Konferencja Konfederacji

Można odnieść wrażenie, że gdzieś zniknęła tarnobrzeska opozycja, którą, wydałoby się, tworzy głównie Prawo i Sprawiedliwość. W tej sytuacji widać aktywizację Konfederacji, której przedstawiciele zabrali głos na temat bieżącej sytuacji lokalnej i krajowej. Poniżej komunikat z konferencji prasowej.

7 października odbyły się manifestacje rolników w ponad 100 miejscowościach w całej Polsce w związku z tzw. ustawą futerkową przegłosowaną przez Sejm RP w ubiegłym tygodniu. Na Podkarpaciu rolnicy zablokowali trasy w okolicach Jarosławia, Jasła oraz Dębicy. Nasi lokalni liderzy wszędzie wspierali protesty rolników. W ubiegłym tygodniu odbyły się również protesty górników przeciwko zamykaniu polskich kopalń.

Według lokalnych polityków Konfederacji podkarpackie rolnictwo straci na ustawie która zakazuje chowu zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego, bo rolnictwo to naczynia połączone. Na Podkarpaciu zlokalizowanych jest 70 podmiotów związanych z branżą drobiarską produkujemy obecnie rocznie około 6 mln sztuk drobiu około 180 tyś. sztuk trzody chlewnej oraz około 90 tyś. sztuk bydła. Szczególnie niebezpieczne dla polskiej suwerenności gospodarczej jest akceptacja polityki klimatycznej UE oraz decyzja jaką podjął polski rząd o likwidacji wszystkich polskich kopalni węgla do 2049. Zdaniem Małgorzaty Zych Lidera Klubu Konfederacji Tarnobrzeg chodzi o podmianę struktury własności polskich kopalni oraz elektrowni opartych o węgiel. Amerykanie zaniepokojeni odejściem Polski od węgla. W marcu bieżącego roku wysłano do Polski Angelosa Kokinosa z Departamentu Energii USA, który tłumaczył że Polska nie powinna odchodzić od węgla jako źródła energii. USA już w tej chwili dysponuje czystymi technologiami pozyskiwania energii z węgla oraz dalej zamierza przeznaczyć w niedługim czasie na ich dalszy rozwój około 100 mln dolarów. Z węgla można również pozyskiwać czystą energię wodorową która jest przyszłością powiedziała Małgorzata Zych.

„Nie można mieć nowoczesnej gospodarki bez paliw kopalnych w tym węgla. Ci którzy mówią że można pozbyć się paliw kopalnych nie są realistami” zacytowano Angelosa Kokinosa.

Politycy Konfederacji odnieśli się do bieżących problemów lokalnych.
Poinformowano opinię publiczną o niekorzystnych dla miasta wyrokach WSA w Rzeszowie dotyczących wyrzucenia z budżetu miasta przez Prezydenta Dariusza Bożka realizacji odwiertu wód siarczkowych. Projekt powinien być realizowany z uwagi na jego ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego i społecznego miasta. Prezydent marnuje publiczne pieniądze na bezskuteczne odwołania podczas gdy jawnie złamał prawo odchodząc od postanowienia RIO, które było konsekwencją złamania prawa przy dopuszczeniu do głosowania w budżecie obywatelskim na rok 2020 projektu „Widno i bezpiecznie”.

Konsekwencją dalszych odwołań Prezydenta Miasta od postanowień sądowych jest brak realizacji budżetu obywatelskiego na rok bieżący co nakazała RIO w tym realizacji odwiertu wód siarczkowych oraz innych projektów poinformował dr Witold Zych. Tarnobrzeżanie nadal pozostają bez oświetlonych ulic oraz odwiertu. Nie ufamy Prezydentowi mówiła Małgorzata Zych ponieważ z jednej strony zwalcza wody siarczkowe w sądzie a z drugiej w aktualnie prowadzonej ofensywie medialnej zapewnia mieszkańców o swoim poparciu dla realizacji tego projektu.

Klub Konfederacji w Tarnobrzegu wspiera w tym roku ponownie projekt wykonania odwiertu wód siarczkowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Małgorzata Zych oraz autor wniosku do budżetu obywatelskiego dr Witold Zych zachęcali mieszkańców miasta do oddania ponownie głosu na ten projekt w czasie przyszłotygodniowego głosowania w dniach 12-18 października 2020 roku.

Odniesiono się również do podpisanego przez prezydenta Miasta Tarnobrzega porozumienia z rodziną Tarnowskich dotyczącego zakupu Kolekcji Dzikowskiej. Wyrażono obawę że Prezydent Miasta nie wystarczająco przewiduje sytuację w tej materii ponieważ jeszcze do tej pory nie podpisano porozumienia z rodziną Tarnowskich w sprawie Zamku. Istnieje obawa że w niedługim czasie samorząd Miasta Tarnobrzega będzie musiał zapłacić wielomilionowe odszkodowanie za zamek.

W dobie zawirowań gospodarczych związanych z ograniczeniami z powodu koronawirusa budżet miasta może się znaleźć w trudnej sytuacji i wydawanie pieniędzy na kolekcję która prawie w całości znajduje się w Zamku jest bezcelowe, nie istnieje żadne zagrożenie wywozu kolekcji za granicę z powodu ograniczeń prawnych w tym zakresie. Ponadto wskazano na fakt iż antenaci rodu Tarnowskich, Zdzisław i Artur Tarnowscy wielokrotnie podkreślali że mają dług w stosunku do tarnobrzeżan za uratowanie w 1927 roku z pożaru kolekcji, podkreślono również że zginęło wówczas 9 osób, mieszkańców Tarnobrzega w tym wybitny sportowiec Alfred Freyer. Tarnobrzeżanie również w ostatnim czasie muszą zmagać się dużymi około 40 % podwyżkami cen śmieci oraz nie wiele mniejszymi podwyżkami wody nie należy w związku z tym obciążać jeszcze bardziej mieszkańców oraz budżetu miasta zakupem kolekcji.

You May Also Like