Tarnobrzeg – info z 41 tygodnia roku

Oj ciężko się było zmobilizować tym razem, ale skoro się powiedziało A, to dojdźmy chociaż do C, czyli trzeciego odcinka tygodnika przeglądowego, albo przeglądu tygodniowego. Jeśli chodzi o zasięgi, to wydarzeniem tygodnia z całą pewnością był bardzo skuteczny, jednak bez wątpienia archaiczny, low-techowy, rustykalny, czy jak tam jeszcze zwał, sposób komunikacji z pielęgniarkami z przychodni nr 3. Tarnobrzeg stał się sławny, ale znów nie jest są to pozytywne skojarzenia.

Fejsowe wystąpienie Prezydenta Tarnobrzega

Najważniejszym źródłem informacji z działu inwestycji okazało się facebookowe wystąpienie Prezydenta Bożka. Tylu wizji inwestycji nie było nawet w kampanii wyborczej, bo rzeczywiście nie wiedzieliśmy wówczas jakie środki będziemy mieli do dyspozycji. Teraz nadal często bardziej to wizje niż projekty, ale nawet wizje niosą nam cenne informacje, jak obecne władze miasta widziałyby naszą przyszłość gdyby znalazły się na wszystko pieniądze.

Całe wystąpienie tutaj:

Opublikowany przez Dariusz Bożek Czwartek, 8 października 2020

a jak ktoś nie ma wolnych 33 minut, to poniżej skrót. To lećmy po kolei:

Krajowy Plan Odbudowy
Zgłoszone przez Tarnobrzeg projekty to:

 1. Budowa infrastruktury turystycznej wokół Jeziora Tarnobrzeskiego – w planach dokończenie drogi opaskowej, objęcie całego Jeziora infrastrukturą drogową (droga, ścieżka rowerowa i chodnik) i siecią wodno-kanalizacyjną.
  Prezydent przewiduje również budowę bazy noclegowej i obiektów balneoterapeutycznych, czyli wykorzystanie wód siarczkowych w celach leczniczych. Prezydent częściowo tłumaczy się w ten sposób z przegranych przed WSA spraw.
  Ma powstać również molo, wodny plac zabaw, dodatkowe toalety.
 2. Budowa Centrum Sportów Wodnych – po konsultacjach z żeglarzami i kajakarzami, nurkami. To trochę rozwinięcie i przesunięcie centrum tenisa stołowego, o którym wspominano wcześniej.
 3. Renowacja obiektu Tarnobrzeskiego Domu Kultury – coś więcej niż remont, w planach przebudowa w celu lepszego wykorzystania.
 4. Budowa eko-miasta – wymiana całego oświetlenia, budowa farmy fotowoltaicznej na terenie osiedla Sobów, utworzenie elektrycznej miejskiej komunikacji samochodowej
 5. Poprawa komunikacji w ramach Czwórmiasta, w tym zakup autobusów elektrycznych z wyposażeniem – to wspólny wniosek sąsiednich miast. W przypadku Tarnobrzega w planach jest zakup 16 autobusów elektrycznych, stacji tankowania, elektronicznych tablic informacyjnych, 160 przystanków, stacji obsługi autobusów i dworca. W ramach tego samego zadania przewidziano zakup elektrycznych motorówek do pływania po Wiśle.

Druga i trzecia transza Funduszu Inwestycji Lokalnych

Co zaplanowano w ramach pierwszej transzy pisałem tydzień temu.

W ramach kolejnych transzy planowane jest:

 1. Budowa parku wodnego i parku linowego z budynkami technicznymi i sanitarnymi o wartości 7,5 mln zł.
 2. Remont ulicy Chrobaka na osiedlu Mokrzyszów za 3,5 mln zł.
 3. Farma fotowoltaiczna o mocy 3,5MW, modernizacja 5000 lamp oświetlenia miejskiego, zakup samochodu gaśniczego z agregatem proszkowym – wartość 23 mln zł. Instalacja miałaby zapewnić prąd wszystkim jednostkom samorządowym w mieście. Planowane oszczędności to 2,5 mln zł rocznie.

Prezydent przekonywał również do zakupu całości Kolekcji Dzikowskiej, strasząc, że może trafić w prywatne ręce (a to nie jest obecnie w prywatnych rękach?), albo za granicę (chyba nie może?). Decyzja ostateczna na sesji RM, ale wyniki głosowania są już praktycznie pewne. Prezydent bardzo liczy na środki zewnętrzne.
Tymczasem MHMT zostało wpisane do rejestru muzeów państwowych, złożyliśmy też wniosek o grant ministerialny i przygotowujemy wniosek do premiera o środki z rezerwy.

W ostatnim punkcie wystąpienia Prezydent Tarnobrzega odniósł się do BO2020 i jego unieważnienia przez RIO. Nie wspomniał co prawda bezpośrednio o przyczynach problemów z BO2020 i RIO, co jakoś szczególnie nie dziwi.
Prezydent promował też (z zaznaczeniem, że jako osoba prywatna) jeden z projektów BO2021, a konkretnie projekt oświetlenia „Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej”, czyli po raz kolejny projekt chyba bardziej miejski niż obywatelski.

Czego zabrakło na „konferencji”?

Usłyszeliśmy właściwie jakie są plany wydawania pieniędzy, w tym w znaczniej większości wydawania pieniędzy których jeszcze nie mamy, a w sporej części pieniędzy, który w ogóle możemy nie dostać.
Nie usłyszeliśmy jednak ani słowa o bieżącej sytuacji finansowej miasta, jak kształtują się względem planów wpływy i wydatki w czasie pandemii. Jak wygląda obecnie nasze zadłużenie. Jak wygląda sytuacja w tarnobrzeskiej służbie zdrowia, i wcale nie chodzi mi o pukanie kijem w parapet. Jakie są plany względem edukacji, czy możemy się spodziewać kolejnej podwyżki podatku od nieruchomości. Czyli mieliśmy wizję optymistycznej przyszłości, ale nie było nic o twardej bieżącej rzeczywistości.

Od jutra można konsultować Budżet Obywatelski 2021

Skoro byliśmy przy BO2021, to głosowanie zaczyna się już jutro, jednak pewnie większość uda się do komisji osiedlowych za tydzień. Nie przewidziano na ten sezon głosowania internetowego.

Stowarzyszenie ESTEKA oficjalnie przedstawiło swój projekt i opowiedziało o nim na konferencji prasowej nad Jeziorem.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=687884271849523

Skoro jesteśmy przy budżetach obywatelskich, to Tarnobrzeg znów przegrał przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Sprawa dotyczyła tym razem niezgodnego z prawem przesunięcia środków budżetowych pod pretekstem wykorzystania ich do walki z COVID-19.

O sprawie poinformował, a jakże, dr Witold Zych:

Kolejna przegrana sprawa władz naszego miasta w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie. Sprawa dotyczy…

Opublikowany przez Witolda Zycha Wtorek, 6 października 2020

Będą minimalnie tańsze odpady?

Przetarg na odbiór odpadów z terenu Tarnobrzega wygrała firma San-Ta EKO, z ofertą na 10507047 zł brutto. Oferta FCC Polska była o około 34 tys. zł wyższa. Czekamy na dokładne wyliczenia, ale wydaje się, że chwilowo udało się zatrzymać galopujące podwyżki (skok z 6 przez 9, 18 i ostatecznie 29 zł od osoby w ciągu kilku lat), a może nawet będzie szansa na minimalną obniżkę.

Co tam jeszcze się w mieście buduje?

Mamy wykonawcę przebudowy ul. Orląt Lwowskich. Za kwotę 4489282,69 zł brutto prace wykona Przedsiębiorstwo Drogowe sp. z o.o. ze Staszowa.

Zakończono I etap prac przy ul. Zakładowej na os. Machów, do użytku oddano 700 m drogi po remoncie. Koszt inwestycji to 2810550 zł brutto, z czego 1634190 zł trafiło do nas z Funduszu Dróg Samorządowych.


Trwa remont „kamiennego kręgu” na ul. Przywiśle. Wartość robót oszacowano na 22200 zł.

Obiło mi się o uszy, że drugim podmiotem w parku handlowym Aura będzie… Biedronka. Co Wy na to? Ostatnio wspominałem, że wybór w branży RTV-AGD może się zmniejszyć, mimo budowy nowego obiektu Media Experta. Chyba już można głośniej powtórzyć co ćwierkają tarnobrzeskie wróble – pewnie będziemy się żegnać z niemiecką siecią MediaMarkt. Pamiętam, że wielu dziwiło się, że ta marka w ogóle do Tarnobrzega dotarła i rzeczywiście nie było jej w sąsiednich miastach. O cięciach w sieci sklepów MediaMarktu i Saturna słyszało się już parę tygodni temu, wygląda na to, że padło i na nas.

Spotkanie Czwórmiasta

Odbyło się kolejne spotkanie Czwórmiasta.

Prezydent komentuje spotkanie następująco:
– Podczas spotkania w Nisku zaplanowaliśmy między innymi tworzenie wspólnej strategii rozwoju naszych samorządów, jako jednej aglomeracji, kompatybilnej ze strategią województwa podkarpackiego oraz województwa świętokrzyskiego. Rozmawialiśmy o strefie ekonomicznej, poruszaliśmy tematy dotyczące komunikacji, planowaliśmy wspólne projekty. Mówiliśmy a szansach i zagrożeniach dla Czwórmiasta. Jak widać, w trakcie spotkania całkowicie ignorowano zalecenia epidemiczne, co nie jest w obecnym czasie dobrym przykładem dla prostaczków i daje dodatkowe argumenty buntownikom.

COVID19

Wirus dopiero się rozkręca. od 2300 przypadków dziennie sprzed tygodnia skoczyliśmy na 5300 przypadków. W ciągu tygodnia doszliśmy w Tarnobrzegu do 88 przypadków, czyli przybyło równo 10. 68 osób z Tarnobrzega wyzdrowiało. W Tarnobrzegu i Powiecie Tarnobrzeskim na kwarantannie przebywają 222 osoby. Od wczoraj wprowadzono tzw. „żółtą strefę” na terenie całego kraju, co oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. Różnie z tym bywa. Zdecydowana większość ma jakąś osłonę, ale pewnie około połowa nie zakrywa dokładnie ust i nosów.

Zmiany w aktywności opozycji

Nie macie wrażenia, że tarnobrzeskie struktury Prawa i Sprawiedliwości gdzieś zniknęły? Wrzucają regularnie informacje na swoim profilu, ale bez komentarza do sytuacji lokalnej, tylko odgórne przekazy dnia. W tą pustkę próbuje wejść Konfederacja, głównie w osobach pp Zychów, która na konferencji poruszyła nie tylko tematy ogólnopolityczne, ale też sporo tematów lokalnych, komentując m.in. pomysł zakupu Kolekcji Dzikowskiej, czy kwestie Budżetu Obywatelskiego na rok obecny i przyszły.

Miałem napisać jeszcze o nowej książce, której akcja dzieje się w Tarnobrzegu, ale chyba zostawię to na następny tydzień. Przeczytane, ale refleksje dopiero zbierają się w głowie.

You May Also Like