Jak powinno wyglądać skuteczne zabezpieczanie dostępu do telefonu?

Telefon to już nie tylko narzędzie służące tylko i wyłącznie do komunikowania się z innymi. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii, te urządzenia mobilne służą nam także do rozrywki, pracy czy zakupów. Te ostatnie wiążą się ze znacznym ryzykiem, o którym nie zawsze pamiętamy. Przelewy ze smartfona to duża wygoda, ale i prawdziwa gratka dla hakerów i złodziei telefonów. Jak skutecznie zabezpieczyć dostęp do telefonu osobom trzecim? Podpowiadamy.

  1.  Bezpieczeństwo to podstawa
  2. Sprawdzone sposoby na zabezpieczanie dostępu do telefonu

Bezpieczeństwo to podstawa

Jako że, telefon jest innym rodzajem urządzenia, niż komputer, czasami wydaje nam się, że program antywirusowy nie jest jedną z pierwszych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać. Nic bardziej mylnego. Choć nowoczesne smartfony często są wyposażone przez producenta w oprogramowanie ochraniające, mimo to dobrze jest zasięgnąć informacji w temacie potencjalnych zagrożeń i odpowiednich programów antywirusowych. Jednym z ważnych aspektów jest kwestia korzystania z otwartych sieci Wi-Fi. To właśnie tam możemy paść ofiarą cyberprzestępcy. Dlatego też, poza instalacją odpowiedniego programu, pamiętajmy o ostrożności i nie wykonujmy przelewów łącząc się z nieznaną siecią. Podobnie ze złodziejami. Dbajmy o to, aby nasz smartfon leżał bezpiecznie w dedykowanej przegrodzie plecaka czy torebki, żeby uniknąć kradzieży. Jeśli taki telefon dostanie się w ręce osób trzecich, bardzo szybko możemy pożegnać się z oszczędnościami zgromadzonymi na koncie… 

Sprawdzone sposoby na zabezpieczanie dostępu do telefonu

Istnieje wiele patentów na zabezpieczanie dostępu do telefonu. Jeśli chcemy ustrzec się przed wścibskimi znajomymi, wystarczy ustawić odpowiedni kod graficzny, cyfrowy, albo skorzystać z dostępnego w wielu modelach smartfonów czytnika linii papilarnych. Dzięki temu nikt inny nie będzie w stanie odblokować telefonu. Sporą popularność zyskała w ostatnim czasie technologia Face ID, polegająca na skanowaniu twarzy użytkownika. Jest ona stosowana między innymi w iPhone XS. Co ciekawe, technologia ta pozwala na zapuszczenie włosów, brody czy nałożenie mocnego makijażu przez użytkownika. Jeśli nie będzie w stanie go rozpoznać, poprosi o indywidualny kod PIN. Inną, bardzo cenioną funkcją jest „Znajdź moje urządzenie”. Pozwala na zlokalizowanie telefonu, jego zdalną blokadę i wylogowanie się. Co więcej, istnieje możliwość skasowania wszystkich zawartych na nim danych. 

Poza wymienionymi formami mechanicznymi, nie zapominajmy o zabezpieczeniu przed hakerami. Tym zajmą się odpowiednie aplikacje antywirusowe.  

Materiał partnera