Tarnobrzeg – info z 2 tygodnia 2021

Mamy piękną zimę. Nie ekstremalną, ale prawdziwą. Kolejne dni z opadami śniegu, mrozem około -10 stopni, a tej nocy spodziewamy się nawet -16. Według zapowiedzi nie potrwa to długo, od przyszłego tygodnia lekkie ocieplenie. Ruszamy z krótkim przeglądem 2 tygodnia roku 2021.

Koronawirus

W ciągu tygodnia mamy 53 nowe potwierdzone zakażenia i dwa zgony z chorobami współistniejącymi. Od poniedziałku rusza edukacja dla klas I-III, w związku z czym przesiewowo testowano nauczycieli. Ruszyła rejestracja na szczepienia dla grupy pierwszej i zgłoszenia dla pozostałych, a jeśli ktoś ma problem z dotarciem do właściwego punktu, to miasto zorganizuje mu transport. W poniższym tekście również lista placówek z Tarnobrzega, w których będzie się można zaszczepić:

Gastrotarnobrzeg przyłączy się do akcji #otwieraMY?

Wszyscy mają dość zarówno epidemii jak i ograniczeń. Na fejsie pojawiły się komentarze osób ze stowarzyszenia Gastrotarnobrzeg, że wkrótce stanie się jasne, czy Tarnobrzescy restauratorzy przyłączą się do buntu w ramach akcji #otwieraMY, czyli uruchomienia normalnej (prawie) obsługi, mimo deklarowanego przez władze centralne, a nie do końca uzasadnionego prawnie lockdownu. Ale otwarcie sobie, a dystans i reguły sobie. Lada dzień zobaczymy czy i jak to zadziała w praktyce.

Tarnobrzeg w mediach

Cieszymy się, gdy w mediach ogólnopolskich mówi się o Tarnobrzegu pozytywnie, dużo bardziej niż np. wyśmiewane nasze prymitywne metody komunikacji z okienkiem rejestracji na wysokim parterze. W Teleexpressie pojawił się krótki materiał o inwestycjach nad naszym Jeziorem. I dobrze.

Reprezentacja Tarnobrzega pojawiła się również u Zachara, konkretnie Marcin i jego wyjątkowy Ford Scorpio.

Ze Świętokrzyskim łączy nas woda

Chociaż zbiornik w Piasecznie ma zapewnione finansowanie na następne kilka lat pompowania, to problem wciąż nie jest trwale rozwiązany. Na spotkaniu władz Tarnobrzega z marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego zaproponowano interesujący pomysł przekazania zarządzania wyrobiskiem po kopalni w Piasecznie pod zarząd spółki Wody Polskie.

Kolejna informacja wodno-świętokrzyska to uroczyste oddanie do użytku kilku przepompowni, które wraz z systemem wałów mają nas lepiej zabezpieczyć na wypadek zagrożeń przeciwpowodziowych. Jedna z przepompowni znajduje się w Koćmierzowie, czyli w miejscu gdzie 10 lat temu nie wytrzymał wał, co stało się przyczyną zalania terenów od huty w Sandomierzu po osiedle Dzików.

Życie techniczne

Minęły dwa miesiące od otwarcia ofert na budowę drogi obwodowej, ale nadal nie ogłoszono zwycięzcy. Pewnie już lada dzień.

Po pierwszych opadach zrobiło się miejscami dość ślisko, utrzymanie dróg nie nadążało, zablokowany został m.in. wiadukt kolejowy. Jakiś czas temu słyszeliśmy, że osłony do sadzonek są przeznaczone na kilka lat, a całkiem niedawno, że lada dzień zostaną założone, bo sadzonki przez kilka lat wymagają ochrony przed solą. W obecnej sytuacji usłyszeliśmy, że osłony są zniszczone i koszt ich montażu to kolejne 100.000 zł, a sadzonki jednak są już ukorzenione i nie wymagają barier. Zamiast tego mają być chronione przez zmianę kierunku odgarniania śniegu nie na środek, ale na drugą stronę. Trudno to sobie wyobrazić na ulicy Sikorskiego, ale na Wisłostradzie pewnie da się to zrobić, odgarniając najpierw śnieg z pasów środkowych na zewnętrzne, a później z nich na pobocza.

Na Skyscrapercity pojawiła się informacja, że w budynku nowego Mediaeksperta przy skrzyżowaniu Sienkiewicza/Sikorskiego ma się pojawić sklep Action. Oferta na Action.com. Co myślicie?

Polityka

Naukowcy udowadniają, że w drugiej transzy środków z Funduszu Inicjatyw Lokalnych przydział środków związany był z rządzącą opcją samorządową. Czyli tam gdzie rządził PiS było łatwiej, a gdzie niepis, tam trudniej. Niby nikogo to nie zaskoczyło, bo komentowaliśmy w tym klimacie już wcześniej, ale teraz jest oficjalnie naukowo na papierze:
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-pis-i-dlugo-nic-czyli-jak-podzielono-4-miliardy,nId,4984267

Lokalna polityka… nie wiem, nie oglądałem sesji budżetowej, ale prezydent nie miał problemu z uzyskaniem poparcia dla budżetu. Co ciekawe przeciwko uchwale budżetowej był jeden głos, a sprzeciwiła się radna Łagowska-Cebula, startująca z komitetu prezydenckiego i w kampanii popierająca prezydenta całym sercem, całym duchem i całym umysłem (pamiętam taki filmik z kampanii).
W sieci ciągle kotłowanina o dworzec PKP, w sumie wiemy że nic z samej kotłowaniny nie wyjdzie, temat się przegrzewa, warto by przesunąć punkt sporny, ale czy koniecznie znów na wody siarczkowe?

Zdrowia!

You May Also Like