Zasłony gotowe czy na wymiar? Wady i zalety obu rozwiązań

Zasłony gotowe czy na wymiar, to pytanie, które pojawia się często przy urządzaniu nowego mieszkania. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jedno jest pewne, zasłony muszą być ładne i dobrze dopasowane do wnętrza.

Zasłony gotowe – plusy i minusy takiego rozwiązania

Zasłony gotowe są praktycznie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy iść do sklepu albo przejrzeć ofertę sklepów internetowych (na przykład tu: https://alena-firany.pl/zaslony-gotowe.html) i można sobie takowe kupić lub zamówić. Bardzo często sprzedawane są w marketach, choć tu oferta może być ograniczona do kilku dni lub tygodni.

Jeśli zależy nam na czasie, najlepiej iść do sklepu stacjonarnego. Jeśli możemy poczekać kilka dni, warto poszukać w internecie, bo tu wybór jest nieco większy. Nie da się ukryć, że zasłony gotowe będą tańsze od zasłon na wymiar. I właściwie na tym plusy się kończą. Co nie znaczy, że nie warto kupować zasłon gotowych. Jeśli rozmiar, kolor i wzór są zgodne z naszymi oczekiwaniami, to czemu nie?

Czy są minusy takiego rozwiązania? Niestety są. Zasłony gotowe oferowane są w ograniczonym zestawie barw i wzorów. Łatwo kupić zasłony w modnych kolorach i deseniach. W obecnym sezonie na pewno bez trudu znajdziemy zasłony we flamingi lub alpaki, ale już z zasłonami w słonie może być problem.

Gotowe zasłony pasują do typowych rozmiarów okien. Sprawdzą się w budownictwie wielorodzinnym, bo tam okna mają standardowe rozmiary. Jeśli mieszkamy w domu, który sami zbudowaliśmy, to zazwyczaj wiemy, czy zamówiliśmy okna typowe (podpowiedzią może być termin realizacji, na typowe czeka się krócej), czy prosiliśmy o niestandardowe wymiary i kształty. Przy oknach typowych spokojnie możemy sięgnąć po zasłony gotowe. W innym przypadku trzeba kupić zasłony na metry.

Zasłony na wymiar – plusy i minusy

Największym plusem takiego rozwiązania jest możliwość personalizacji zasłon. Innymi słowy, będą one dokładnie takie, jakich potrzebujemy. Wybór tkanin zasłonowych jest bardzo duży, zdecydowanie większy, niż wybór zasłon gotowych. Możemy, jeśli uda nam się znaleźć, zamówić zasłony z tkaniny, która wyszła z mody kilka lat temu, ale wciąż nam się podoba. Możemy w końcu dopasować rozmiar zasłon do wysokości, szerokości, a nawet kształtu okna, jeśli jest np. okrągłe.

Przy kupowaniu zasłon na wymiar możemy od razu zdecydować, w jaki sposób będziemy je upinać na oknie i zamówić wszycie taśmy marszczącej lub zamontowanie przelotek. Zasłony gotowe nie dają tej możliwości.

W końcu kupując zasłony na wymiar, możemy stworzyć komplet dla całego domu. Bardzo trudno kupić zasłony gotowe uszyte z tej samej tkaniny w różnych rozmiarach.

Jeśli chcemy szukać minusów takiego rozwiązania, to nie będzie ich wiele, i trudno uznać je za dyskryminujące kupowanie zasłon na metry. Po pierwsze cena zasłon na wymiar jest nieco wyższa niż zasłon gotowych, po drugie ich uszycie trochę potrwa. W niektórych sklepach internetowych termin realizacji określany jest na dwa tygodnie.

No i nie da się ukryć, że od przybytku głowa może zaboleć. Duży wybór może oznaczać dłuższe poszukiwania tej wymarzonej tkaniny. Biorąc jednak pod uwagę, że kupujemy zasłony, a więc coś, na co będziemy patrzeć codziennie, gra jest warta świeczki.

Materiał partnera