Ilustracje – wystawa Janusza Grabiańskiego w wirtualnej Galerii TDK

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na wystawę prac Janusza Grabiańskiego – autora słynnych ilustracji do „Elementarza” Falskiego, „Chorego kotka” Jachowicza, czy pierwszych reklam LOT-u. Ekspozycja jest dostępna online na stronie TDK.

Ta wystawa zabierze nas do czasów dzieciństwa. Wiele zwiedzających ją osób na pewno odnajdzie świetnie znane obrazki z książeczek, które do dziś rodzice czytają swoim dzieciom. To sentymentalna podróż do krainy dzieciństwa i bajki, ale także malarstwa najwyższej próby.

Janusz Grabiański (1929-1976) to wybitny polski ilustrator o międzynarodowej sławie, najważniejszy polski powojenny twórca ilustracji. Współtworzył Polską Szkołę Ilustracji, jako pierwszy polski artysta został wpisany na Listę Honorową Andersena. Został odznaczony Orderem Uśmiechu, Jego twórczość, znana w kraju i za granicą zachwyca do dzisiaj, a język jest natychmiast rozpoznawany przez pokolenia.

Mistrz tworzył plakaty (dla LOT-u stworzył również identyfikację wizualną), znaczki (serie koty i psy), kartki i ilustracje. Ponad 200 książek wypełnia jego dzieła sztuki. Dzięki temu wspaniałemu artyście poznajemy Asa, Janka i Olę z kultowego elementarza Falskiego, Rogasia z Doliny Roztoki, Rudzię (która była gwiazdą we Francji), Chorego Kotka, Srebrną Kózkę, Ryżego, Placka  i wielu, wielu  innych bohaterów bajek i powieści.

Dzięki wystawie, a także wznowieniom wydawnictw z jego ilustracjami „twórca uczuć serdecznych”, jak nazwał artystę Szymon Kobyliński, porusza i zachwyca kolejne pokolenia.

Ekspozycja jest prezentowana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Miejskiego Posnania i Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Współfinansowana została przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Wystawę można oglądać na stronie: www.tdk.tarnobrzeg.pl.

You May Also Like