Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Rynek nieruchomości ostatnimi czasy rozwija się niezwykle prężnie. Możemy zaobserwować znaczny wzrost ofert, a jednocześnie większe zainteresowanie ze strony klientów. W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym pragniemy zakupić wymarzone mieszkanie. Jednak nie każdego z nas stać, aby transakcji dokonać za zgromadzone środki. Z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny, dzięki któremu możemy spełnić marzenia o własnym m4. Jednak nie każdy może liczyć na otrzymanie takiej pomocy ze strony banku, a kluczową rolę odgrywa tu kilka czynników. Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny? Jaką mamy zdolność i jak sprawdzić wysokość wszelkich opłat?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest jednym z głównych typów kredytu, który pozwoli nam na kupno nieruchomości. Wymaga on większej liczby warunków do spełnienia aniżeli kredyt gotówkowy, niemniej jednak sam kredyt pod hipotekę jest zdecydowanie tańszą opcją. Dla każdego, kto marzy o własnym mieszkaniu oraz zerwaniem z koniecznością wynajmu, kredyt hipoteczny jest najlepszą dostępną opcją.

Zdolność kredytowa

Podstawowym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie zdolności kredytowej. Pod tym określeniem kryje się różnica powstała po odjęciu wydatków od zarobków. Dla banków szczególnie istotne jest to, jaką wartość przyjmuje nasz dochód netto. Dodatkowo im stabilniejsze mamy zatrudnienie, tym korzystniejsze warunki otrzymamy od instytucji bankowej.  Zdolność kredytowa zależna jest przede wszystkim od stałych kosztów miesięcznych, które banki oceniają na bazie kilku czynników. Pierwszym z nich jest stan cywilny oraz dzietność. Istotne jest także miejsce, w którym kredytobiorca ma zamiar zakupić mieszkanie. Ta sama 3-osobowa rodzina będzie miała niższą zdolność kredytową chcąc wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie w Warszawie, a wyższą w przypadku starania się o kredyt np. w Bydgoszczy.

Wśród innych czynników decydujących o zdolności kredytowej znajdzie się również kwota kredytu, o jaką wnioskujemy oraz okres kredytowania. Rozkładając kredyt na dłuższy okres czasu zmniejszamy wysokość miesięcznej raty, tym samym powiększając swoją zdolność kredytową. Przy wysokim wkładzie własnym bank uznawać będzie większą wiarygodność klienta.

Kalkulator kredytu hipotecznego

Wysokość otrzymanego kredytu oraz miesięcznej raty uzależniona jest od tego, ile zarabiamy na rękę. Miesięczna rata nie może być wyższa niż 50% dla osób mających zarobki nieprzekraczające przeciętnego poziomu wynagrodzenia. Dla osób zarabiających więcej. rata może być wyższa, ale w żadnym przypadku nie może przekroczyć 65% dochodu netto.  Znając swój miesięczny dochód, można sprawdzić, jakie warunki otrzyma się przy różnym okresie ratalnym.

W sieci dostępne są kalkulatory kredytu hipotecznego, dzięki którym można obliczyć posiadaną zdolność kredytową poprzez wybranie odpowiednich opcji m.in. poprzez wskazanie typu posiadanej pracy, wielkości kredytu, o jaki się zabiega, procenta wkładu własnego. Warto pamiętać, iż istotnym czynnikiem determinującym wysokość miesięcznej raty jest oprocentowanie banku.  Szybkie porównanie warunków proponowanych przez różne instytucje, które umożliwiają kalkulatory kredytu hipotecznego, zdecydowanie pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Jak wspomniano wyżej, istnieje główna zasada warunkująca zależność rata-kredyty-dochody netto: raty ze wszystkich kredytów nie mogą być większe niż połowa dochodów netto na rodzinę.  Zarabiając np. 6000 zł, łączna rata nie będzie mogła przekroczyć 3000 zł. Jeśli założymy, że dwuosobowa rodzina bez kredytów zarabia 6000 zł, jej zdolność kredytowa będzie wynosiła 600 000 zł.

W sytuacjach innego typu: kiedy rodzina jest większa, a ponadto istnieją inne kredyty ratalne, warto wybrać się osobiście do banku, gdzie precyzyjnie zostanie wyliczona zdolność kredytowa lub skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej.

Materiał partnera