy wystąpi grupa ODS, znana już baranowskiej widowni dzięki koncertowi, który odbył się w MGOK-u przed paroma miesiącami. Po niej zaplanowano występ Sosnowskiego. To prawdziwy człowiek orkiestra, porównywany m. in. do takich artystów jak Joe Cocker, czy Tom Waits. Nagrodzony m.in. Offensywną „Szczotą” radiowej Trójki za pozamiatanie muzycznej sceny w 2018 roku, w tym sezonie obecny m.in. na takich wydarzeniach jak Enea Spring Break, ZEW się budzi Festiwal, czy Blues Maraton. Ten muzyk, songwriter i doświadczony gitarzysta jest znany ze swojego charakterystycznego, zachrypniętego wokalu. Jego debiutancka płyta została zarejestrowana w całości na sprzęcie, który mieści się w jednej torbie podróżnej – stąd jej nazwa: „The Hand Luggage Studio”. Jego koncerty to rodzaj live act-u, w którym opowiada o swoich piosenkach, śpiewając i grając nie tylko na gitarze lub banjo, ale akompaniując sobie też jedną nogą na bębnie basowym (stopie), a drugą na tamburynie.

Gwiazdą wieczoru będzie grupa Voo Voo – jeden z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej, który w swojej muzyce, ze świetnym skutkiem połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Niedawno obchodzili 30-lecie, jednak w ich przypadku nie ma mowy o odcinaniu kuponów. Założycielem grupy był Wojciech Waglewski (ur. 1953) – kompozytor, autor bardzo ciekawych metaforycznych tekstów, gitarzysta i wokalista. Każda z płyt Voo Voo stawała się niezwykłą muzyczną podróżą ku różnym zakątkom świata rocka, choć często przekraczał on rockowe granice. Tak też jest i tym razem. W lutym bowiem grupa wydała nową płytę pt. „Za niebawem”. Voo Voo tworzy także świetne i jedyne w swoim rodzaju przedstawienia muzyczne. Wielokrotnie występowało na Przystanku Woodstock i w cyklu koncertów Męskie Granie, któremu Waglewski przez dwa lata przewodził artystycznie. Będzie się działo!

Dwudniowe świętowanie zakończy nocny widowiskowy pokaz świętojański Teatru Ognia „Leśne Licho”. Muzyka, stroje i układy taneczne połączone z pirotechniką tworzą niezapomniany ognisty spektakl! Występ nawiązywać będzie tematycznie do Puszczy Sandomierskiej.

Podczas wydarzenia funkcjonować będzie wesołe miasteczko, dobrze zaopatrzony bufet, będzie można kupić słodkości, zabawki, pamiątki.

rd