Tarnobrzeg – info z 42 tygodnia

Ten tydzień minął pod znakiem trzech głównych tematów:

1. Emisja miejskich obligacji

2. Pandemiczne głosowanie na Budżet Obywatelski 2021

3. Pandemiczne ograniczenia. Bijemy kolejne rekordy, wprowadzamy kolejne ograniczenia, być może to będzie nasz ostatni tydzień w żółtej strefie.

Ad.1 Miejskie obligacje
Tego jeszcze nie było. Radni zdecydowali o wyemitowaniu miejskich obligacji. O ile obligacje o wartości 22 milionów złotych przeznaczone na zmianę formy istniejącego zadłużenia nie budzą szczególnych kontrowersji, o tyle zadłużenie miasta o kolejne 5.000.000 zł może już budzić wątpliwości. No bo czego jak czego, ale zadłużenia nam w Tarnobrzegu nie brakuje.
Nasuwa się też automatycznie pytanie – jeśli na Kolekcję Dzikowską wydamy blisko 5 mln zł (w przypadku nieotrzymania zewnętrznych środków), to czy można powiedzieć, że zadłużamy się o kolejne 5 mln zł, żeby ją nabyć? W końcu miejski worek z pieniędzmi jest jeden.

Przy okazji tej uchwały dowiadujemy się na ile finanse miasta ucierpiały w związku z pandemią COVID19. Mamy zatem ubytki:
– podatku od działalności gosp. os. fiz., opłacanego w formie karty podatkowej w kwocie 6.468,33 zł,
– podatku od nieruchomości w kwocie 328.855,50 zł,
– podatku od czynności cywilnoprawnych 48.507,00 zł,
– podatku rolnym w kwocie 8.670,54 zł,
– opłaty skarbowej w kwocie 64.402,90 zł,
– podatku dochodowego od osób fizycznych w kwocie 4.156.002,04 zł,
– podatku dochodowego od osób prawnych w kwocie 387.093,69 zł.

Tym samym planowany deficyt tegorocznego budżetu ma wynieść 14.439.105 zł zamiast zapisanych pierwotnie 2.305.000 zł.
O polityce informacyjnej miasta pisałem tydzień temu – pół godziny o wizjach wydatków, a ani słowa o bieżącej sytuacji miasta. W końcu zatem się czegoś dowiedzieliśmy, ale nie od prezydenta na konferencji, tylko czytając projekt uchwały przed posiedzeniem RM.

O miejskich obligacjach pisaliśmy tutaj:

Ad.2. Budżet obywatelski 2021
Doprawdy to niezwykłe warunki konsultowania budżetu obywatelskiego. W wielu miastach funkcjonuje w zwykłych warunkach głosowanie przez Internet, u nas nie udało się tego wprowadzić nawet w warunkach pandemii. Była zatem możliwość głosowania w Urzędzie Miasta przez cały tydzień, ale wiadomo, że UM przez ten tydzień nie pracował normalnie. Stąd pewnie bardzo mała frekwencja, wg ED zaledwie 120 głosów (czyli pewnie jeszcze mniej osób).

Dziś można było głosować w komisjach osiedlowych, ale należy oczekiwać frekwencji wyraźnie niższej niż zwykle. A to może oznaczać niespodzianki.
Przypomnijmy, że główne 4 projekty duże to:

  • oświetlenie popierane przez miasto i osiedla
  • gród słowiański – promowany przez ESTEKĘ
  • odwierty siarczkowe, za którymi tradycyjnie stoi dr Zych
  • inwestycja osiedlowa wspierana przez osiedle Wielowieś

I rodzi się pytanie, komu w tych warunkach uda się zmobilizować największe poparcie. Czy władzom, czy stowarzyszeniu, czy Witoldowi Zychowi, czy osiedlu wiejskiemu. Sam nie wiem, zatem nie strzelam. Nie pojawiły się zagrywki taktyczne o których wspominałem na forum, czyli zachęta do głosowania zwolenników chodnika wielowiejskiego, odwiertów i boiska do gry w bule na jeden z tych projektów, co oznaczałoby kwotowe wyeliminowanie dwóch grających o całą pulę i dawało pewne finansowanie wszystkim pozostałym. Może chodzi nie tylko o skuteczność?

O przyszłorocznym budżecie obywatelskim rozmawiamy tutaj:

https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=13643

Ad.3 COVID 19
W ostatnich dniach notujemy w Tarnobrzegu 4-7 potwierdzonych przypadków dziennie. Jak wyliczyłem w tym tekście:


w przypadku Tarnobrzega potrzeba 4 zakażenia dziennie przez 14 dni i trafiamy do czerwonej strefy. Wychodzi, że w taką wykrywalnością to kwestia niespełna tygodnia.

Tydzień temu notowaliśmy 88 przypadków, teraz mamy 121, czyli przybyły 33 potwierdzone zakażenia. Mamy też kolejny zgon osoby zakażonej.

Inwestycje:
Zakończono rewitalizację Placu Górnika:


oraz krzyża na cmentarzu wojennym:

Pojawił się pomysł budowy 136 garaży obok kościoła św. Barbary. Jesteśmy na etapie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej.

W przetargu na oświetlenie alejek przy Zamku Dzikowskim pojawiło się wielu wykonawców, z których wszyscy mieli oferty niższe, albo dużo niższe (prawie o 100.000 zł) od zaplanowanej kwoty. I dobrze!

Po stronie zachodniej remontowanego skrzyżowania Sikorskiego/Zwierzyniecka mamy już asfalt, pewnie wkrótce zmiana kierunków.
Lada dzień powinien ruszyć remont ul. Mickiewicza, co może oznaczać komunikacyjny armagedon, przynajmniej dopóki ludzie się nie przyzwyczają i nie dostosują.
Mur dominikanów się równa, a zaraz na przeciwko remontowany jest budynek dawnego zabawkowego, pogrzebowego, metalowego i co tam jeszcze kiedy było.

O murze jest materiał TVL:

Pojawiają się kolejne dokumenty związane z budową przez ARP hali produkcyjno-magazynowej w Machowie i elektrowni słonecznej. Niech!

Pojawiła się na Youtube bardzo sympatyczna sonda realizowaną w ramach projektu Podkarpackie To Ty:


A żeby było jeszcze coś o lokalnej kulturze, opisałem krótko wrażenia po lekturze „Nagłej zmiany planu” Eweliny Miśkiewicz.

A na cały kolejny tydzień życzę wszystkim zdrowia!

You May Also Like