Tarnobrzeg – info z 4 tygodnia roku 2021

Można powiedzieć, że pierwszy miesiąc 2021 rok mamy za sobą, nie było nawet najgorzej i szybko zleciało. Wam też? Zima trzyma, na termometrze mam właśnie -12 stopni, a za oknem sporo śniegu. Zaczynamy nie od wirusa, a od tego co jest raz w roku.

Finał WOŚP

Dziś trwa 29 finał WOŚP, wyjątkowy pod wieloma względami. Tak jak wszystko inne, tak i spora część finału przeniosła się do sieci, chociaż pod kościołami wolontariuszy nie brakowało. Za to wiernych (a przez to wrzucających) nadal wyraźnie mniej. Ale dzień był wybitnie spacerowy, a Internet mają wszyscy, zobaczymy co z tego wyjdzie. Powinno być dobrze. Na godzinę 21:00 zebraliśmy w Tarnobrzegu ponad 90.000 zł, koncerty lokalne są, ale jako okresowe wejścia w TVL.

COVID19

Wyraźnie się uspokoiło. W ciągu tygodnia mieliśmy w Tarnobrzegu potwierdzone 26 nowych zakażeń i 1 zgon. Przypomnę, że w rekordowy dzień listopada mieliśmy ponad dwukrotnie więcej zakażeń. Szczepienia trwają, ograniczenia powoli są wycofywane, od jutra otwierany jest handel w galeriach.

Prezydenckie podsumowania

Jeśli ktoś ma wolną prawie godzinę to można obejrzeć podsumowanie roku 2020. Wcześniej był jeszcze wywiad w Radiu Leliwa, też można poszukać i posłuchać z netu.

Generalnie niespodzianek nie było, kto czyta podsumowania na Tinfo, to pewnie wiele się nie dowiedział. Dla mnie wciąż najzabawniejsze jest twierdzenie, że w roku 2020 udało się obniżyć ceny odbioru odpadów 🙂 Prawie jak nadmuchane promocje w markecie. Przez pół roku płaciliśmy 18 zł, ukrywaną decyzją władz miasta (bez przetargu) podnieśliśmy cenę na 29, żeby obniżyć po przetargu na 26 zł. Czyli mamy obniżkę z 18 na 26…

Wraca PSZOK

Skoro już o śmieciach, to od soboty wrócił PSZOK i to na pewno jest dobra wiadomość. Nie wiem co jeszcze może skłaniać ludzi do wywożenia śmieci do lasu lub w inne byle gdzie, kiedy PSZOK jest pod ręką. Tradycja?

Trwają remonty i budowy

Korzystając z zamknięcia obiektów udało się przeprowadzić w MOSiR parę remontów, w dodatku własnymi siłami. Ładnie to wygląda:

ED wrzucało zdjęcia z parku linowego nad jeziorem. Trasa wygląda na bardzo łatwą, dla dzieci do 10-12 roku życia akurat. Może kiedyś uda się ją rozbudować?


Wspominałem parę dni temu na forum, że na nowym ekranie w centrum dziwnie wygląda prezydent machający w ciszy rękoma i że przydałyby się napisy na filmie o nasadzeniach. I już. Napisy są i teraz ma to sens.

Rok Ferdynanda Kurasia

To kolejna z przypominanych, ale wciąż nieznanych w Tarnobrzegu postaci. Przyznam, że sam nie widziałem o nim za wiele, a kojarzył mi się głównie z tego, że terminował u żydowskiego szewca, na podstawie cytatu z innej publikacji. Utkwiło mi to w pamięci, bo opisywał dokładnie jak nieuczciwy rzemieślnik podstępnie niszczył buty klienta jeśli pochodziły od nieżydowskiej konkurencji. Być może chrześcijańska konkurencja robiła podobnie, ale nie miał tego kto opisać.
A później przeczytałem online „Przez ciernie żywota” – obraz życia biedoty z końcówki XIX wieku może solidnie wstrząsnąć. W sumie optymistyczne, bo ze wszystkiego można się wyrwać, mimo niepełnosprawności, trudnego startu, czasów i otoczenia. Polecam, np. tutaj:
https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/14802/edition/13523/content?ref=desc
Zastanawiałem się nawet czy nie warto by było tej książki wznowić. Jak miasto nie spróbuje za nasze pieniądze, to może spróbuję za swoje, chociaż wiem, że finansowo się nie opłaci.

Polityka

O dziwo milczy profil Strajkującego Tarnobrzega, tym razem protesty do nas jeszcze nie dotarły. Pojawiły się za to nowe napisy na murze Zamku Dzikowskiego od ul. Sikorskiego.

Mamy kolejną wspaniałą ósemkę

Miasto z góry

Pewnie zauważyliście, że wrzucam w podsumowaniach lokalne filmiki, które wpadną mi w oko. Tym razem zaśnieżony cmentarz na Piaskach

oraz okolice wiaduktu

You May Also Like