7 potwierdzonych zakażeń w Tarnobrzegu. Jak daleko nam do czerwonej strefy?

W związku z rosnącą liczbą potwierdzonych zakażeń COVID19 rośnie również ilość tzw. czerwonych stref, czyli obszarów z bardziej surowymi ograniczeniami. Od kilku dni cała Polska stała się strefą żółtą, czego najbardziej widocznym znakiem jest obowiązek noszenia osłon nosa i ust również na świeżym powietrzu. Czerwona strefa to jednak jeszcze dalej idące ograniczenia.

Jakie dodatkowe ograniczenia funkcjonują na terenie strefy czerwonej?

  • Zakaz organizacji kongresów i targów.
  • Wydarzenia kulturalne w pomieszczeniach: z zajętym co czwartym miejscem, nie więcej niż 25%, minimum 1,5 odstępu, zakryte usta i nos.
  • Wydarzenia kulturalne na otwartej przestrzeni – nie więcej niż 100 osób, minimum 1,5 m odstępu.
  • Gastronomia czynna od 6:00 do 22:00, poza tymi godzinami możliwa sprzedaż na wynos.
  • Kościoły: obłożenie do 50%, obowiązek zakrywania ust i nosa. Na zewnątrz dystans minimum 1,5 m, obowiązek zakrywania ust i nosa.
  • Uroczystości do 50 osób z wyjątkiem obsługi.
  • Transport zbiorowy: obłożenie 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc.
  • Siłownie i fitness: 1 osoba na minimum 10m2 powierzchni, odstęp minimum 1,5 m.
  • Wydarzenia sportowe bez publiczności.

Zwróćmy uwagę, że to ograniczenia obowiązujące na dziś. Można założyć, że podział na strefy zostanie z nami na dłuższy czas, przy możliwej zmianie zakresu ograniczeń.

Kiedy obowiązuje czerwona strefa?

Wprowadzenie czerwonej strefy na terenie danego powiatu jest wprost związane z ilością potwierdzonych nowych przypadków COVID19 w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli w tym czasie przybędzie 12 nowych zakażeń na każde 10.000 mieszkańców, na tym terenie automatycznie wprowadzane są bardziej surowe ograniczenia.

Czerwona strefa w Tarnobrzegu?

W naszym przypadku przy około 47.000 mieszkańców (wiemy, że realnie jest nas około 10.000 mniej, ale władze korzystają z danych oficjalnych) oznacza to wymóg około 56 nowych potwierdzonych przypadków w ciągu 14 dni, czyli wystarczą średnio 4 przypadki dziennie. Z perspektywy dwóch tygodni z wynikiem kilkunastu przypadków mamy jeszcze trochę swobody, ale 7 przypadków w 1 dzień wskazuje, że już jesteśmy na kursie i na ścieżce.

Zdrowia!

You May Also Like