Wypożyczasz samochód? Zastosuj się do tych porad, aby nie przepłacić

Decydując się na wynajęcie samochodu bardzo często przeglądamy oferty firm w internecie. Na rynku działa obecnie wiele mniej lub bardziej rzetelnych wypożyczalni, które proponują swoim klientom auta na wynajem krótkoterminowy. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby nie przepłacić, wypożyczając samochód podczas urlopu lub wyjazdu służbowego?

Przeanalizuj oferty wielu wypożyczalni i zapoznaj się z warunkami najmu


Chcąc wypożyczyć samochód w modelu najmu krótkoterminowego lub długoterminowego, nie powinniśmy od razu decydować się na pierwszą lepszą firmę. W sieci dostępnych jest wiele porównywarek internetowych, które po określeniu naszych preferencji pokażą oferty na samochody z różnego segmentu. Może okazać się, że w danej wypożyczalni dostaniemy pojazd z lepszym wyposażeniem za tą samą cenę. Jednak trzeba pamiętać, żeby dokładnie zapoznać się z warunkami najmu. Wiele osób zastanawia się, z jakimi formalnościami wiąże się wypożyczenie samochodu w Rzeszowie, Krakowie, Warszawie czy innym mieście Polski. Właśnie na to pytanie dostaniemy odpowiedź dokładnie czytając regulaminy poszczególnych wypożyczalni oraz umowę najmu. Bardzo często firmy decydują się na stosowanie tak zwanej kaucji. Jest to kwota, która zatrzymywana jest przez wypożyczalnie na poczet ewentualnych uszkodzeń auta, jakie spowoduje najemca. Możemy spotkać się z kilkoma rodzajami kaucji:

  • kaucja w formie gotówki – wypożyczalnia wymaga od nas zabezpieczenia gotówkowego;
  • kaucja w formie przelewu – musimy przelać odpowiednią kwotę na konto firmy wynajmującej nam pojazd;
  • kaucja blokowana na naszym koncie – po podaniu numerów karty płatniczej wypożyczalnia zablokuje określoną kwotę na poczet ewentualnych uszkodzeń.


W przypadku braku jakichkolwiek problemów z pojazdem podczas jego zdawania kaucja jest nam oddawana. Warto jednak wspomnieć, że na rynku działa wiele firm niewymagających od nas tej niewygodnej formy zabezpieczenia, które dysponują rozbudowanymi polisami AutoCasco i Assistance. Dobrym przykładem takiej firmy jest wypożyczalnia carfree.pl.

Dowiedz się, czy musisz płacić za pokonanie dodatkowych kilometrów i pozostawienie auta w innym mieście


Wiele firm trudniących się wynajmowaniem samochodów osobowych stosuje opłaty za przekroczenie danej kilometrówki, czyli ilości kilometrów, jaką możemy pokonać podczas okresu najmu. Tego typu rozwiązanie jest uczciwe, ponieważ wypożyczalnia może zabezpieczyć się przed szybkim wyeksploatowaniem swojej floty. Trzeba jednak dokładnie dopytać się przedstawiciela, z którym podpisujemy umowę, jaka stawka kilometrowa obowiązuje w reprezentowanej przez niego firmie. Warto również zapytać, czy firma pozwala na pozostawienie pojazdu w innej lokalizacji. Wygodne przecież jest wypożyczenie na przykład w Rzeszowie i oddanie auta w Lublinie. Aby zminimalizować koszty najmu auta powinniśmy również pamiętać o kilku istotnych kwestiach, na przykład o:

  • pozostawieniu auta w czystości – wiele firm decyduje się na wprowadzanie dodatkowych opłat za oddanie pojazdu brudnego. Nie mówimy oczywiście tu o kilku okruszkach na fotelu, czy niewyrzuconym papierku po batoniku;
  • dokładnym przeanalizowaniu stanu auta przed odbiorem – wypożyczalnie stosują tak zwane protokoły najmu, w których zaznaczają uszkodzenia. Naszym zadaniem jest dokładne obejrzenie auta przed jego wypożyczeniem. Pracownicy przy odbiorze pojazdu będą porównywać go właśnie z tym dokumentem;
  • możliwości rezerwacji pojazdu online – wypożyczalnie często oferują o wiele korzystniejsze oferty dla klientów korzystających z ich stron internetowych.

Artykuł partnera