Warszawski organista i kompozytor Adam Tański będzie gościem festiwalu organowego w najbliższy czwartek

Kolejny koncert organowego cyklu odbędzie się w czwartek w kościele na Serbinowie. Wykonawca, który został zaproszony do udziału w Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, Adam Tański jest znakomitym artystą – organistą, kompozytorem, nauczycielem akademickim, twórcą programów edukacyjnych i organizatorem muzycznych festiwali.

Wykłada sztukę gry organowej oraz improwizacji w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Hochschule für Musik w Moguncji oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu. W czasie swojej kariery muzycznej był wielokrotnie nagradzany na konkursach organowych w Polsce i zagranicą. Jest współzałożycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie łączącego muzykę organową z muzyką tradycyjną oraz improwizowaną. W zeszłym roku wydal płytę z improwizacjami organowymi pt. „Polichromia”. Więcej informacji na temat artysty można znaleźć na jego stronie internetowej: www.adamtanski.com oraz na profilu Fb: https://www.facebook.com/adam.tanski.77.

Repertuar koncertu w Tarnobrzegu stanowić będą utwory Bruhnsa, Bacha, Brahmsa, Fauré i Dupré. Początek godz. 19.00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Serbinów). Wstęp jest wolny.

Festiwal objęli honorowym patronatem Rafał Weber Poseł na Sejm RP oraz Dariusz Bożek Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Organizatorami są: Tarnobrzeski Dom Kultury, Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Parafia pw. Św. Barbary, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Organizacja festiwalu została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Program „Kultura Dostępna”.

PROGRAM
Nicolaus Bruhns (1665-1697) – Preludium e-moll
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Sonata triowa BWV 530 (Vivace, Lento, Allegro)
Johannes Brahms (1833-1897) – Preludium i fuga g-moll
Gabriel Fauré (1845-1924) – Suita Pélléas i Mélisande op. 80 (tr. L. Robillard) – Sicilienne – Mort de Melisande
Marcel Dupré (1886-1971) – Preludium i fuga g-moll

Adam Tański jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i prof. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. W latach 2015-2017 Adam Tański prowadził działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, aktualnie wykłada sztukę gry organowej oraz improwizacji w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży. W 2019 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina obronił dysertację doktorską pt. Charakterystyczne cechy muzycznego folkloru kurpiowskiego jako podstawa w kreowaniu improwizacji organowych. Został laureatem: nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015) oraz nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach (2014). Był także półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013), im. L. Janačka w Brnie (2012), im. J. S. Bacha w Wiesbaden (2009). Adam Tański był stypendystą Lions Club Warszawa NIKE (2014, 2015), francuskich fundacji: Meyer oraz Brieux Ustarizt (2013-2015), Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2010, 2011) oraz Prezesa Rady Ministrów (2006, 2007). Koncertuje na festiwalach w Polsce i za granicą; ma na swoim koncie występ w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale i koncerty organowe w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W 2017 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pracę badawczą dotyczącą historycznych organów Diecezji Łomżyńskiej, a w 2018 r. realizował projekt edukacyjny dla dzieci skoncentrowany wokół zabytkowych organów stolicy w ramach Stypendium Artystycznego m.st. Warszawy. Adam Tański jest ponadto współzałożycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie łączącego muzykę organową z muzyką tradycyjną oraz improwizowaną. Prowadzi także działalność kompozytorską. Jego utwory wykonywane były w Polsce i w Niemczech, a w 2018 roku w serii wydawniczej Biblioteczka Kurpiowska wydana została monograficzna publikacja zawierająca pięć utworów na instrumenty klawiszowe.W2019 roku nakładem wydawnictwa Requiem Records ukazał się jego debiutancki album z improwizacjami organowymi pt. Polichromia.

You May Also Like