Finał kampanii dla zdrowych nerek – NEFROTEST TARNOBRZEG Blisko 350 osób zbada nerki

Blisko 350 zarejestrowanych mieszkańców Tarnobrzegu i okolic dowie się czy mają zdrowe nerki. Darmowe badania to element akcji NEFROTEST, jedynej kampanii społecznej w Polsce, która propaguje wiedzę o nerkach i prowadzi tak masowe testy przesiewowe. Moment kulminacyjny akcji to niedziela, 6 października 2019 r.

„Cieszę się, że akcja bezpłatnych badań krwi pod kątem chorób nerek gości ponownie w naszym mieście, bo o to prosili mnie niejednokrotnie pacjenci” – mówi dr n. med. Grzegorz Szpernal, szef tarnobrzeskiego Centrum Dializ Fresenius – „dziękuję też za zainteresowanie akcją naszym patronom i osobom znaczącym dla środowiska, które wezmą udział w profilaktycznym badaniu krwi” – dodaje dr Grzegorz Szpernal.

Udział w badaniach o godzinie 12.00 potwierdzili m.in. Jerzy Zbigniew Sudo, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Bożena Kapuściak, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tarnobrzega i Robert Kędziora, Komendant Straży Miejskiej.

Bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek trwać będą od 8.00 do 16.00 w Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu, przy ulicy Szpitalnej 1a (wejście od ulicy Targowej). „Przed stacją dializ umieścimy banery i plakaty z informacją o akcji, aby maksymalnie ułatwić mieszkańcom trafienie do nas” mówi Grażyna Marszałek, pielęgniarka oddziałowa – „Pacjenci otrzymają też po badaniu karteczkę z informacją o odbiorze wyników i normach, których przekroczenie może świadczyć o postępującej chorobie nerek” – dodaje Grażyna Marszałek. Warto nie lekceważyć tych danych, bowiem jak podkreślają lekarze, niewydolność nerek najczęściej rozwija się skrycie, zaś większość chorych nie odczuwa żadnych objawów aż do chwili, gdy ich nerki są już bardzo zniszczone.

„Przewlekła choroba nerek może doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia życia. Szansą na jego uratowanie jest stały program dializ albo przeszczep” – mówi dr Grzegorz Szpernal – „Dlatego zachęcam do regularnych badań”. Na stan nerek mogą wpływać także inne choroby,
np. cukrzyca czy nadciśnienie. Ustalono, że choroby sercowo-naczyniowe występują częściej u osób z przewlekłą chorobą nerek niż u pozostałych.

Przewlekłą chorobę nerek uznaje się obecnie za schorzenie cywilizacyjne. Może ona dotyczyć ponad 600 milionów osób na świecie. Dlatego profilaktyka jest głównym celem akcji NEFROTEST. Hasło akcji „Nerki nie bolą, boli niewiedza” ma zwrócić społeczną uwagę na choroby nerek, przekazać informacje o znaczeniu cyklicznych badań oraz zachęcić do zdrowego trybu życia. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, w początkowych fazach rozwoju choroba jest często całkowicie uleczalna. Oczywiście równie ważne są inne lekarskie zalecenia: nefrolodzy przypominają złotą ósemkę zasad dla zdrowia nerek. Mówią o fizycznej aktywności, cyklicznym mierzeniu ciśnienia krwi i poziomu cukru oraz utrzymaniu prawidłowej wagi. Warto też ograniczyć spożycie soli, pić co najmniej 2 litry wody każdego dnia i nie nadużywać leków.

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z Centrum Dializ Fresenius są organizatorem kampanii społecznej NEFROTEST, której celem są profilaktyka i edukacja – uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka pełnią nerki. Pierwsze badanie nerek w ramach tej akcji odbyło się w Światowym Dniu Nerek 2010 (11 marca 2010). Do tej pory w kampanii przebadało się blisko 50 tysięcy osób z 70 powiatów w całej Polsce.

You May Also Like