Tarnobrzeg – info z 5 tygodnia roku 2021

Tym razem będzie naprawdę krótko. W ciągu tygodnia nie pojawiło się za wiele informacji, a to co się przewijało nie pojawiało się świadomie w tutejszych newsach.

Zaczynamy od? Niech będzie, że od malemiasta.com, o czym wspomniałem na forum. Jeśli trafiliście na tutarnobrzeg.pl do którego parę razy linkowałem, to nadchodzi jego nowe zwielokrotnione i przekształcone oblicze. Aplikacja plus serwis ma być nie tylko rozwiązaniem typowo tarnobrzeskim, ale powielalnym i skalowalnym do niewielkich miast. Główne zadanie (przynajmniej na początku), to informacja o ofertach, usługach i możliwościach. Pewnie już niedługo zobaczymy jak to zadziała w praktyce, a znając źródło spodziewam się wiele dobrego.

Koronawirus?

Publikacja danych pozmieniała się na tyle, że nawet mi nie chce się już robić tygodniowych podsumowań. Nadal z trudem znosimy (w obydwu znaczeniach) ograniczenia, mamy znów testować przesiewowo nauczycieli, dla sprawdzenia czy nauka w klasach 1-3 zwiększyła ryzyko zakażeń. Od tego zależą dalsze decyzje w zakresie otwarcia edukacji.

Sprawy przyziemne

Po podpisaniu umowy wykonawca drogi obwodowej, firma Strabag, przejęła plac budowy. Prace rozpoczynają się od strony Zakrzowa, według info z forum wytyczana jest już trasa wzdłuż torów, zaznaczono też drzewa przeznaczone pod wycinkę.
Do Funduszu Dróg Samorządowych zgłosiliśmy przebudowę ulic Kwiatkowskiego i Kazimierza Wielkiego (7,63 mln zł), budowę ulic Chemicznej, Siarkopolowej i Mechanicznej (10,72 mln zł) oraz przebudowę Łokietka, Gwarków i Skarbka (2,84 mln zł). Co z tego wyjdzie, zobaczymy niebawem.

W sprawie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla galerii w centrum ktoś się odwołuje. Obojętne kto, może to nieco opóźnić plany.
Stacja BP, chyba niezbyt uczęszczana, a w perspektywie przyszłego sezon omijana drogą obwodową, przebrandowała się na MOYA.

Wiecie, że prawie rok temu radni przegłosowali płatne parkowanie w centrum? Zatrzymałem się na etapie jak wojewoda dopatrzył się w uchwale istotnego naruszenia prawa, co pozwoliło nam o kolejny rok odroczyć następny podatek.

Dopytam w mieście jak obecnie wygląda sytuacja.

Miasto zachęca do głosowania na Jezioro Tarnobrzeskie w plebiscycie „Turystyczne Perły Podkarpacia” organizowanym przez Polskie Radio Rzeszów i PTTK Rzeszów. Nie wrzucałem, bo jakoś nie mam przekonania do głosowania mieszkańców na swoje własne atrakcje, w dodatku w przypadku SMSów głosownie płatne. Kto chce, ten znajdzie.

Miasto zachęca również do głosowania w ankiecie dotyczącej Strategii Rozwoju Miasta Tarnobrzega na lata 2021-2027, którą opracowuje TARR S.A. Tego również nie wrzucałem, chociaż w ankiecie wziąłem udział. A skoro wziąłem udział, to już wiem, że interesujące jest właściwie jedno pytanie. W większości, gdybym wnikał, to miałbym problem z udzieleniem odpowiedzi. Bo w sumie nie wiem czy ważne jest dla mnie „wspieranie rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości” (zależy jak), czy „budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”, których w Tarnobrzegu nie tylko zwykle nie trzeba, ale nawet często są zakazane. Nie wiem też czy popieram „szersze wspieranie działań promujących naszą gminę” itd. Na wszystko można odpowiedzieć: to zależy. Istotne jest za to pytanie ogólnokierunkowe, z odpowiedziami czy chcemy dbać o środowisko kosztem ograniczenia inwestycji, czy o usługi kosztem inwestycji i środowiska, czy o rozwój gospodarczy, akceptując obciążenia. Jak ktoś chce głosować lub poczytać, to można tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfKS117gOaZapjMFawnFhbNUk8R_9O4I9Q3uixpwfSP3Et2-w/viewform

Wystawa malarstwa Rafała Olbińskiego w MHMT

Otwarto muzea, a dzisiaj dodatkowo w MHMT wystawę malarstwa Rafała Olbińskiego. Czynne do końca marca, można się wybrać osobiście.

Mariusz Kanios „Uczynkiem i zaniedbaniem”

Ewelina Miśkiewicz przerzuciła się z kryminałów na historie kobiece, ale mimo to na rynku księgarskim pojawił się kolejny tarnobrzeski kryminał. „Uczynkiem i zaniedbaniem” Mariusza Kaniosa można nabyć chociażby na Allegro, a całkiem spory kawałek na zachętę dostępny jest w necie i można go przeczytać tutaj:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=126677669313719&id=100825601898926

Jak Wam się podoba?

Na koniec wypociny własne, czyli

Napisałem piosenkę o Tarnobrzegu

Tymczasem nie ma jej jak posłuchać, ale można sobie przeczytać, a jak ktoś lubi to można sobie samemu zaśpiewać.
Dlaczego piosenka? Może dlatego, że wyszedł refren, a przyjęło się, że w wierszykach nie ma refrenów, tylko w piosenkach.
A po co? A bo nie ma ładnej piosenki o Tarnobrzegu 🙂
Ta też nie wszystkim musi się podobać, a zamiejscowi potrzebują pewnie dłuższej legendy.
Nie jest szczególnie ponadczasowa, jakoś mi się same nasuwały tematy przewijające się przez forum…

Piosenka dostępna o tutaj: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=9&t=13713

A jako główny obrazek widok jednej z ładniejszych kamienic na rynku z perspektywy żaby.

You May Also Like