Tarnobrzeg – info z 46 tygodnia roku

Mija kolejny spokojniejszy tydzień, przedzielony pośrodku zdalnym Świętem Niepodległości, chociaż flaga covida nie przenosi. Prezydent wspominał jak nam tęskno, że nie możemy wyjść świętować razem, ale jakoś tego nie odczułem, jakoś mi tego nie brakowało.

Temat numer jeden to nadal COVID, który może nieco przyhamował, ale nadal na wysokim poziomie. Z 510 potwierdzonych przypadków tydzień temu zrobiło nam się 703. Liczba zgonów z 8 skoczyła na 14. Wśród popularnych osób u których stwierdzono zakażenie i które o tym publicznie opowiedziały pojawił się np. biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Tarnobrzeg promilem Rzeczypospolitej

I jak tak sobie patrzę na te statystyki covidowe i wszystkie inne, to rzuciło mi się w oczy, że jesteśmy nie tylko jedną z najbardziej reprezentatywnych politycznie jednostek samorządu w Polsce, ale jesteśmy pięknym „promilem Rzeczypospolitej”.

Polska ma około 37 mln mieszkańców, a Tarnobrzeg około 37.000. Kiedy Polska ma 25.000 zakażeń dobowo, my mamy 25. Jeśli zatem chcemy zaobserwować poziom jakiegoś zjawiska, to najprościej podzielić się i spromilować. Zatem w momencie gdy dochodziliśmy do 50 przypadków dziennie, na pewno przekraczaliśmy średnią krajową.
Wiele zjawisk możemy w ten sposób obserwować i łatwo oceniać, chociażby liczność protestów.

Jeśli już jesteśmy przy protestach, to tydzień mieliśmy całkiem spokojny, ale już dano zapowiedzi na poniedziałek. Obstawiam lekkie odbicie na poziomie 50-100 osób. Kto da więcej? Odnalazłem dzisiaj kolejną pomalowaną ścianę z napisem „Kaja Godek NAURA”, który musiałem sobie przetłumaczyć na polski w translatorze. Muszę przyznać, że zarówno dobór ściany, jak i słownictwa budzi zdecydowanie mniej kontrowersji niż ślady Strajku Kobiet w Nowej Dębie. Co ciekawe Konfederacji dali pod tym zdjęciem łapki w górę, a Strajkujący Tarnobrzeg emotikonkę wkurzenia. Spodziewałem się na odwrót!

Inwestycyjnie wiele się nie zmieniło

Znamy wyniki przetargu na obwodnicę, ale nadal oficjalnie nie wybrano wykonawcy. Sikorskiego i Mickiewicza wciąż się robią, rosną budynki handlowe na łące, a inwestor planowanej za nimi galerii zaktualizował wizualizację i możemy już w dużym przybliżeniu ocenić jak to będzie kiedyś wyglądało. Ładnie?

Inwestycję nad Jeziorem Tarnobrzeskim możemy sobie pooglądać z góry:

Czwórmiasto kontynuuje działania o „skrzywienie” szprychy do CPK, które pomogłoby połączyc miasta między sobą. Działania bardzo pozytywne, ale czy szprychy i samo CPK w ogóle powstaną?

Kultura online i na liście ministra

W sytuacji ograniczeń, z lekkim opóźnieniem względem możliwości, w świat Internetu wchodzi kultura i nauka. Z okazji 11 listopada mogliśmy obejrzeć wykład okolicznościowy dr Tadeusza Zycha:

a w TDK możemy obejrzeć wirtualną galerię:

Skoro jesteśmy przy kulturze, to nasuwa się kolejny temat. Na budzącej w Internecie wiele kontrowersji liście dofinansowań z Funduszu Wsparcia Kultury pojawiło się kilka (minimum 3) podmioty z Tarnobrzega. I jeśli przyjmujemy wspomniane wyżej kryterium, że jesteśmy „promilem Polski”, to wypadamy powyżej średniej, uzyskując więcej niż promil dofinansowania. Szczegóły przewinęły się w wątku „Rządy PiS na forum”.

https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=205894#p205894

Trochę z nieodległej historii prasy lokalnej

Napisałem dzisiaj tekst o bezpłatnej prasie lokalnej sprzed 10 lat. „Kurier Tarnobrzeski” i „Tarnobrzeg Plus” okazały się efemerydami, ale doświadczenie było interesujące.

I mielibyśmy lokalnie całkiem spokojny tydzień, ale pojawił się w tarnobrzeskim Internecie temat niewłaściwego dotyku dziewczynek przez jednego z tarnobrzeskich księży blisko 35 lat temu. Historia zaczęła się na fb, ale podjęły ją od razu lokalne media. Wspomniałem i ja na forum:

https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=9&t=13647&p=205881#p205881

A jako ilustracja do dzisiejszej tygodniówki posłużyła nie cywilizacja, nie kultura, ale sama natura. Zdjęcie z dzisiejszego spaceru po Kamionce. Ależ się tam zmieniło przez ostatnie 30 lat! Znając cykl życia sztucznych nasadzeń, to wycięcia pewnie dopiero za kolejne 40-50. Korzystajmy!

You May Also Like