Zbadaj bezpłatnie stan swoich nerek

Zbadaj nerki! Bezpłatnie i bez skierowania. Kampania NEFROTEST dla zdrowia nerek ponownie w Tarnobrzegu. W niedzielę, 6 października 2019 roku mieszkańcy Tarnobrzega i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo. W poprzednich edycjach akcji NEFROTEST prowadzonych w Tarnobrzegu zostało przebadanych prawie 800 osób. Około 6% z nich miało nieprawidłowe wyniki, które mogły wskazywać na choroby nerek. Pacjenci zostali objęci opieką poradni nefrologicznej i stacji dializ.

W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju. „Dziś stale dializowanych w Polsce jest dwadzieścia tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Średnia z wyników badań w Tarnobrzegu była na szczęście niższa niż ogólnopolskie dane, ale chcemy wspierać mieszkańców by dalej tak dobrze dbali o swoje zdrowie”– mówi dr n. med. Grzegorz Szpernal, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. „Dlatego tak ważne są cykliczne badania i profilaktyka, bowiem w początkowym okresie choroby często wystarcza leczenie farmakologiczne” – dodaje dr Szpernal.

Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów. „Moi pacjenci często pytali o kolejne akcje upowszechniające wiedzę o chorobach nerek połączone z bezpłatnymi badaniami – mówi dr Grzegorz Szpernal –staram się zawsze podkreślać jak wiele zależy od regularnych badań i podstawowej wiedzy o najważniejszym filtrze naszego organizmu”. Dlatego akcja NEFROTEST jest tak ważna i dlatego ponownie gości w Tarnobrzegu. „Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 45. roku życia” – mówi Grażyna Marszałek, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu – „a wynika to z tego, że nerki starzeją się tak samo jak inne organy, stąd darmowe badania przede wszystkim dla tej grupy wiekowej, zagrożonej chorobami nerek w największym stopniu” – dodaje pielęgniarka.

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać, w tym roku mamy 300 miejsc na badania” – mówi Grażyna Marszałek. „Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 1 i 2 października (wtorek i środa), w godzinach od 10.00 do 15.00, pod numerami telefonów:501 440 688 lub 501 440 668.
A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 6 października (w niedzielę) do Centrum Dializ Fresenius przy ulicy Szpitalnej 1a (wejście od ulicy Targowej) w Tarnobrzegu” – dodaje Grażyna Marszałek.

Akcja przeprowadzana jest bezpłatnie dzięki współpracy NEFRON Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca stacje dializ, oddziały i poradnie nefrologiczne w całej Polsce) z Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu.

Honorowym Patronatem badania objęli: ks. Krzysztof Nitkiewicz – Biskup Sandomierski, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Zbigniew Sudoł – Starosta Tarnobrzeski, Dariusz Bożek – Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz Wiktor Stasiak, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Tarnobrzega udzielił prof. dr hab. Jacek Rysz – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Ponowna wizyta kampanii NEFROTEST w Tarnobrzegu jest już 71. edycją tej akcji w Polsce. Kampania została zainaugurowana w 2010 roku i do tej pory przebadano blisko 50 tysięcy osób.

Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, z których około 3,2 miliona pacjentów na całym świecie regularnie poddawanych jest leczeniu dializami. Dzięki sieci 3.900 stacji dializ Fresenius Medical Care zapewnia leczenie dializami 333 tys. pacjentów na całym świecie. Fresenius Medical Care jest również wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializ lub dializatory. Oprócz podstawowej działalności firma świadczy powiązane usługi medyczne w zakresie koordynowanej opieki medycznej.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej – płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta. Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 18.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie 5-8 proc. rocznie.

You May Also Like