Tarnobrzeg – info z 49 tygodnia roku

Krótkie info, bo wiele się nie dzieje. Mamy czas wyczekiwania na Boże Narodzenie i to co nam przyniesie początek roku, akurat pasuje do kalendarza liturgicznego i pierwszego tygodnia Adwentu.

COVID19

Słyszałem wczoraj informację, że testy przesiewowe m.in. na Podkarpaciu mają być na imienne wezwanie, a nie tylko dla ochotników. Serio?

Po zmianach w prezentacji informacji dane covidowe są łatwiej dostępne na dany dzień, ale trochę trudniej w zestawieniach. Ten tydzień wyglądał w Tarnobrzegu następująco:
30.11. zakażeń 18 zgonów 0
1.12. zakażeń 21 zgon 1
2.12. zakażeń 18 zgony 2
3.12. zakażeń 11 zgon 1
4.12. zakażeń 5 zgonów 0
5.12. zakażeń 18 zgonów 0
6.12. zakażeń 10 zgonów 0
Średnio znów wypadamy w okolicy promila Rzeczypospolitej.

Dowiedziałem się, że UM ma specjalne konto na które można wpłacać środki na walkę z koronawirusem. Za zebrane dotychczas środki zakupiono 160 maseczek:

I z jednej strony mamy oficjalnie 4 zgony covidowe, a z drugiej klepsydr rzeczywiście jest więcej niż zwykle, w dodatku w większości przypadków chowana jest urna, a nie trumna.
W urnie pochowano w tym tygodniu Ludwika Bogacza, brakowało go dzisiaj w lewej nawie na 12:30.

W urnie chowany będzie również popularny w Tarnobrzegu specjalista od medycyny dalekowschodniej, dziś widziałem klepsydrę.
Nie wiem: czy urna jednoznacznie wskazuje teraz na COVID, czy weszła w rutynowe zastosowanie, niezależnie od przyczyny zgonu.
Pocovidowo otwarli się dominikanie i szykują nawet koncert adwentowy.

Kultura w czasach COVID19

Przejdziemy zatem płynnie do kultury zdalnej w dobie koronawirusa. Tarnobrzeg próbuje. Tydzień temu mieliśmy organizowany przez TDK festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Przygotowane na tą okazję i promowane m.in. na fejsie filmy pojawiły się na Youtube.

https://www.youtube.com/channel/UC4RqXP6H0K0El6rm_Iw8xww/videos


Ilość wyświetleń?
Większość filmów ma 2 wyświetlenia, najpopularniejszy ma 14. Część z tych materiałów pojawiała się też na facebooku, gdzie zasięg był z pewnością większy. Ale – jak coś się dzieje, to słuchajmy, oglądajmy!

Teraz 12 grudnia szykuje się koncert live online u dominikanów. Wystąpi kilkanaście osób. Wiem, że to nie to samo co muzyka słuchana bezpośrednio i że można ją odtworzyć w dowolnym momencie, ale warto włączać się w takie inicjatywy, jeśli inaczej wciąż nie można.

Mamy już dwie części Królowej Śniegu, przetłumaczonej dzięki staraniom „Kochaj Tarnobrzeg” na gwarę lasowiacką:

Inwestycyjnie

Wokół Zamku Dzikowskiego odebrano oświetlenie w postaci stylowych latarni. Koszt zadania 162 tys. zł.
Można zobaczyć jak to wygląda i usłyszeć jakie są dalsze plany:

W poniedziałek odbiór ul. Strefowej
We wtorek odbiór skrzyżowania Sikorskiego/Zwierzyniecka/Wyszyńskiego
Na Mickiewicza jak widać na zdjęciach – dzieje się.


Ogłoszono przetarg na kolejne etapy budowy ścianki wspinaczkowej.
Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie zwycięzcy przetargu na budowę drogi obwodowej, ale na forum pojawiła się informacja, że Strabag szuka już pracowników w Tarnobrzegu.
Tymczasem sypie się nam hiszpański łupek Cabrera na naszych drogich szaletach:

Jeszcze ciekawostka z tej inwestycji – ażurowe ściany miały zostać pokryte przez roślinność. Jakoś mi się dotąd nie rzuciła w oczy.
Na kilku powstających budynkach, mimo mrozów trwa izolowanie budynków z zewnątrz, a zaraz pewnie wykańczanie elewacji. Może nie będzie źle. Ta sprzed paru lat jeszcze się trzyma, chociaż bywało nawet -8 stopni przy pracach z elewacją. Ale bezpieczniej budować latem.

W TVL parę kolejnych ujęć znad Jeziora Tarnobrzeskiego:

Czekoladowa Chatka przeniosła się na rynek:

You May Also Like