MrockFest 2019

Stowarzyszenie M-Rock, Miasto Tarnobrzeg oraz Tarnobrzeski Dom Kultury zapraszają na kolejną edycję muzycznego festiwalu MrockFest. Tym razem na deskach TDK-u zagrają: Dezerter, Fertile Hump, Moriah Woods, Ian Boon & The Music, Piramide i TeBeG.

Festiwal rozpocznie się w sobotę 5 października o godz. 17:00 w TDK.

Ważne uzupełnienie od organizatorów:
[b]Szanowni Państwo,
W związku z dużym zainteresowaniem festiwalem oraz ograniczoną ilością miejsc na sali widowiskowej prosimy o pojawienie się na terenie TDK nie później niż o godzinie 19:00.
Rezerwacji miejsc można dokonywać mailowo pod adresem karol@mrock.com.pl lub poprzez FB.
Osoby, które odbierały bezpłatne wejściówki lub otrzymały mailowe potwierdzenie rezerwacji miejsca otrzymają na miejscu opaskę upoważniającą do wstępu na teren imprezy.
Po godzinie 19 wszystkie rezerwacje tracą ważność i miejsce zostanie zwolnione dla osób nie posiadających rezerwacji/wejściówki
Za utrudnienia przepraszamy i życzymy udanych koncertów.
Stowarzyszenie mROCK[/b]

Dezerter został założony wiosną 1981 r. przez uczniów warszawskiego technikum elektronicznego Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) i Roberta „Robal” Materę (muzyka, gitara, głos). Zespół pierwotnie nazywał się SS-20 (od radzieckich pocisków balistycznych, rozmieszczonych m.in. na terytorium Polski), a jego skład uzupełnili: Darek „Stepa” Stepnowski (bas, głos) i Darek „Skandal” Hajn (głos).

Zespół po raz pierwszy wystąpił publicznie w listopadzie 1981 r. Rok później zakwalifikował się do festiwalu w Jarocinie na którym wystąpił z wielkim powodzeniem.

Ze względu na kontrowersyjną nazwę grupa szybko przestała mieć okazję do koncertowania i stanęła przed wyborem: zakończenie działalności lub zmiana nazwy. Muzycy wybrali drugą opcję i od 15 września 1982 r. grupa występuje jako Dezerter. Wiosną 1983 r. Dezerter pierwszy raz wszedł do profesjonalnego studia nagraniowego, aby zarejestrować cztery utwory, wydane później w formie EP-ki.

W tym samym roku zespół ponownie wystąpił w Jarocinie, a kolejny występ na tym festiwalu (Jarocin’84) przeszedł do historii ze względu na awanturę z organizatorami. Zapis koncertu (i owej zadymy) ukazał się na kasecie „Jeszcze żywy człowiek” wydanej przez sam zespół pod szyldem wytwórni Tank Records. W 1985 r. Stepę zastąpił Paweł Piotrowski. Rok później ze śpiewania zrezygnował Skandal, a jego obowiązki przejął Robal i od tego momentu Dezerter funkcjonuje jako trio.

W 1987 r. nakładem amerykańskiego wydawnictwa Maximum Rock’n’Roll wyszła płyta „Underground out of Poland”, a po wielu latach starań muzycy wreszcie otrzymali paszporty od komunistycznych władz i mogli zacząć wyjeżdżać za granicę. Tak rozpoczął się nowy etap w historii zespołu czyli koncerty w Europie Zachodniej jak i na Wschodzie. Apogeum koncertów przypadł na rok 1990, w którym Dezerter zagrał m.in. w Japonii. Okres koncertów za granicą zbiegł się z zawieszeniem grania w Polsce. W związku z nasilającymi się awanturami i brakiem bezpieczeństwa muzyków i publiczności w 1987 r. Dezerter zawiesił działalność koncertową. Wznowił ją dopiero w grudniu 1989 r.

W 1987 roku Dezerter miał wreszcie możliwość zarejestrować pierwszą długogrającą płytę w Polsce. W związku z istniejącą cenzurą, nie obeszło się bez kłopotów. Cenzor zażądał zmian w tekstach i okładce albumu oraz zakazał tytułu „Kolaboracja”. Zespół uparł się zaś, aby ingerencje cenzury były słyszalne dla odbiorców i zamiast zmieniać zakwestionowane słowa umieścił w ich miejsce „piki”. W związku z tym nakład płyty został ograniczony i była ona dostępna tylko dla wybrańców należących do klubu płytowego.

Następnym wydawnictwem była „Kolaboracja II” z 1988 r. Dezerter postanowił nazywać tak swoje kolejne płyty, traktując to jako ironiczny komentarz do współpracy z państwowymi wytwórniami płytowymi. W tym czasie zaczęły również pojawiać się propozycje występów w telewizji. Jednak była ona wciąż kojarzona z reżimem i Dezerterzy nie bardzo mieli ochotę się tam pokazywać. A jeśli już, to na własnych zasadach.

Pierwszą płytą nagraną w wolnej Polsce był album „Wszyscy przeciwko wszystkim” (1990), kolejną „Blasfemia” z 1992 r. W 1993 r. z zespołu odszedł Paweł Piotrowski, a Matera z Grabowskim zajęli się przygotowaniem materiału na nową płytę („Ile procent duszy?”, 1994). Kilka koncertów z Dezerterem zagrał na basie Mariusz „Zyziek” Zych, a niebawem do składu dołączył Tony von Kinsky.

W 1995 roku Dezerter zarejestrował dwadzieścia piosenek nieistniejącego wówczas Deutera. Materiał ukazał się na płycie „Deuter” i był promowany dwiema trasami koncertowymi. Będąc w znakomitej formie artystycznej zespół szybko nagrał kolejny materiał – „Mam kły mam pazury” (1996), a następnie „Ziemia jest płaska” (1998), na której pojawił się nietypowy dla Dezertera instrument – akordeon.

Koniec lat 90. to malejąca ilość koncertów i opuszczenie pokładu przez Tony’ego. W związku z czym grupa ponownie jako duet stworzyła album „Decydujące starcie” (2000). W tym samym roku nowym członkiem Dezertera został znany z Kolaborantów i Heya Jacek Chrzanowski, który gra z zespołem do dziś. W 2004 r. powstała płyta „Nielegalny zabójca czasu”, a także zostało zrealizowane pierwsze w historii zespołu DVD – koncert na X Przystanku Woodstock.

XXI wiek to wzmożona aktywność koncertowa za granicą. Zespół regularnie odwiedza Wielką Brytanię (między innymi trasa z udziałem Katarzyny Nosowskiej w 2002 r.) oraz incydentalnie USA (w 2009 r. był gościem festiwalu „Walc Rebeliantów: Muzyka Undergroundowa zza Żelaznej Kurtyny”, który odbył się w Nowym Jorku). A także wizyty w innych krajach (Czechy, Niemcy, Finlandia).

Wydana w 2010 roku płyta „Prawo do bycia idiotą” została nagrodzona Fryderykiem za album roku, co było drugim w historii wyróżnieniem zespołu. Rok 2014 przyniósł kolejne wydawnictwo „Większy zjada mniejszego”.

W sierpniu 2016 ukazuje się reedycja pierwszej winylowej EP z 1983, a w
2019 zostaje wydana EP „Nienawiść 100%”.

FB https://www.facebook.com/Dezerter1981/
HTPPS https://www.dezerter.com

Fertile Hump założyło troje przyjaciół, którzy już wcześniej udzielali się w kilku warszawskich projektach. Tworzą go Magda Kramer (gitara/wokal), Tomek Szkiela (gitara/wokal) i Maciek Misiewicz (perkusja). Ich muzyka to połączenie smutnego bluesa i żywiołowego rock`n`rolla. Do tej pory wydali “EP” 2016 (Instant Classic i Long Wal Records) “Dead Heart” LP 2017 (Instant Classic) oraz album “Kiss kiss or Bang Bang”. Koncertują po całej Polsce i Europie. Grali trasę z Nergalem (Me And That Man), a w ich teledyskach występują celebryci z pierwszych stron gazet jak np. Tymon Tymański.

FB https://www.facebook.com/fertilehump/
HTTPS https://fertilehump.bandcamp.com/

Moriah Woods jest urodzoną i wychowaną w Colorado (USA), a obecnie mieszkającą w Polsce wokalistką, multi-instrumentalistką, autorką tekstów i muzyki tworzącą w stylistyce dark-folk/rock. Dorastając, będąc otoczona przez muzyków o różnych drogach życiowych, Moriah została zainspirowana twórczością takich artystów jak Johnny Cash, Townes Van Zandt czy Chelsea Wolfe. Muzyka Moriah zawiera się w szerokim spektrum folk’u oraz country z dobrze wyczuwalną i przejmującą głębią.
Moriah przeprowadziła się do Polski wiosną 2014 roku i zaczęła koncertować solo jak i również z zespołem The Feral Trees. Z czasem wykonania solowe zostały urozmaicone o zespół, co w konsekwencji zaowocowało jej pierwszym studyjnym albumem w 2016 roku pt. „The Road To Some Strange Forest”. Na wrzesień 2019 zapowiadana jest premiera nowej płyty Moriah Woods pt. 'Old Boy’.


FB https://www.facebook.com/Moriahwoodsmusic/
HTTPS https://moriahwoods.bandcamp.com/

Ian Boon & The Music to nowy zespół na polskiej scenie muzycznej. Muzykę, którą grają nie zawsze jest łatwo skategoryzować, ale niektórzy powiedzieliby, że jest to mieszanka madchester, rocka, bluesa oraz punky funky jazz. Założycielem grupy jest Ian Boon charyzmatyczny Anglik od kilku lat mieszkający w Tarnobrzegu. Ian jest autorem tekstów i piosenek. Oprócz niego zespół tworzą: Hubert Madej (gitara), Adrian Gwoździowski (gitara), Marek Myszka (bass), Tomasz Kacprzak (perkusja). W 2018 wydali pierwszą EP, obecnie pracują nad albumem, który jeszcze w tym roku będzie można posłuchać.

FB https://www.facebook.com/IanBoonandTheMusic/

Piramide powstał w 2012 roku w Tarnobrzegu. Tworzą go Sara Trubiłowicz (wokal), Mateusz Dedel (gitara), Adrian Gwoździowski (gitara), Wiktor Kozak (bass) i Kamil Ciejka (perkusja). Debiutowali w 2016 roku grając między innymi na naszym MrockFest w TDK-u, gdzie zostali wyróżnieni, a w zasadzie Sara za oryginalny wokal, przez jurorkę Anję Orthodox z zespołu Closterkeller. Na początku tego roku zespół wydał swój długo oczekiwany debiutancki album zatytułowany “Unwanted” będący zbiorem pierwszych w pełni autorskich utworów, które dojrzewały przez lata działalności grupy. To 11 utworów utrzymanych w stylu heavy, thrash oraz hard.

FB https://www.facebook.com/piramidetbg/

TeBeG powstał jesienią 2012 roku z inicjatywy trzech przyjaciół. Tworzą go: Tomasz Baj (gitara), Tomasz Bobrowski (perkusja) i Artur Zygiert (bass/wokal).
TeBeG zadebiutował w październiku 2013 roku w Tarnobrzeskim Domu Kultury, podczas koncertu promującego Leksykon i Antologię Tarnobrzeskiej Muzyki. W sierpniu 2014 roku TeBeG zaprezentował się na festiwalu „CIESZANÓW ROCK FESTIWAL” – podczas finału przeglądu kapel na scenie alternatywnej. Finalista „Gorącego Przeglądu Zespołów” w Nowej Dębie w 2015 roku. W 2013 roku zespół nagrał swoje pierwsze demo. W 2015 roku nagrany został drugi materiał TeBeG – „Trzy połówki jednej pomarańczy”, który wraz z dwoma utworami nagranymi jesienią w studio nagrań MDK w Nowej Dębie, został wydany w roku 2016. Obecnie zespół pracuje nad kolejną płytą. Ich muzyka to szeroko rozumiany rock alternatywny.

FB https://www.facebook.com/tebeg.tebeg/

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Wejściówki będzie można otrzymać w biurze organizacji imprez w Tarnobrzeskim Domu Kultury od 9 września.

Podczas festiwalu prowadzona będzie zbiórka karmy i pieniędzy na rzecz dwóch stowarzyszeń opiekujących się bezdomnymi zwierzętami z naszego terenu tj. Tarnobrzeskie Stowarzyszenie” Chrońmy Zwierzęta „ oraz Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Ogród Św. Franciszka”

You May Also Like