Wirtualna integracyjna galeria TDK

Wystawa poplenerowa „Sztuka integracji” została zaprezentowana w Galerii TDK. Z powodu pandemii można ją zwiedzać online. 15 i 16 września w Środowiskowym Domu Samopomocy w Tarnobrzegu odbyły się integracyjne plenerowe warsztaty malarskie. Zajęcia poprowadziła artysta – plastyk Karolina Bednarska. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy ŚDS-u oraz seniorzy, podopieczni Domu Dziennego Pobytu w Tarnobrzegu i Domu Senior+ w Tarnobrzegu. Zajęcia artystyczne zrealizowane zostały w ramach IX TARNOBRZESKICH DNI SOLIDARNOŚCI Z OSOBAMI CHORUJĄCYMI PSYCHICZNIE przez Tarnobrzeskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Chorujących Psychicznie Ogniwo.

Uczestnicy pleneru oddali się spokojnej pracy twórczej w pięknym otoczeniu drzew w ogrodzie przy ulicy Kopernika. Obserwując martwą naturę przenosili na papier wybrane przez siebie fragmenty kompozycji.

Niewielkie, nieożywione przedmioty ułożone na przeróżnych draperiach pośrodku ogrodu były inspiracją do wykonania kompozycji malarskich. W niektórych pracach dużą rolę pełni gra światła i cienia, która pozwala na wydobycie z przedmiotów niewielkich detali. W innych zaś najważniejszy jest kolor. Odnajdziemy również prace, na których przedmioty tworzą płaski, zatarty obraz trójwymiarowości. Są też takie, na których powiększone i wykadrowane przedmioty ukazują wzajemny stosunek proporcji, pionu i poziomu.

Prace wyraźnie różnią się od siebie wnikliwością spojrzenia, sposobem uchwycenia tematu. Jednak to, co ich łączy to nie tylko nastrój, czy wyrazisty kolor.

– Wystawa ta pokazuje, że sztuka powinna otwierać na świat i dawać możliwość wyrażania swoich uczuć i emocji – mówi Karolina Bednarska. – Cieszymy się, że spotkanie to pozwoliło na wzajemne poznanie się i zaprezentowanie efektów aktywności artystycznej seniorów oraz uczestników środowiskowego domu samopomocy.

Wystawę można oglądać na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury: www.tdk.tarnobrzeg.pl.

kb

You May Also Like