Smog występuje nie tylko zimą – dlaczego warto oczyszczać powietrze?

Na zjawisko smogu częściej zwracamy uwagę w okresie jesienno-zimowym. Tymczasem utożsamiane smogu jedynie z sezonem grzewczym to błąd, gdyż zanieczyszczenia te występują również w cieplejszych porach roku. Smog letni (tak zwany fotochemiczny) związany jest z emisją zanieczyszczeń z ruchu drogowego, w szczególności tlenków azotu i lotnych związków organicznych. Jak poradzić sobie z problemem smogu w domu? Receptą może być oczyszczacz powietrza.

Smog nie zwraca uwagi na porę roku

Głównym źródłem smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli kotły i piece domów, kamienic, jak i zakładów przemysłowych, w których spalamy niskiej jakości paliwa grzewcze. Charakterystyczny, brunatny dym, spowijający miasta jesienią czy zimą, nie jest jednak jedynym wyznacznikiem smogu. Latem, gdy temperatury dochodzą do 30 st. C., tworzy się często tzw. smog fotochemiczny (zwany też smogiem typu Los Angeles).

Jego głównym źródłem jest transport kołowy. Pojazdy spalinowe generują spore ilości tlenków azotu oraz lotnych związków organicznych (LZO). Oprócz tego dochodzi do ścierania się opon i klocków hamulcowych. Pył, który leży na drogach, wznoszony jest zaś przez przejeżdżające samochody. Duże, zatłoczone metropolie mają pod tym względem najgorzej.

Jak chronić się przed smogiem? – monitorowanie i oczyszczanie powietrza

Monitoring jakości powietrza

Jeśli chcemy ograniczyć negatywny wpływ złej jakości powietrza na nasze zdrowie, kluczowe jest śledzenie jego aktualnej jakości. Pomocne w tym mogą okazać się dedykowane instytucje, np. Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska lub aplikacje, jak Airly czy AirVisual. Znajdziemy tam systematycznie uaktualniane dane dotyczące poziomów poszczególnych zanieczyszczeń w różnych regionach kraju.

Oczyszczacz powietrza

Urządzenia te są najskuteczniejszym orężem w walce o czyste powietrze w domu. Wyposażone w filtry HEPA, węglowy i wstępny, są w stanie wychwycić nie tylko pyły zawieszone, benzopiren, tlenki azotu czy inne substancje smogowe, lecz również wiele powszechnych, domowych zanieczyszczeń (kurz, włosy, sierść, drobnoustroje, dym papierosowy, formaldehyd itd.). Kluczem do skutecznego działania jest odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz sprawdzony zestaw filtrów. Warto więc szukać urządzeń o współczynniku CADR dobranym do powierzchni.

Przyjmuje się, iż skuteczna filtracja zachodzi, gdy oczyszczacz może wymienić powietrze w pomieszczeniu min. 3 razy na godzinę. Dlatego też mając współczynnik CADR, np. 240 m3/h, należy podzielić tę wartość przez 3. Uzyskany wynik 80 m3 to maksymalna objętość pomieszczenia. Objętość tę dzielimy przez wysokość mieszkania (np. 2,7 m) i otrzymujemy maksymalną powierzchnią, na jakiej możemy stosować dany oczyszczacz.

Ważne, aby zwrócić również uwagę na zestaw filtrów, który posiada dany oczyszczacz. Do zatrzymywania zanieczyszczeń w formie stałej: pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, pyłków roślin, roztoczy kurzu i innych, najlepiej sprawdzi się filtr HEPA. Zbudowany z cienkich włókien polipropylenowych, jest w stanie zatrzymywać substancje o średnicy kilkadziesiąt razy mniejszej od ludzkiego włosa. Filtr węglowy ma zaś za zadanie pochłaniać wszelkie zanieczyszczenia w formie gazowej, np. dym papierosowy czy lotne związki organiczne. Niektórzy producenci stosują dodatkowo filtr wstępny. Rozwiązanie to pozwala wydłużyć żywotność pozostałych dwóch filtrów.

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW Źródło: www.homespot.pl

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Wybierając oczyszczacz powietrza warto zwrócić uwagę na wspomnianą wyżej wydajność oczyszczania (współczynnik CADR), skuteczność filtracji oraz cenę i koszty eksploatacji. Ciekawą propozycją będzie więc oczyszczacz powietrza Sharp, w którym producent zastosował długowieczne, 10-letnie filtry. 

Istotnym problemem wielu mieszkań jest również zbyt niska wilgotność, charakterystyczna dla sezonu grzewczego, ale nie tylko. Latem, gdy temperatury za oknem przekraczają 25 st. C, a klimatyzatory idą w ruch, powietrze w pomieszczeniach może ulec znacznemu wysuszeniu. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas oczyszczacz z funkcją nawilżania. Takim urządzeniem 2w1 jest np. Sharp KC-D40EUW, który posiada imponującą wydajność nawilżania. 440 ml/h przy pojemności 2,5 litra umożliwia 5,5 godziny nieustannej pracy.

Miłośnicy wygody i zdalnego sterowania powinni zainteresować się oczyszczaczem powietrza Xiaomi. Urządzenia chińskiego giganta można łatwo sparować z aplikacją mobilną MiHome, która pozwala tworzyć domową sieć sprzętów. Za jej pośrednictwem, możemy nie tylko monitorować jakość powietrza, zmieniać tryby pracy czy ustawiać timer, ale również zaprogramować reguły pracy. Automatyzacja urządzenia pozwala np. zmniejszyć lub zwiększyć intensywność oczyszczania.

Materiał partnera