Tarnobrzeg.info z 1 tygodnia 2021 roku

Zaczynamy nowy rok, wszyscy mamy nadzieję że będzie lepszy niż 2020, ale jednocześnie nie jesteśmy pozbawieni obaw, bo okres nieprzewidywalności jeszcze się nie skończył, tak jak nie skończyła się jeszcze historia. Dzisiaj będzie krótko.

Początek roku to ciągle czas podsumowań roku 2020, z tym tematem próbowałem się uporać tydzień temu.

Podsumowania pojawiają się również w dwóch wywiadach z prezydentem Bożkiem w TN i wywiadem w TVL. To również czas postanowień na kolejny rok, nawet jeśli nie wiemy jakie będą okoliczności.

Wywiad z prezydentem w TVL


O jak pięknie różni się nasze spojrzenie na świat. Od osoby którą wybraliśmy do zarządzania miastem, przygotowywania i realizowania budżetu, spodziewałbym się wielu słów o naszych pieniądzach. Tymczasem kolejny raz trafiamy na blokadę-klucz, że „gentelmani nie rozmawiają o pieniądzach”. W czasie rozliczeń i planów znów omijamy takie nudne tematy jak budżet, deficyty, zadłużenia, obligacje, prognozy finansowe. W TN tytuł jest nawet o wizji przyszłości, czytam i nie widzę tej wizji: „normalność oparta na trzech filarach – miasto, jezioro, strefa”. A jak będzie wygląda Tarnobrzeg za 10-20-30 lat? W jakim kierunku dążymy, jaki mamy cel i sposób aby go osiągnąć? Jak w tym czasie mogą zmieniać się uwarunkowania i jak możemy się do nich dostosowywać?

Prezydent wspomina za to o kosztach życia w Tarnobrzegu, kolejny raz obiecując, że ceny wody przez najbliższe lata nie wzrosną, mimo wzrostu stawki, innymi słowy, że do wody dopłacimy z budżetu miasta, a nie bezpośrednio. Jako, że nigdzie nie znalazłem takiego zestawienia, spróbuję policzyć jakie to mogą być rocznie koszty.

Ile dopłacimy do niższych rachunków za wodę?

Zużycie wody w Tarnobrzegu to 1,3 mln m3 rocznie, około 3,3 m3 na osobę.
W roku 2021 zaplanowana podwyżka to 1,07zł/m3, w 2022 roku zaplanowano cenę 1,56zł/m3 wyższą niż obecnie. Przy tych orientacyjnych danych nasza miejska dopłata do cen wody wyniosłaby w ciągu 2 lat 3,5 mln złotych. Z jednej strony tyle zostanie w naszych kieszeniach, z drugiej strony w naszym budżecie nie mamy wolnych takich pieniędzy. Ale mają nasze dzieci i wnuki, których jednak będzie coraz mniej.

Idąc dalej podsumowaniami, po rocznych statystykach chrztów i pogrzebów od dominikanów mamy statystyki roczne cywilne:

Ubywa nas, co nie jest niespodzianką nawet i bez koronawirusa. Zmienia się jednak przy okazji piramida wiekowa.

COVID21

W ciągu ostatniego nietypowego tygodnia mieliśmy 50 potwierdzonych zakażeń i 2 zgony. Stabilizacja, ale długoterminowa tendencja trudna do przewidzenia.

Inwestycje

Nadal nie znamy oficjalnie wykonawcy drogi obwodowej, ale prezydent podtrzymuje założenia, że prace ruszą wiosną. Zwraca przy tym uwagę na związaną z tym konieczność cięć w Zwierzyńcu.

Dom czy mieszkanie?

Oferta z osiedla Grand Borów to dobra okazja, żeby wrócić do dyskusji dom czy mieszkanie, rynek pierwotny czy wtórny. Cena za stan deweloperski to około 3500 zł/m2 z działką 6-9 arów, parterówki średniej wielkości 118-142m2, garaż.

https://www.otodom.pl/pl/oferta/ostatnie-wolne-domy-na-osiedlu-grand-borow-ID49jmA.html

Wiele się dzieje

Tym razem nie jesteśmy już na wojnie (#tobyławojna), ale nadal sporo się dzieje. Wiecie, że przez te kilkanaście lat nie zajmowałem się raczej kroniką kryminalną, wypadkami, kradzieżami, czy samobójstwami. Ale nie sposób nie zauważyć, że w ostatnim czasie takich gorących informacji mieliśmy więcej. Co najmniej trzy samobójstwa mężczyzn w okresie świątecznym, ucieczki przed Policją, kończące się stłuczkami, a nawet zgonem. Nadal nie przełączę się na takie informacje, ale można je obserwować jakie zjawisko społeczne. Rośnie w nas jakieś napięcie, które niektórzy znoszą gorzej niż inni, zresztą sytuację też każdy ma inną. Trzymajcie się!

Wystawy w MHMT


Dlaczego nie linkuję bezpośrednio do strony MHMT? Bo nie działa, a domena przekierowuje tymczasem na adres firmy hostingowej.

Zdjęcie ilustracyjne bez związku z wpisem, takie ładne znalazłem akurat. W jednej perspektywie nasza kolebka, nasza niedawna przeszłość, a może i nasza przyszłość. Tyle na dzisiaj. Zdrowia!

You May Also Like