Tarnobrzeg – info z tygodnia 39/2020

Mamy 39 tydzień roku, 21-27 września, pierwsze dni jesieni. I rzeczywiście, niemenowej mimozy rozpoczynającej jesień nie widziałem, ale kasztany lecą na potęgę, podobnie jak orzechy włoskie. Spada również temperatura i deszcz, a za nimi ilość spotykanych na ulicy osób w niedzielne popołudnie.

Na początek – po co taki przegląd tygodniowy?
Bo mi go brakowało. Nie wiem jeszcze czy to się przyjmie, ale spróbować warto. Warto też mieć miejsce, taki pamiętnik, do którego będzie można wrócić nawet po latach i zobaczyć co działo się w danym tygodniu.

Sporo się buduje lub przymierza do budowania
Trwa przetarg na obwodnicę, pojawiają się pierwsze pytania i odpowiedzi zainteresowanych. Podobnie w przypadku przetargu na remont ul. Mickiewicza na odcinku od ronda pod szpitalem do ul. Moniuszki.
Rosną apartamenty na ul. Jachowicza (obecnie pokrywany jest dach) i większy brat – drugi blok w ramach inwestycji Nova Targowa.

Zachodnia ściana rynku się zmieniła, nie jest to szczyt marzeń, ale na pewno lepsza konsekwentna, nieco ukrywająca budynki szarość, niż biedronkowa cytrynka, tym bardziej że farba mocno się łuszczyła.

W poniedziałek rozpoczął się remont skrzyżowania ulic Sikorskiego/Wyszyńskiego/Zwierzyniecka. Utrudnienia są, ale mogło być gorzej. Ruch w kierunku na Sandomierz bez większych różnic, wzdłuż ulicy Wyszyńskiego na kierunku do centrum trochę się korkuje.

Zmienia się wizerunek pawilonów wzdłuż ulicy Wyspiańskiego. Kiedyś symbol nowoczesności z Pewexem, Modą Polską, Konsumami, barem mlecznym, jednym z pierwszych komercyjnych sklepów mięsnych, czy sporą księgarnią. Trybuna z widokiem chociażby na pochody pierwszomajowe, nie gorsza niż trybuna honorowa. Obecnie wyburzane elementy rzeczywiście były bardzo zaniedbane i mogły stanowić zagrożenie. Zmiana jak zmiana, ważne jak ostatecznie ten teren zostanie zagospodarowany.

Właściciel obiektu zdecydował się na wyburzenie łączników – balkonów pomiędzy tworzącymi pasaż budynkami

Opublikowany przez Tygodnik Nadwiślański Piątek, 25 września 2020Ruszył przetarg na oświetlenie alejek przed Parkiem Dzikowskim.

Prezydent w bezpiecznym, niemal rodzinnym, wywiadzie w Leliwie zapowiada kolejne inwestycje, w tym remont ulic Moniuszki, Mickiewicza, Kochanowskiego, Wiślnej, Zwierzynieckiej, Kazimierza Wielkiego, Łokietka, Skarbka, Siarkowej, Curie-Skłodowskiej i szybki start z obwodnicą na wiosnę 2021.

Trwa remont Żeglarskiej i Plażowej oraz infrastruktury nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Film z remontu udostępnił wykonawca, czyli firma PBI.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim, praca wre.

➡️ Nad Jeziorem Tarnobrzeskim praca wre.➡️ Obecnie prace nad Jeziorem Tarnobrzeskim są realizowane jednocześnie na całej długości ulicy Żeglarskiej i Plażowej, a co za tym idzie zakończą się nie pod koniec przyszłorocznego sezonu, tylko tuż przed nim. Kto nie może się doczekać?➡️ A tymczasem podglądnijmy, jak przebiegają prace nad naszym jeziorem. Materiał filmowy otrzymaliśmy od głównego wykonawcy robót, Grupy PBI.

Opublikowany przez Dariusz Bożek Środa, 23 września 2020

W kolejnych zapowiedziach Prezydent wspomniał o dokończeniu ścianki wspinaczkowej. Czekamy w tym temacie na fundusze z Ministerstwa Sportu, jak się nie uda w październiku, to działamy z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Kolejne plany to ścieżka rowerowa w stronę cmentarza na os. Sobów i wykorzystanie pomieszczeń pod trybunami stadionu oraz oświetlenie ścieżki rowerowej nad Jezioro Tarnobrzeskie.

Oprócz starego wątku Co się w mieście buduje, na którym piszemy o wszelkich inwestycjach powstał wątek Czego się mieście nie buduje. W sumie też interesujące.

Przejmiemy Kolekcję Dzikowską od rodziny Tarnowskich?
Wiemy, że są duże szanse na kupno od rodziny Tarnowskich tzw. Kolekcji Dzikowskiej, umowa została już podpisana, ale wymaga akceptacji Rady Miasta. Nie znamy jeszcze szczegółów, w tym najważniejszych szczegółów finansowych, ale również w tym temacie staramy się o środki zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezydent poinformował, że rozmawiał w tym temacie z ministrem Glińskim. Zbiory mają być przechowywane oczywiście w MHMT na Zamku Dzikowskim, widziałem przetarg na nowe zabezpieczenia pożarowe w budynku muzeum. Warto uczyć się na błędach! Liczymy też na ściągnięcie do Tarnobrzega zbiorów z muzeum w Rapperswilu i Łańcucie. Dyskusja na forum.

Miasto zawarło umowę z Rodziną Tarnowskich o nabyciu Kolekcji Dzikowskiej

Opublikowany przez Martę Woynarowską Środa, 23 września 2020

Znamy ostateczną listę projektów do Budżetu Obywatelskiego 2021
Wśród projektów dużych mamy budowę chodnika na os. Wielowieś, budowę dwóch boisk do gry w bule, Gród Słowiański nad Jeziorem, kolejny projekt rozbudowy oświetlenia na miejskich osiedlach i wykonanie odwiertów wód siarczkowych. Większość mediów lokalnych nadal nawet się nie zająknęła na temat budżetu obywatelskiego 2020, którego sytuacji wciąż nie udało się przed sądem wyjaśnić. Pełna lista projektów na forum.

Wsparcie dla tarnobrzeskiej Policji
ED pisze o nowej hybrydowej Toyocie Corolla – radiowozie, który trafi do tarnobrzeskiej policji. Wartość pojazdu to prawie 105.000 zł.

Tydzień na sportowo
W kiepskich nastrojach kończą tydzień kibice, w wielkim „Derby Podkarpacia” przegraliśmy ze Stalą Stalowa Wola 1:4. Z dobrych wieści – KTS podpisał umowę sponsorską z Siarkopolem, nowa nazwa klubu to KTS Enea Siarkopol Tarnobrzeg.

Wydarzenia kulturalne? Nieliczne
Dziś Ganja Transformers z Tarnobrzega żegna lato w Baranowie Sandomierskim. Diana Ciecierska pojawiła się w Dzień Dobry TVN, zapowiadając nowy singiel:
https://dziendobry.tvn.pl/a/diana-ciecierska-zapowiada-nowy-singiel-piosenka-jest-energetyczna-tance-wskazane?fbclid=IwAR3DTxf054ZGB9Rlbq_L8n3KBpiOT-WLtBSoxN3820bxjS1loURoOZNJfN8

Śmieci i woda – tym razem nie o podwyżkach
Na TT i ED poruszono temat burdelu wokół śmietników, czy to rozrzuconych butów, czy leżących długo wokół altan gabarytów. Mieliśmy też tradycyjną akcję sprzątania świata.
Prezydent zapowiada urzędowe dopłaty, które mają skompensować kolejne podwyżki cen wody i odbioru ścieków, w latach 2021 – 2022. Podobno stać nas na to, tak czy inaczej to nasze pieniądze.


Sytuacja zdrowotna COVID19
Od pół roku zmagamy się z koronawirusem. Mimo gwałtownych wzrostów ilości potwierdzonych zakażeń w Polsce, w Tarnobrzegu sytuacja się uspokoiła. W tym tygodniu mieliśmy bodajże 1 nowy przypadek, a w poprzednim tygodniu szóstą ofiarę śmiertelną zakażoną koronawirusem. Do tej pory mieliśmy w Tarnobrzegu 74 potwierdzone zakażenia, 66 osób wyzdrowiało, a 6 zmarło, co wskazuje na 2 osoby wciąż chore.
W tarnobrzeskim Szpitalu Wojewódzkim uruchomiono punkt pobrań wymazów na testy, ale badane mogą być tylko osoby ze skierowaniem od lekarza, bądź skierowane na leczenie. Wątek o lokalnych aspektach pandemii doczekał się 762 wpisów.

Do poczytania za tydzień! Oczywiście jeśli format przeglądu tygodnia się przyjmie.

You May Also Like