Tarnobrzeg – info z 3 tygodnia 2021 roku

Minął 3 tydzień roku, a w nim gwałtowne przejście z prawdziwej zimy do prawie wiosny i szykuje się trochę z powrotem. Prognozy zapowiadają intensywne opady śniegu przed świtem, przez dość długi czas. Czy drogowcy patrzą na prognozy?

Pandemia

Niech będzie, że zacznę tradycyjnie od koronawirusa. Zeszły tydzień w Tarnobrzegu to 23 nowe potwierdzone przypadki i aż 7 zgonów. Zakażeń zatem mało, ale zgonów sporo, eksperci będą udowadniać, że to efekt rodzinnych świąt i pewnie coś mają w tym racji. Zaczęto przyjmować zapisy na szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej, po czym wstrzymano rejestrację, bo wszystkie szczepionki do końca marca są zaklepane. Wydaje się zatem, że niepotrzebnie obawiałem się czy ludzie będą się chcieli szczepić. Przynajmniej w starszym pokoleniu chęć zaszczepienia się jest widoczna.

Inwestycyjnie

Mamy w końcu oficjalnie zwycięzcę przetargu na budowę drogi obwodowej, wygrała firma Strabag. Na wiosnę mamy zaczynać, tymczasem czekamy na ruch wojewody. Tarnobrzeskie gazety informują w serii artykułów o zamknięciu Mediamarktu, jakieś 3 miesiące po tym jak o tym pisałem w podsumowaniu tygodnia. Wiemy, że inwestor galerii w centrum złożył wniosek o pozwolenie na budowę, poczekamy jeszcze pewnie rok, ale wydaje się, że Tarnobrzeg wchodzi w fazę dużych zmian. Tymczasem Karuzela Tarnobrzeg dalej informuje na swojej stronie internetowej, że otwarcie odbędzie się w I kwartale 2021. Mało czasu zostało 🙂
Oficjalnie odebraliśmy remont ul. Mickiewicza i tu też widać różnicę na dłuższym odcinku. Rzeczywiście po wpadnięciu na dziurę na skrzyżowaniu z Wyspiańskiego, można jechać dłuższy czas po nowych równych nawierzchniach, aż do zakrętu na Ocice. Chyba, że ktoś musi skręcić w Długosza. Ale cieszmy się z tego co jest.


Po wcześniejszych informacjach o spotkaniu władz miasta w sprawie rekultywacji zbiornika w Piasecznie, opublikowałem stanowisko Kopalni Machów S.A. w tej sprawie. Wynika z niego, że starosta sandomierski oczekuje od Kopani wykonania zadań, które nie leżą w jej gestii.

Sporo na forum dyskutowaliśmy o miejskich nasadzeniach i ich pielęgnacji, mamy domknięcie pewnego etapu, czyli promocję inwestycji. Na wystawionym wcześniej ekranie na placu Surowieckiego możemy oglądać film. Powstała też ścieżka edukacyjna i tablice informacyjne. Film i szczegóły można zobaczyć pod tym linkiem:

Pilotaż dronów w Prymasówce

Ciekawostka z Prymasówki – w ramach zajęć uczniowie mają uczyć się pilotażu dronów i jednocześnie zdobyć odpowiednie uprawnienia. Coś praktycznego, ok.

Foodsharing

O kolejnej pozytywnej inicjatywie poinformuję materiałem TVL. Założenia są bardzo pozytywne i szczytne, mamy dzielić się nadmiarem żywności z osobami potrzebującymi, albo generalnie tymi, którzy nam pomogą żeby się nic nie zmarnowało. W innych miastach podobno się sprawdza, zobaczymy jak to w praktyce wyjdzie u nas. Rowery miejskie też się w innych miastach sprawdzają…

Mamy sklep militarny

Tego jeszcze nie było. Mamy w Tarnobrzegu typowy sklep militarny, ul. Sienkiewicza, podniesione bloki wzdłuż drogi.

Kolejna wystawa online w TDK

Boginie kieleckiej artystki, ilustratorki Agaty Zarzyckiej zapraszają do swojego świata pełnego fascynacji polskim folklorem, przyrodą, dawnymi baśniami, słowiańską energią.

Zmarł ostatni bojownik i jednocześnie dowódca MRO

Niedługo po śmierci Ludwika Bogacza, zmarł ostatni członek Młodzieżowego Ruchu Oporu, jednocześnie jego inicjator i komendant – Kazimierz Warchoł-Wilewski.

I pojawiła się nagle kolejna okazja, żeby rozważyć jak powinniśmy mówić o naszej historii. Wrzucałem kiedyś już taki temat pod zastanowienie po tekście w Gościu Niedzielnym, w którym rodzina Tarnowskich była przedstawiana wyłącznie jako dobroczyńcy, którym powinniśmy być wdzięczni. O tutaj:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=206810#p206810

Autorka pominęła przy tym zupełnie pańszczyznę, czyli naszą rodzimą wersję niewolnictwa. Tymczasem lata w których Państwo Tarnowscy kupowali najcenniejsze zbiory Kolekcji Dzikowskiej pojawiają się we wspomnieniach znanych Janowi Słomce osób, jako czas traktowania człowieka jak bydlę, pastwienia się nad sąsiadami i bicia za byle przewinienie, bez szansy na sprawiedliwość.

Teraz, po pewnym wpisie na forum, z cytatem z dostępnej online publikacji wydanej przez IPN, mamy kolejny problem. Chodzi konkretnie o ten post,
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=206810#p206810
ale całą linkowaną pozycję „Niepodległościowe organizacje młodzieżowe na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956” warto przeczytać.

https://www.academia.edu/38246156/Niepodleg%C5%82o%C5%9Bciowe_organizacje_m%C5%82odzie%C5%BCowe_na_Rzeszowszczy%C5%BAnie_w_latach_1944_1956_pdf

W Tarnobrzeskich Zeszytach Historycznych poświęconych MRO jedno z nazwisk było konsekwentnie zastępowane „iksem”. To rozumiem.
W kilku tekstach o MRO w gazetach z ostatnich lat (w tym znów GN) w jednym szeregu, bez rozróżnienia, wymieniano osoby torturowane i skazane na wieloletnie więzienia, z osobami które na nich doniosły, wystawiając ich ubecji. To trudniej mi zrozumieć.
Z kolei w wydawnictwie IPN czytamy jak sprawa wyglądała historycznie w świetle dostępnych dokumentów, i chociaż to bywa trudne, to najlepiej rozumiem. Bo zawsze lepiej świadomie milczeć, niż nieświadomie mówić za dużo.

You May Also Like