Kupiliśmy 40 czujników CO dla potrzebujących

40 czujników tlenków węgla zakupionych przez magistrat trafiło już do najbardziej narażonych na zatrucie czadem mieszkańców Tarnobrzega. Przekazanie czujników miało miejsce podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tarnobrzegu 6 listopada w ramach kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

W spotkaniu z mieszkańcami miasta i przedstawicielami mediów udział wziął prezydent Tarnobrzega, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, z-ca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega, komendanci straży pożarnej, straży miejskiej, a także kominiarze. Prelegentów sporo, ale i temat niezwykle ważny.

Tarnobrzeg w ogólnopolską kampanię „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” uświadamiającą zagrożenie płynące z niewłaściwie użytkowanych, albo niesprawnych piecyków gazowych, a także informującą o możliwościach zapobiegania śmiertelnym zatruciom włączył się już kolejny rok z rzędu. Mocno kampanię wspiera prezydent Tarnobrzega. – Od wielu lat w całej Polsce, także Tarnobrzegu, w okresie jesienno-zimowym pojawia się problem tlenku węgla, który co roku zbiera śmiertelne żniwo. Dzisiaj kontynuujemy ubiegłoroczną akcję rozdawania czujek czadu, ale także informowania i edukowania, jak zapobiegać zatruciom. Mam nadzieję, że będzie ona kontynuowana także w latach następnych, dopóki zagrożenie czadem będzie istnieć – podkreśla prezydent miasta Dariusz Bożek.

W tym roku magistrat zakupił 40 czujników. Wszystkie trafiły do wskazanych przez MOPR mieszkańców szczególnie narażonych na zatrucie czadem. – Część z nich to osoby leżące, które korzystają z usług opiekuńczych. Pomoc kierujemy też do osób starszych, samotnych matek, które mają w mieszkaniach piecyki gazowe lub piece opalane węglem, a których nie stać na zakup takiego sprzętu – dziękuje władzom miasta za wsparcie dyrektor MOPR w Tarnobrzegu Liliana Lewińska.
Dodatkowo miasto wydało 8 tysięcy ulotek informujących o zagrożeniu, informujących o sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla. Ulotki trafią do mieszkańców miasta poprzez spółdzielnie mieszkaniowe oraz przewodniczących osiedli.

W spotkaniu uczestniczyli: Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, Dyrektor MOPR Liliana Lewińska, Komendant Miejski PSP w Tarnobrzegu mł. brygadier Marian Róg, Komendant Straży Miejskiej Robert Kędziora, z-ca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM w Tarnobrzegu Przemysław Rawski, Piotr Czepiel z Korporacji Kominiarzy Polskich, Marek Tykierka z Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.

Info/fot.: UM