Tarnobrzeg – info z 43 tygodnia

Mija kolejny tydzień kochany pamiętniczku. Jesteśmy częścią świata, zatem tym razem główne wydarzenia mają szerszy niż lokalny charakter. Co tam się działo ciekawego:

  1. Koronawirus – nic nie lepiej, coraz gorzej, a będzie jeszcze gorzej.
  2. Protesty społeczne po wyroku TK.
  3. Znamy wyniku głosowania na Budżet Obywatelski 2021.

Ad1. COVID 19
Tarnobrzeg nie odstaje od reszty Polski i świata, w ostatnim tygodniu notowaliśmy zwykle po kilkanaście przypadków dziennie. Wirus zadomowił się w Urzędzie Miasta (zakażony m.in. wiceprezydent Mirosław Pluta), Straży Miejskiej (wyłączona na kilka dni) i kolejnych placówkach edukacyjnych.

Tydzień temu mieliśmy 121 przypadków, dzisiaj 200, czyli przybyło rekordowe 79. Wiele to nie zmienia, bo i tak czerwona strefa objęła całą Polskę. Wskazane byłoby zatem wsparcie branż, które nie mogą pracować normalnie (kupujmy jedzenie na wynos), pomoc osobom, których sytuacja staje się szczególnie trudna (starsi i samotni) i wsparcie służb medycznych (są teraz jakieś akcje jak na wiosnę?).

Szkoły średnie przechodzą z nauczania hybrydowego na całkiem zdalne, zdalne nauczanie wraca również w starszych klasach szkół podstawowych.
Jak zwrócono uwagę w odpowiednim wątku forum, na Podkarpaciu mieliśmy 70% pozytywnych testów, co rzeczywiście jest niespotykanym wynikiem. Możemy się spodziewać, że podawane oficjalnie liczby zakażeń to bardzo mała część z rzeczywiście zarażonych, co wcale nie musi być złą informacją. Nie mamy nowych zgonów wśród osób zakażonych i to chyba najważniejsze.

Ad.2. Protesty po wyroku TK
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł niezgodność przesłanki eugenicznej do przerwania ciąży z Konstytucją, całą Polskę objęła fala protestów. Nie inaczej było i w Tarnobrzegu.
Wczoraj wrzucałem newsa o promocji „Aborcji bez granic” na murze Zamku Dzikowskiego:

Dziś pod Urzędem Miasta spotkało się około 300-500 osób (szacuję bardzo orientacyjnie, można liczyć szczegółowo na filmach), głównie młodzieży w wieku licealnym. Hasła nie odbiegały od ogólnopolskiego standardu. Początek spokojny, przemówienie (zdążyłem na jedno) wyważone i nieagresywne, na rynku przerodziło się w gromkie „jebać PiS” i sporadyczne „wypierdalać”. Co było dalej muszę sobie zobaczyć w innych relacjach, ale nie oczekuję, żeby było spokojniej 🙂

W porównaniu z wcześniejszymi czarnymi protestami czy protestami dotyczącymi sądownictwa widać nie tylko bardzo dużą frekwencję, ale przede wszystkim zmianę pokoleniową. To już nie są podstarzali weterani, ale podłapująca chwytliwe hasła młodzież, od której zależy przyszłość Tarnobrzega, Polski i świata całego.

Na początek gościnne zdjęcia:

Moje filmiki z protestów poniżej:

Jak połączyć dwa pierwsze punkty? Maseczki na proteście były, zresztą pojawiały się na różnych protestach i przed pandemią, ale dystansu społecznego, unikania zgromadzeń itd. ani trochę.

Ad.3. Budżet Obywatelski 2021
Zastanawiałem się tydzień temu komu uda się najbardziej zmobilizować w głosowaniu na Budżet Obywatelski 2021. Czy wygra projekt urzędowo-miejsko-osiedlowy, czy osiedlowo-wiejski, czy partyjno-indywidualny, czy stowarzyszeniowy? Po raz kolejny (przynajmniej jeśli chodzi o ilość głosów) wygrał projekt miejski. Zgłaszane są wątpliwości czy rzeczywiście obywatelski, ale bezdyskusyjnie zwycięski. Co prawda ESTEKA przywołała osiedla, w których w zeszłą niedzielę w warunkach pandemicznych oddawano głos co 40 sekund, ale jak najbardziej jest to możliwe, a nikt nie zgłaszał zastrzeżeń co do przebiegu głosowania.

Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej

Będziemy zatem mieli (chociaż tegoroczny BO wskazuje, że nie na pewno) więcej nowoczesnych świateł na wszystkich miejskich osiedlach. I tutaj nie sposób nie wspomnieć tematycznej dyskusji z forum, że mimo zmiany lamp na ledowe, wcale nie wydaje się ani widniej ani bezpieczniej. Pewnie jest taniej, oszczędniej i bardziej ekologicznie, ale czy nie może być jednocześnie naprawdę widniej? Moje osobiste obserwacje to ul. Targowa, pojawiał się też przykład ul. Warszawskiej. Niech stanie się Światło!

W końcu będą tańsze śmieci! Ale czekają nas większe zmiany

Udało się uzyskać z UM informację o nowej stawce za odbiór odpadów, którą będą głosować radni na najbliższym posiedzeniu. Cena odbioru odpadów segregowanych ma spaść do 26 zł od osoby, ale to tylko etap przejściowy. Docelowo śmieci mają być rozliczane nie od deklarowanej ilości osób w gospodarstwie, ale na podstawie zużycia wody. W pierwszym artykule wstępne informacje:

a w drugim pierwsze przymiarki do stawek. Czyżby 8,40 zł/m3 wody?

Komentarz z UM na forum, szukajcie.

Co tam się w mieście buduje?

Od jutra rana blokujemy ul. Mickiewicza. Oj będzie się działo!

Na ul. Sikorskiego zmieniliśmy stronę drogi, teraz jeździmy stroną zachodnią i nie ma skrętu na Zwierzyniecką.
Biały blok na Dzikowie zmienia oblicze i chociaż nadal będzie głównie biały, to już nie ceglasty.
Trwa remont budynku na przeciwko dawnego Kaprysu i dominikanów, dawnego sklepu metalowego i zabawkowego. Lokal już otwarto – mamy wózki dziecięce, podobno przeniesione i przebrandowane z okolic szpitala.
Mamy wykonawcę oświetlenia w okolicy Zamku Dzikowskiego, może będzie lepiej widać kto maże na murach 😉
Bloki rosną, podobnie jak sklepy na łące i dobrze. Nad Jeziorem też zmienił się krajobraz i nawet smerf Maruda czasem coś napisze pozytywnego.

Starczy na dziś, czy pisać więcej? Chyba wystarczy.

You May Also Like