Tarnobrzeg – info z 45 tygodnia roku

Nie macie wrażenia, że czas trochę zwolnił? A może to ludzie zwolnili w wyczekiwaniu, w niepewności i okołoświątecznej blokadzie?

Jako główny temat tygodnia wciąż pozostaje pandemia, powszechność zakażeń i kolejne obostrzenia. Kolejny temat to otwarcie ofert na wykonanie drogi obwodowej. Mamy też trochę ciekawostek z miejskich spółek, z inwestycji, czy dyskusji zakonnych.

COVID19

Wirus nie odpuszcza. Jeszcze kilka tygodni temu niewielu z nas znało osobiście zakażonych, teraz chyba większość zna kogoś, kto oficjalnie jest w trakcie lub po. Tydzień temu raportowaliśmy 302 potwierdzone zakażenia w Tarnobrzegu, dziś mamy oficjalnie 510 przypadków, zmarła też kolejna zakażona osoba. W zeszłym tygodniu przybyło 102 zakażenia, a w tym 208. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że przy testowaniu przede wszystkim osób objawowych, realny poziom zakażeń jest kilkukrotnie większy. Ale jeśli to realnie 1000 osób tygodniowo, w tym zdecydowana większość bezobjawowo lub skąpoobjawowo, to główna fala powinna się przetoczyć w ciągu kilku tygodni.

Po zamknięciu cmentarzy wprowadzono kolejne ograniczenia, w tym nauczanie zdalne dla wszystkich klas szkół podstawowych. Zdalne nauczanie nadal mocno kuleje, chociaż jest lepiej niż w zeszłym tygodniu.

Koronawirus nie ominął Urzędu Miasta, można nawet powiedzieć, że szczególnie się tam zadomowił. Prezydent Dariusz Bożek potwierdził w poniedziałek, że był zakażony, infekcja dotknęła również inne osoby z naszego „Białego Domu”.

Tarnobrzeżanie w większości dostosowują się do ograniczeń, we wskazanych miejscach praktycznie wszyscy noszą maseczki, w tym większość prawidłowo. Wyraźnie przygasły protesty społeczne, frekwencja spadła do kilkunastu osób. Wydaje się, że nie wynika to jednak z pandemii, pogody, ani skuteczności dotychczasowych wystąpień, a bardziej z postępującego zniechęcenia do centrali protestu. Również lokalni organizatorzy dopatrują się przyczyn w różnych miejscach, właściwie bez refleksji: „gdzie popełniliśmy (popełniono) błąd?”.

Sytuacja w miejskich spółkach

Przy okazji sesji Rady Miasta z końca października miejskie spółki przygotowały sprawozdania ze swojej działalności, zahaczającej częściowo o pandemię i lockdown, możemy zatem dowiedzieć się, jak warunki rynkowe odbiły się na ich sytuacji:

Sprawozdanie Wodociągów:
http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/103430/sprawozdanie-wodociagi_946742.pdf

Sprawozdanie Kopalni Siarki Machów:
http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/103430/sprawozdanie-kopalnia-siarki-machow_946743.pdf

Sprawozdanie Rejonu Dróg Miejskich:
http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/103430/sprawozdanie-rdm_946744.pdf

Sprawozdanie Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego:
http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/103430/sprawozdanie-tarr-z-dzialalnosci-2019_946745.docx

Sprawozdanie Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego:
http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/103430/sprawozdanie-ttbs_946746.pdf

Sprawozdanie Wydawnictwa Samorządowego:
http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/103430/sprawozdanie-wydawnictwo-samorzadowe_946747.doc

Sprawozdanie FCC:
http://www.tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/103430/sprawozdanie-fcc_950561.pdf

Szykuje się kolejna podwyżka podatku od nieruchomości?

Zwykle mniej więcej o tej porze roku Rada Miasta uchwalała stawki podatku od nieruchomości na kolejny rok. Jeśli będziemy się trzymać niepisanej, ale działającej przez wiele lat zasady, że przyjmujemy maksymalną stawkę sprzed 2 lat, to możemy szykować się na podwyżki o 1-2 grosze za m2 dla większości stawek i o kilkadziesiąt groszy za 1 m2 budynków w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Odpady oficjalnie tańsze, czyli droższe

Radni oficjalnie przyjęli nowe stawki za odbiór odpadów. Cena 26 zł od osoby przedstawiana jest oczywiście jako obniżka z chwilowych 29 zł/os, jakbyśmy nie pamiętali, że jeszcze pół roku temu płaciliśmy 18 zł/os.

Inwestycje w Tarnobrzegu

Najważniejszy temat to otwarcie ofert na budowę drogi obwodowej. Pojawiło się aż ośmiu zainteresowanych wykonawców, a najkorzystniejsze oferty firm Strabag i BPI w okolicy 48,8 mln zł są wyraźnie niższe niż kwota jaką miasto zamierzało przeznaczyć na tą inwestycję. I dobrze. Szczegóły tutaj:
http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/_gAllery/57/29/57290/Informacje_z_otwarcia_ofert.pdf

Na dzisiejszym spacerze nad Jeziorem Tarnobrzeskim zrobiłem parę zdjęć, zapraszam do galerii poniżej. Całość nabiera kształtu, na dzikość i prowizorkę wchodzą podstawy cywilizacji, ale jeszcze sporo przed nami.

Mam też byle jaki filmik, jeśli ktoś woli ruszające się obrazki 🙂

W drugim bloku Nova Targowa Wikany wstawiana jest już stolarka, budynek nabiera finalnych kształtów.

Przebudowany w południowej części mur u dominikanów został otynkowany.

Dyskusje dominikańskie

Skoro wspomniałem o dominikanach – część ojców z tarnobrzeskiego klasztoru podpisała się pod „Listem 25 dominikanów”, będącym reakcją na niedawny „List zwykłych księży”, który też kilku dominikanów podpisało. Obydwa teksty linkowałem na forum.
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=205768#p205768
Chociaż listy dotyczą wydarzeń na ulicach, to miło zaobserwować wyraźnie wyższy poziom dyskusji 🙂

Nowe piwo, nowa marka, nowa spółka, nowa strona

Wydaje się, że Browar Tarnobrzeg na poważnie podszedł do nowego przedsięwzięcia, łącząc piwo kraftowe z modnymi ostatnio (ostatnio?) produktami pochodzenia konopnego. Niech się dzieje!

W tym miejscu chciałby zaprosić wszystkich do wątku na forum, w którym „recenzowałem” na zasadzie: nie znam się, to się wypowiem, chyba wszystkie produkty Browaru Tarnobrzeg:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=13301

You May Also Like