Zbiórka krwi w ramach operacji „odporna wiosna”

W ramach operacji „odporna wiosna” oprócz wielu innych akcji niesienia pomocy potrzebującym, żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w najbliższą sobotę będą oddawać krew. Terytorialsi z Podkarpacia już po raz kolejny udowadniają, że pomoc mają we krwi.

W obecnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie (RCKiK) boryka się ze zmniejszoną liczbą krwiodawców. Rezerwy w bankach krwi zmalały do minimum. Ratując trudną sytuację 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej przy współpracy z dyrekcją RCKiK zaplanowała zbiórkę krwi wśród terytorialsów z Podkarpacia. Donacja krwi odbędzie się w krwiobusie na terenie Dowództwa Brygady OT przy ul. Lwowskiej 4 w Rzeszowie,28 marca
w godz. 9.00-12.00.

– W obecnej sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 dużo mniej dawców zgłasza się do centrum krwiodawstwa. Odwołano również zbiórki krwi w zakładach, szkołach oraz inne zorganizowane akcje, co negatywnie wpływa na ilość oddawanej do banku krwi. Potrzebna jest krew wszystkich grup, lecz szczególnie ważni są uniwersalni dawcy z grupą „0”. Tacy żołnierze w Podkarpackiej Brygadzie poszukiwani są najbardziej. Wiemy, że walka z koronawirusem ciągle trwa i uważam, że w tym okresie taka akcja jest naszym obowiązkiem i zmaterializowaniem naszego motta, gotowości do służby naszej podkarpackiej społeczności podkreśla płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich terytorialsów.

Akcje honorowego krwiodawstwa realizowane są również w terenowych stacjach krwiodawstwa.
W ten sposób zminimalizuje się przemieszczanie osób po Podkarpaciu. Dla Wojsk Obrony Terytorialnej jest to bardzo ważny projekt. Wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównym celem zbiórki krwi jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Ze względu na bezpieczeństwo biorców, krew oddają żołnierze, którzy jeszcze nie zostali skierowani do zadań związanych z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się COVID – 19 oraz w tych prowadzonych w ramach operacji „odporna wiosna”.

Dzisiaj każda pomoc jest na wagę złota, dlatego Narodowe Centrum Krwi kieruje swój apel nie tylko do żołnierzy. Jeśli jesteś:
– Honorowym Dawcą;
lub
– jesteś zdrowy, chcesz oddać krew i co najważniejsze:
– nie podróżowałeś w ostatnim czasie do innych krajów;
– nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub  kimś objętym kwarantanną;

Zgłoś się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce!

Twoja krew może uratować życie!#Zawsze gotowi, Zawsze blisko

Info/fot: DWOT

You May Also Like