Najciekawsze aforyzmy o matematyce

Cytaty o matematyce sięgają czasów wcześniejszych nawet niż starożytna Grecja i Rzym, jednak największe starożytne perełki pochodzą właśnie z tego okresu. Jednak nie sama czysta matematyka i jej zasady zazwyczaj nie stanowią o popularności aforyzmu, a raczej to, jak wiedza matematyczna jest w stanie wytłumaczyć prawdę o świecie. I to nie tylko zawiłości świata fizycznego i reguły nim władające, ale nawet skomplikowane życie uczuciowe i emocje!

Lubisz aforyzmy? Nie Ty jeden! Nie tylko stanowią świetny punkt do rozpoczęcia wypracowania czy nawet kartki z życzeniami dla cioci, stanowią również ogromne źródło światowej mądrości. By znaleźć najlepsze cytaty matematyczne, wystarczy, że przeczytasz poniższy artykuł. Nie dajemy jednak gwarancji, że będziesz w stanie ot tak wszystkie je zrozumieć. Jeśli przydałaby Ci się pomoc w zrozumieniu, o czym prawili starożytni matematycy, polecamy korepetycje matematyka Buki – to jeden z najszybszych sposobów na znalezienie odpowiedniej osoby, która pomogłaby Ci w zrozumieniu tajemniczo brzmiących twierdzeń starożytnych Greków!

Cytaty o matematyce tłumaczące zasady matematyczne

Oprócz niepodważalnego: Liczby rządzą światem Pitagorasa, wiele innych słynnych aforyzmów o matematyce jest również jego autorstwa. Choć, jak wspomniano, cały świat starożytnej Grecji miał swój wielki udział na tym polu. Archimedes miał podobno powiedzieć: Daj mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię, a Euklides, że W matematyce nie ma drogi specjalnie dla królów.

Arystoteles poetycko za to opisał uwielbienie ludzkości tym przedmiotem, mówiąc:

Słodko spożywamy matematykę i dzieje się nam jak Lotofagom; bo skosztowawszy jej, nie chcemy już od niej odstąpić i owłada nami jak kwiat lotosu.

Jednak bardziej współcześni naukowcy, poeci i filozofowie również znajdowali odpowiednie określenia dla tej królowej nauk. Alain Badiou głosił, że:

Bez matematyki jesteśmy ślepi.

Hugo Steinhaus, że:

Kraj bez matematyki nie wytrzyma współzawodnictwa z tymi, którzy uprawiają matematykę.

A Carl Friedrich Gauss miał powiedzieć, że

Jeśli matematyka jest królową nauk, to królową matematyki jest teoria liczb.

Humorystyczne aforyzmy o matematyce

Światowym matematykom nigdy też nie brakowało humoru, Ernst Mach głosił, że:

Potęga matematyki polega na pomijaniu wszystkich myśli zbędnych i cudownej oszczędności operacji myślowych.

A Heinrich Rudolph Hertz, że:

Nie można oprzeć się wrażeniu, że formuły matematyczne mają niezależny od nas byt i inteligencję, że są mądrzejsi niż my sami, nawet mądrzejsze niż ich odkrywcy, i że możemy wywnioskować z nich więcej niż poprzednio w nich zawarto.

Nasze ulubione cytaty o matematyce

Wielu uczniów, szczególnie tych, którzy z matematyką mają na bakier, często pyta, do czego w życiu przydać im się może algebra lub ułamki. Wtedy można odpowiedzieć im słowami dwudziestowiecznego amerykańskiego matematyka, Richarda W. Hamminga: Celem obliczeń nie są same liczby, lecz ich zrozumienie.

W przypadku dalszych pytań niezadowolonych uczniów, można jeszcze przywołać słowa amerykańskiego teoretyka fizyki z tego samego okresu, Richarda Feynmana: Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody. Bo co prawda matematyka, choć skupia się na liczbach, to Wszystkie zjawiska natury są tylko matematycznymi konsekwencjami niewielkiej liczby niewzruszonych praw (Pierre Simon de Laplace, francuski naukowiec i polimatyk).

A tych nieprzekonanych do wartości matematyki, może przekona poniższy cytat:

Kto lekceważy osiągnięcia matematyki, przynosi szkodę całej nauce, ponieważ ten, kto nie zna matematyki, nie może poznać innych nauk ścisłych i nie może poznać świata. (Roger Bacon)

Materiał partnera