Tarnobrzeg – info z 51 tygodnia roku

Wydawało się, że nie pojawi się nic szczególnie ciekawego przed końcem roku, a tu mamy nagle taki interesujący akcent – obiekt który przejdzie do historii i pewnie będzie głośno komentowany w najbliższych dniach. Będzie świecił, chociaż to nie choinka i pewnie grał, chociaż nie kolędy. Ale czy to najważniejsze? Zostawmy to na później.

Może dzisiaj napiszę podsumowanie tygodnia od końca? Zacznę zatem od zupełnie indywidualnej refleksji, do której skłoniło mnie takie zjawisko:

Niespodziewane owoce

Otóż na grządce rosną sobie maliny, które wciąż mają owoce, z tego część jeszcze nie całkiem dojrzała, ale wcale nie zmarniała. Można to intepretować różnie, np. ociepleniem klimatu, pogodą, mokrym rokiem, który przedłużył sezon, zimową odmianą itd. Ale można też wydłubać z tego kaznodziejską nieco refleksję co do całego niezwykłego roku 2020.

Otóż mimo wszelkich przeszkód możemy czasem odnaleźć dobre owoce, których w ogóle się nie spodziewamy. Które rosną mimo trudności, mimo że jest zimno, ciemno, chociaż na nie nie pora. Życzę zatem przedświątecznie, ale już świątecznie, żeby każdy w tej niecodziennej sytuacji odnalazł dobre owoce tego trudnego, przynajmniej dla wielu z nas, czasu. Potraktujmy to już jako życzenia z okazji Bożego Narodzenia. A ja trzymam malinki do Sylwestra, zmrożone malinki będą do szampana jak znalazł.

Recenzja tarnobrzeskiego piwa z CBD, ale jeszcze nie moja

Tak! Naprawdę jeszcze go nie piłem, ale nadejdzie ten czas, może nawet na Święta. Ksiądz dzisiaj na kazaniu wspominał o bożonarodzeniowej tradycji picia wódki, ale to nie moja tradycja. Piwo za to będzie akurat, szczególnie lokalne. Jak wypiję, to tradycyjnie napisze, a tymczasem można zapoznać się z opinią zupełnie nieznanego mi gościa o nowym tarnobrzeskim piwie z CBD.


A moje wcześniejsze amatorskie opnie o tarnobrzeskich piwach oprócz tego ostatniego można poczytać na forum: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?t=13301

Historie muzyczne – Concordis

Tydzień temu przypominałem na forum grupę nastolatków z Uroboros, a tymczasem na Youtube pojawiła się seria filmów Piotra Dumy o grupie Concordis. Poniżej macie pierwszy z nich, a na kolejne części traficie sami. Jest kawał materiału, warto obejrzeć

Polityka – konferencja Konfederacji

Tak jak pisałem na forum, lokalna polityka partyjna w większości co najmniej zapadła w sen zimowy, zima może potrwać do najbliższych wyborów. Jest jakaś nadzieja, że z poczwarek wyjdą po tym czasie imago, albo obudzi się coś innego niż zasnęło (nie będę wnikał kto tam kogo może pasożytniczo zeżreć w tym czasie). Na tym tle wyraźnie żyją lokalne struktury Konfederacji. Mamy pomysły, mamy konferencje, teraz mamy też odwiedziny posła z Podkarpacia. I jak byśmy nie oceniali samych pomysłów, nie sposób tej aktywności nie docenić. Sam nie wiem czy innym partyjnym po prostu się nie chce, czy nie maja nam nic do powiedzenia. Przyznaję, że nie obejrzałem całej konferencji, ale kto ma pół godziny i chęci niech ogląda. Główne tematy bez zmian – dworzec PKP i odwierty do wód siarczkowych:

Inwestycje – Mickiewicza, ścianka wspinaczkowa, gwiezdne wrota

Dobiega końca remont ul. Mickiewicza od ronda w kierunku Wyspiańskiego, ale też niespodziewanie, chociaż oczekiwanie, od ronda w kierunku dworca autobusowego. Mamy już sfrezowaną nawierzchnię, a od jutra do środy będzie kładziony asfalt na tym kawałku Mickiewicza. Proponowany dojazd do parku handlowego od Wisłostrady, a do Biedronki od Lasu Bulońskiego.

Do wykończenia ścianki wspinaczkowej zgłosiło się czterech chętnych wykonawców. Zaplanowaliśmy do wydania 1995695zł. Najniższa oferta specjalistycznej firmy ALP Extreme opiewa na 1992600zł brutto. Startowały też trzy firmy lokalne, z tego dwie z Tarnobrzega, ale wycenami od 2,5 do 2,9 mln. Wszyscy zadeklarowali zakończenie prac do 16 czerwca 2021. Fajnie!

W hitowym wątku o inwestycjach lokalnych dyskutujemy o trwale i w znacznym stopniu zaniedbanym Serbinowie. To rzeczywiście zaskakujące, że mamy całkiem sporo inwestycji i remontów na osiedlach wiejskich, a na osiedlu z największym skupieniu mieszkańców trudno cokolwiek popchnąć w dobrą stronę. Narzekania słyszymy od lat, głosów w wyborach i potencjalnych głosów w budżecie obywatelskim do dyspozycji cała masa, a popchnąć temat wciąż trudno. Co można z tym zrobić?

Teraz o sporym pancernym ekranie LED, który pojawił się na placu Surowieckiego. To nie gwiezdne wrota, ani wędrujący po świecie kosmiczny monolit. Przypuszczam, że wkrótce doczeka się swojej własnej nazwy, a w tym tygodniu będzie jednym z szerzej dyskutowanych tematów. Poniżej zrzut ze Skyscrapercity, a jako ilustrację newsa znów podbieram zdjęcie Krzysztofa Watracza. To jest aparat! – wszędzie tam gdzie coś się dzieje.

Wszystko wskazuje na to, że to ekran wybudowany za około 45000 zł przez firmę ze Stalowej Woli, na której ma być wyświetlany film za blisko 5000 zł, na temat rozwoju terenów zieleni miejskiej w Tarnobrzegu, w tym terenów przy ul. Kopernika, wzdłuż ul. Sikorskiego i Wisłostrady czy na terenach nad Wisłą. W pakiecie promującym jest jeszcze ścieżka edukacyjna za około 12000 zł.

I pewnie wrócą pytania, które słyszeliśmy wcześniej – po co nam film o roślinkach, po co specjalny ekran za 45tys. zł w centrum miasta. A jak powiem: po co nam takie pytania, jeśli takie były warunki projektu, na który dostaliśmy zewnętrzne dofinansowanie? Może nam coś z tego zostanie, np. za 5 lat na ekranie wyświetlimy co chcemy, zależnie od potrzeb, możliwości, pomysłowości i koniunktury? Oby zostały i ładnie rosły roślinki. A propos – zauważyliście, że w tym sezonie zrezygnowano z osłon, które miały być wykorzystywane w kolejnych latach? Tymczasem czekam na pierwsze udane zhakowanie ekranu, licząc że jest dobrze zabezpieczony.

Mimo lekkich mrozów postępują prace na trwających budowach, nawet dziś na powstającym MediaExpercie uwijało się kilku fachowców.

Powstał dokument po konsultacji przebiegu S74
Wygląda na to, że naszych licznych uwag i pomysłów względem przebiegu drogi ekspresowej S74 nie wzięto pod uwagę. Ale konsultacje udane. Szczegóły w dokumencie linkowanym poniżej:

https://www.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/a/akcja-informacyjna-s74-opatow-ni_38227/RAPORT%20Z%20AKCJI%20INFORMACYJNEJ%20GMINA%20TARNOBRZEG.pdf

Znów stłuczka na Dekutowskiego/Targowej
Sporego zasięgu i wielu komentarzy doczekało się zdjęcie z kolejnej kolizji na skrzyżowaniu Targowa/Dekutowskiego.

Rzeczywiście wyjątkowo feralne miejsce. Ze względu na niską prędkość raczej nie zdarzają się tam poważne wypadki, ale stłuczek jest bardzo dużo. Pomysły są różne – rondo, światła, podwyższenie, likwidacja parkingu z którego samochody zasłaniają widoczność. Coś by się przydało zrobić, bo kierowcy są tacy sami jak gdzie indziej, ale rozbijają się właśnie tam.

COVID 19 – powoli wygaszamy

Skoro cały tekst mamy dzisiaj w kolejności odwrotnej niż zwyczajowa, kończymy na lokalnych statystykach epidemicznych. W ciągu tego tygodnia mieliśmy w Tarnobrzegu potwierdzone 56 zakażeń i 4 zgony. Lepiej niż w zeszłym tygodniu (68/8), ale nie jest to bardzo gwałtowna zmiana. W ciągu paru dni możemy się spodziewać pierwszych szczepień, nie powinno być problemu z dostępnością i możliwościami medyków, ale wydaje się, że może być problem z zebraniem chętnych do szczepienia. Kolejne zapowiadane ograniczenia, w tym sezonowe na Sylwestra i ferie zimowe, budzą sporo kontrowersji. A jak będzie okaże się w praktyce.
Mrożone malinki czekają.

You May Also Like