Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków

W dniach od 2 do 6 lipca na trasie Łódź-Krosno odbędzie się 30 edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków. Ostatni etap rozpocznie się w Tarnobrzegu i zakończy w Krośnie.

Etapy: Łódź – Sieradz, Zgierz – Kutno, Kielce – Radom, Skarżysko Kamienna – Stalowa Wola, Tarnobrzeg – Krosno.
 
Trasa tegorocznej edycji wyścigu prowadzi z Łodzi do Krosna. Rozpocznie się 2 lipca na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera, a zakończy 6 lipca na Rynku w Krośnie.
Podczas rywalizacji, kolarze przejadą pięć etapów na terenie czterech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego podkarpackiego. Do pokonania będą mieli 893 km.
  
Daleko do Sieradza
Pierwszy etap (2 lipca) będzie najdłuższy – 199 km. Kolarze z Łodzi (start godz. 14.30) pojadą na południe i po drodze powalczą i premie i bonifikaty: Andrespol (premia specjalna na  ul. Tuszyńskiej), Brójce (lotny finisz obok Urzędu Gminy), Tuszyn (lotny finisz obok Urzędu Miasta), Sulmierzyce (lotny finisz obok Urzędu Gminy). Tam skręcą na północny-zachód i po drodze przejadą przez Rząśnię (premia specjalna na  ul. 1 Maja) i Widawę (premia specjalna na  ul. Wieluńskiej). Po raz pierwszy na plac Wojewódzki dotrą po przejechaniu 194 km, ale przed nimi będzie jeszcze pięciokilometrowa pętla. Na mecie spodziewani są około godz. 18.50.
  
Przez środek Polski
Drugi etap długości 154 km (3 lipca) zacznie się w Zgierzu (ul. Piątkowska) o godz. 14.25 i prowadzić będzie przez Ozorków i Łęczycę (lotne finisze), skąd kolarze dotrą do Piątku (premia specjalna), miejsca urodzin Mieczysława Nowickiego, jednego z najlepszych polskich kolarzy wszech czasów, dwukrotnego medalisty na igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976). Z  geograficznego środka Polski na metę zawodnicy pojadą przez Żychlin (lotny finisz). Po raz pierwszy linię mety na ul. 29 Listopada kolarze przejadą na 134 km i pozostaną im cztery pięciokilometrowe okrążenia ulicami Kutna. Finałowy finisz rozegrają około godz. 17.45.
  
Dąb Bartek po drodze
Trzeciego dnia etap (175,3 km) z Kielc (ul. Sienkiewicza) kolarze o godz. 13.55 ruszą na pierwszą górską premię do Klonowa, a potem skierują się na lotny finisz, który zostanie rozegrany obok kilkusetletniego Dębu Bartek, jednego z najsłynniejszych pomników polskiej przyrody.  Potem kolarzy czeka wspinaczka na górską premię w Błotnicy i kolejne dwa lotne finisze w Końskich i Antoniowie, na granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. W Radomiu kolarze będą się ścigać na trzech okrążeniach. Na metę na ul. 25 Czerwca dotrą około godz. 17.50.
  
Górska premia u księdza Mateusza
Ze Skarżyska-Kamiennej (godz. 13.55) wyruszy peleton na trasę czwartego etapu (178 km) i po pętli na ulicach miasta pierwszym celem zawodników będzie premia górska w Wielkiej Wsi, a potem dwa lotne finisze w Ćmielowie i Ożarowie. Następnie kolejna górska premia na Rynku przy Ratuszu w Sandomierzu, gdzie zwykle jeździ na rowerze ojciec Mateusz, bohater najpopularniejszego telewizyjnego serialu kryminalnego. W drodze do mety kolarze mają do wygrania lotny finisz w Nisku i premię specjalną w Pysznicy. W Stalowej Woli zawodnicy ścigać się będą na dwóch okrążeniach, a finałowy finisz na al. Jana Pawła II, gdzie zawodnicy mocno przekraczają 50 km/h rozegrany zostanie około godz. 18.
  
Królewski etap do Krosna
Ostatni etap (6 lipca, 182 km) z Tarnobrzegu (start na placu Głowackiego o godz. 10) będzie najtrudniejszy, bowiem kolarze będą zdobywać aż cztery górskie premie. W drodze na trudne podjazdy pod Krosnem czekają ich premia specjalna w Baranowie Sandomierskim i lotne finisze w Mielcu i Sędziszowie Małopolskim. Potem pierwsza górska premia w Pstrągowej i zjazd na lotni finisz do Strzyżowa. Decydująca rozgrywka rozpocznie się na 150 km, na podjeździe na premię w Czarnorzekach, a potem kolarzy czekają dwa ekstremalnie trudne wspinaczki pod zamek Kamieniec, gdzie nawet Michał Kwiatkowski, jako młodzieżowy reprezentant Polski zaatakował, prowadził i zakończył ucieczkę z… 10-minutową stratą do zwycięzcy. – Pojazd liczy 3.5 km, a nachylenie dochodzi do 18 procent – mówi Tadeusz Skorek, dyrektor WSiO.
Z ostatniej premii górskiej do mety pozostanie zawodnikom 7,4 km. Na Rynek w Krośnie dotrą tuż po godz. 14.
– Spodziewam się emocji do ostatniego podjazdu pod zamek Kamieniec – dodaje dyrektor Skorek. – Ostatni podjazd najszybciej pokonają najsilniejsi. Na metę nie dotrze peleton.
Po zakończeniu etapu zostanie przeprowadzona ceremonia wręczenia nagród najlepszym zawodnikom, a także uroczyste zamknięcie 30. edycji wyścigu.

MINI WYŚCIG KOLARSKI „SOLIDARNOŚCI”
Tradycją stało się organizowanie Mini Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” dla dzieci w miastach na trasie Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków.
 Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w 11. Mini Wyścigu Kolarskim „Solidarności”, czyli wyścigu kolarskim dla dzieci do 12 lat.
W 11. Mini Wyścigu „Solidarności” mogą uczestniczyć dzieci w wieku przedszkolnym oraz zawodnicy i zawodniczki z Uczniowskich Klubów Sportowych jak i ze szkół podstawowych.
 
Zgłoszenie do wyścigu następuje poprzez prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który jest do pobrania  (wypełniania) na stronie internetowej Organizatora www.wyscig.com.pl, albo przyjść w dniu wyścigu.
Formularz należy wypełnić i odesłać do Organizatora na adres mailowy wyscig.solidarnosci@gmail.com lub przesłać faksem na numer (42) 6772606. Termin nadsyłania zgłoszeń 28 czerwca 2019 roku.
 
Warunkiem udziału w wyścigu jest wyrażenie zgody rodziców lub opiekunów prawnych na udział dziecka, potwierdzone podpisem na formularzu zgłoszeniowym oraz okazaniem dokumentu tożsamości przez rodziców lub opiekunów w dniu zapisów.
 
Każdy z uczestników otrzyma dyplom potwierdzający uczestnictwo w imprezie. Trójka najlepszych w każdej kategorii dziewcząt i chłopców otrzymają nagrody rzeczowe.
 

 1. MINI WYŚCIG KOLARSKI „SOLIDARNOŚCI”
  Kategorie wiekowe
  Wyścigi będą rozegrane w następujących kategoriach wiekowych:
  1) kategoria A (do 5 lat)
  2) kategoria B (6 – 8 lat)
  3) kategoria C (9 – 10 lat)
  4) kategoria D (11 – 12 lat)
  5) kategoria E  (11 – 12 lat – posiadający licencję żaka)
  Województwo Łódzkie i Podkarpackie
  Dla uczestników w każdej kategorii wiekowej z podziałem na dziewczynki i chłopców, którzy wystartują co najmniej w dwóch spośród trzech zawodów na terenie Województwa Łódzkiego (Łódź, Sieradz, Zgierz, Kutno) i w dwóch spośród trzech zawodów na terenie Województwa Podkarpackiego (Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Krosno) będzie prowadzona Klasyfikacja Generalna dla najlepszego mini-kolarza Województwa Łódzkiego i mini-kolarza Województwa Podkarpackiego.
  Na mecie każdego z wyścigów 7 pierwszych zawodników otrzyma następującą liczbę punktów za zajęte miejsca: 1m–7 pkt., 2m–6 pkt., 3m–5 pkt., 4m–4 pkt., 5m–3 pkt., 6m–2 pkt., 7m–1 pkt.     
  Aby zawodnik został sklasyfikowany musi wystartować co w najmniej dwóch wyścigach. Jeśli zawodnik wystartuje w większej ilości zawodów do Klasyfikacji Generalnej zostaną przyjęte jego dwa najlepsze rezultaty.       
  W przypadku równej liczby punktów o kolejności w klasyfikacji generalnej decyduje większa liczba pierwszych miejsc, następnie drugich i.t.d. W przypadku dalszego nie rozstrzygnięcia zwycięzcą zostanie młodszy z zawodników, których to dotyczy.
   
  Zawody zostaną rozegrane wg następującego programu:
  06 lipca 2019 TARNOBRZEG, Plac Głowackiego
  8.30 – 10.00 zapisy i przyjmowanie zgłoszeń zawodników w Namiocie Mini Wyścig „Solidarności”  
  10.10 start pierwszej grupy wiekowej, kolejne grupy startują według kolejności kategorii.
  11.10 rozpoczęcie ceremonii dekoracji
  06 lipca 2019 KROSNO, Park Jordanowski, ul. Grodzka
  10.00 – 11.30 zapisy i przyjmowanie zgłoszeń zawodników w Namiocie Mini Wyścig „Solidarności”  
  11.40 start pierwszej grupy wiekowej, kolejne grupy startują według kolejności kategorii.
  13.20 rozpoczęcie ceremonii dekoracji
  Programy wyścigów mają charakter orientacyjny i możliwe są ich modyfikacje.
   
  ZAPRASZAMY!
    Uwaga! Każdy uczestnik Mini Wyścigu „Solidarności” musi posiadać rower (!) i kask