Tarnobrzeg – info z tygodnia 40/2020

A jednak się kręci!
To już druga edycja przeglądu tygodnia. Mimo że wiele wydarzeń bądź procesów jest rozciągnięta w czasie na wiele tygodni, postaram się za często nie powtarzać informacji, chociaż zdaję sobie sprawę, że pewne tematy mogą się wypalać.

Rozwój przez redukcję

Na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Sikorskiego rośnie w szybkim tempie budynek planowanego „parku handlowego Aura” z dominacją MediaExperta. Wydawałoby się, że powstanie nowego budynku to rozwój rynku RTV-AGD w mieście, ale zapowiada się sytuacja dokładnie odwrotna. W najbliższym czasie liczba sklepów ma niestety spaść, a nie wzrosnąć, a wybór i konkurencja zostaną mocno ograniczone.

Po kiego Grzyba nam stary Orlen?

Toczą się kolejne kroki w sprawie rozbiórki Orlena pod Grzybem, z planowaną budową nowej stacji z myjnią, w całkiem innym układzie. Stacja rzeczywiście stoi odkąd sięgam pamięcią, konkurencja wyrosła na przeciwko i w pobliżu, obwodnica nadchodzi – czas na zmiany. A jakby ktoś chciał poczuć stary CPNowski klimat, to nadal ma do dyspozycji skansenowego Orlena na miechocińskiej górce.

Będą kolejne bloki

Zapowiada się budowa kolejnych bloków mieszkalnych. Jeden to wspominany od dawna blok przy 1 Maja na miejscu banku, drugi to blok na skarpie w okolicach “Katolika”. Można już zajrzeć na stronę dewelopera: https://bfdevelopment.pl/

Skoro jesteśmy na ul. 1 Maja, zastanawiam się jak długo jeszcze może się przeciągać remont TaPiMy. Z zewnątrz wygląda całkiem przyzwoicie, ale kiedy oddanie budynku do użytku? Z drugiej strony może to nie najlepszy czas?

Galeria, a nawet dwie – coś się dzieje

Karuzela Tarnobrzeg, czyli park handlowy za wiaduktem wystąpił o pozwolenia na „Budowę budynku handlowo-usługowego z parkingiem i infrastrukturą towarzyszącą”. Czyli jesteśmy coraz bliżej. Co ciekawe po dłużej przerwie pojawiły się sygnały z potencjalnej galerii w centrum, na wniosek Master Development Poland sp. z o.o. wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla „Budowy Centrum Handlowo-Usługowego Galeria Tarnobrzeg, wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną przy ulicach Dominikańskiej i Sikorskiego w Tarnobrzegu.

Prace przy dawnej dyrekcji szpitala chyba całkiem zawisły, drugie skrzydło w stanie surowym od dawna. Szkoda, bo była perspektywa rzeczywistej zmiany oblicza tej okolicy.

Coraz gorzej wygląda kamienica na środku północnej ściany rynku. Przykryty folią dach puszcza sporo wody, mury piętra się sypią i trzymają na ramach okiennych. Przykro patrzeć. Jeszcze trochę i nie będzie co remontować.

Remont skrzyżowania Sikorskiego/Zwierzyniecka/Wyszyńskiego idzie całkiem sprawnie, jedna strona już wykorytowana, krawężniki obsadzone.

Nadchodzi zapowiadany od dawna remont terenu przy blokach 5 i 5A na ul. Mickiewicza.

Bardzo ładnie i nowocześnie wygląda za to Akademia Malucha przy ul. Warszawskiej. Po dokupieniu sąsiedniej działki i wyburzeniu kostki, powstaje naprawdę duży gmach.

Mamy wykonawcę na remont fragmentu ul. Mickiewicza od ronda do skrzyżowania z ul. Kochanowskiego. Przetarg wygrało konsorcjum firm PBI oferując kwotę 923183,30 zł brutto. Już się boję tych porannych i popołudniowych korków. Tradycyjnie już jezdnia ma się zwężyć, po stronie szpitala będzie więcej miejsc parkingowych, bo parkować będziemy ukosem, a nie wzdłuż. Na zdjęciu projekt tego odcinka:

Wiemy na co chcemy wydać pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych

  1. Rozbudowa parkingu przy cmentarzu komunalnym w Sobowie – Etap II (660000 zł)
  2. Budowa drogi wewnętrznej łączącej ulicę Sienkiewicza z ulicą Dominikańską w Tarnobrzegu (500000 zł)
  3. Oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego ul. Wisłostrada (1200000 zł)
  4. Zagospodarowanie terenów zielonych na osiedlu Przywiśle (900000 zł)
  5. Budowa i wyposażenie ścianki wspinaczkowej – Etap II (2000000 zł)
    Budowa stadionu – Etap III (412981 zł)
    Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ulicy Litewskiej wraz z oświetleniem (1700000 zł)

O tematach budowlanych dyskutujemy od lat tutaj: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=4389&start=5100

Żadnych pomników, a jednak…

Popiersie księdza prałata Michała Józefczyka jest już prawie gotowe. Pomnik ma stanąć przy fontannie. I z jednej strony mamy postać wyjątkową, która przez dekady kształtowała obraz miasta, jak mało którą godną upamiętnienia, a z drugiej strony wyraźnie życzenie śp. ks. Michała żeby pomników mu nie stawiać. Zawsze była też alternatywa upamiętnienia go przez kończenie jego dzieł, w tym szczególnie hospicjum na os. Miechocin.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2793744704284492&id=100009469700370

Jeszcze widniej z siarkowymi odwiertami do grodu słowiańskiego do gry w bule?

Rozpoczyna się kampania promocyjna przed BO2021. Dr Witold Zych wystosował do mieszkañców Tarnobrzega apel w sprawie poparcia projektu odwiertu wód siarczkowych. Apel tutaj:


Na dziś na godzinę 19 ESTEKA zapowiedziała premierę czegoś Pod grafiką z trzema pytajnikami zarysowuje się jakby gród słowiański, zatem pewnie jeszcze dziś będziemy wiedzieli więcej.

https://www.facebook.com/stowarzyszenieesteka/posts/3318439834878243

Głosowanie dopiero w terminie 12-18 października, jeszcze nie wiemy dokładnie w jaki sposób, ale pewnie podobnie jak zwykle, czyli w komisjach. Pamiętajmy, że w tym przypadku prawo głosu mają również dzieci!

Mieliśmy pierwsze zasmogowanie

Co prawda nadal nie działają 3 czujniki jakości powietrza z Airly, ale na działającym czujniku na os. Sobów udało się już w tym tygodniu przekroczyć 350% dopuszczalnej normy. Zaczyna się.

Możemy dostać maszt z flagą

Jeœli minimum 500 osób poda swoje dane osobowe, to możemy dostać jako miasto maszt z flagą narodową. Proponowane przez Prezydenta miejsce to skwer przy płaskorzeźbie marszałka Piłsudskiego przy małym rondzie. Nie mam nic przeciwko, dane podane. Mieliśmy już maszt z flagą przy pomniku Bartosza Głowackiego i jak najbardziej pasował mi w takim miejscu.
Szczegóły o akcji tutaj:

Wiemy więcej w sprawie zakupu Kolekcji Dzikowskiej

Dzięki TVL i redaktorowi Pintalowi mamy oficjalne stanowisko Prezydenta i dyrektora MHMT w sprawie zakupu Kolekcji Dzikowskiej. Z kolei dzięki TN mamy pierwsze przymiarki co do kwoty, czyli około 4 mln zł. Prezydent się nie waha, dyrektor również. Zostało poparcie radnych, z którym pewnie nie będzie problemu. Rozmowa tutaj:

Temat jednak wciąż wywołuje dyskusje i z całą pewnością nie uzyskuje bezwzględnego poparcia zorientowanych mieszkańców:

https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=4&t=13581&start=20

Pamięci tarnobrzeskich Żydów

Po raz szósty grupka tarnobrzeżan uczciła pamięć o tarnobrzeskich Żydach wypędzonych 2 października 1939 roku z miasta po konfiskacie majątku. W okolicach Rudnika odbyła się wymuszona imrpowizowana przeprawa przez San. Po symbolicznym przejściu trasy od ohelu przy żydowskim cmentarzu na ul. Sienkiewicza do budynku dawnej synagogi, zebrani mieli okazję wysłuchać w TDK prelekcji dyrektora MHMT dr Tadeusza Zycha (nieprzerwanie od 35 lat bardzo lubię jego styl), odczytanych wspomnień z października 39 i kilku utworów w wykonaniu dziewczyn ze Studia Piosenki z fortepianowym towarzyszeniem Anny Pintal.

COVID19

W większości państw świata, w tym w naszych okolicach, przybywa przypadków zakażenia koronawirusem. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie bijemy kolejne dobowe rekordy, przekraczając 2300 nowy potwierdzonych zakażeń dziennie. W Tarnobrzegu wciąż mało się zakażamy, a przynajmniej mało wykazujemy. Od zeszłego tygodnia przybyły nam 4 przypadki, a 1 osoba wyzdrowiała. Kwarantanną objęto 63 osoby.

Jak już jesteśmy przy temacie zdrowia, to radny Sławomir Partyka na specjalnej konferencji apelował do premiera i ministra zdrowia w sprawie szczepionek dla seniorów. Zaraz potem Prezydent ogłosił program bezpłatnych szczepień dla seniorów od 1 października.

Tarnobrzeski Dia(n)ment

Na koniec rozrywkowo: Diana Ciecierska opublikowała na Youtube teledysk do swojej nowej piosenki “Diament”.

Od 2 października do dziś piosenka zebrała ponad 2500 odsłon.

Tyle w dzisiejszym przeglądzie, zapraszam na kolejny za tydzień.

You May Also Like