Ruszył projekt „Ferie z WOT” na Podkarpaciu

Dzisiaj w Rzeszowie bramy koszar przekroczyli kolejni ochotnicy, którzy zasilili struktury 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. To pierwsze powołanie w tym roku. W sumie do podkarpackiej brygady przybyło kolejnych 44 żołnierzy.

11 stycznia w Rzeszowie odbyło się powołanie ochotników do służby w strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W Rzeszowie kwalifikowano ochotników do batalionu rzeszowskiego, niżańskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz sanockiego.

W ramach projektu „Ferie z WOT” do brygady zgłosiło się 44 ochotników w tym 18 uczniów szkół ponadpodstawowych i 4 studentów. Ten czas w mundurze chcą spędzić również osoby doświadczone życiowo, którzy mówią, że od dawna chcieli wstąpić do wojska ale czas i obowiązki rodzinne nie pozwalały im na to. Teraz Wojska Obrony Terytorialnej stworzyły taką możliwość gdzie bezkolizyjnie można realizować swoje życiowe marzenie.

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. „szesnastki”. 16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone będzie w systemie ciągłym na obiektach szkoleniowych rzeszowskiego batalionu lekkiej piechoty.
W tym szkoleniu udział wezmą kandydaci, którzy do tej pory nie mieli styczności z żadną z form odbywania służby wojskowej. 

Podczas 16 dni szkolenia podstawowego instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na współczesnym polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie strzeleckie. W przededniu 25 stycznia żołnierze ochotnicy odbędą egzamin końcowy, który składa się z wielu zadań taktyczno – ogniowych.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 26 stycznia w Kolbuszowej.

Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie kiedy nie będą one kolidowały w nauce i studiach już w wakacje. Już teraz w WOT rozpoczęły się przygotowania do projektu „Wakacje z WOT”, dzięki niemu, Ci którzy się uczą i studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w nasze szeregi bez uszczerbku w nauce.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

***

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 24 tys. żołnierzy. Formacja rozwija swoje struktury już we wszystkich województwach. Wkrótce pierwsi żołnierze WOT osiągną status gotowych do walki po trzech latach szkolenia.

Zdjęcia: Paulina Lęcznar

You May Also Like