Klimatyzator bez rury nie istnieje – zobacz dlaczego

Zakup klimatyzatora zimą dla wielu osób może wydawać się nieuzasadnione. Tymczasem jest to bardzo dobry pomysł – urządzenia są wtedy tańsze i wcale nie muszą czekać do lata, ponieważ nowoczesne modele mogą służyć również do ogrzewania. Musisz jednak uważać na nazwy, które stosują producenci. Często można natknąć się na „klimatyzator bez rury”, a taki nie istnieje. Dlaczego?

Klimatyzator pokojowy? Tylko z rurą!

Kupując klimatyzator domowy, nie daj się nabrać – urządzenie bez rury to klimatyzer (klimator), który wykorzystuje wodę lub kostki lodu, a nie czynnik chłodniczy. 

Specyfika ich działania sprawia, że tak naprawdę nie chłodzą – wydzielana para wodna obniża niemal nieodczuwalnie temperaturę tuż przy urządzeniu, a w efekcie potęguje uczucie gorąca i duszności.

Stosując „klimatyzator bez rury” zagwarantujesz sobie nie tylko brak efektu, na którym Ci zależy, ale również gorsze samopoczucie, pleśń w mieszkaniu i szybsze niszczenie mebli i podłóg.

Rura wyrzutowa to niezbędny element każdego klimatyzatora, ponieważ to dzięki niej możliwe jest pozbywanie się ciepłego powietrza poza budynek. 

„Klimatyzatory bez rury” są bardzo tanie – zdarza się, że występują w cenach nawet poniżej 100 zł, co już powinno wzbudzać niepokój.

Takie urządzenie jest pozbawione elementów odpowiadających za skuteczne chłodzenie w „prawdziwym” klimatyzatorze, a więc:

  • skraplacza,
  • sprężarki,
  • czynnika chłodniczego.

Niska cena równa się więc zerowa skuteczność.

Przed zakupem klimatyzatora zawsze sprawdzaj rzetelne recenzje ekspertów: https://nachlodno.pl/poradnik/klimatyzator-pokojowy/

Klimatyzator przenośny o właściwej mocy

Najważniejsze przy wyborze klimatyzatora przenośnego jest dobranie jego parametrów do własnych wymagań, zwłaszcza do powierzchni pokoju, która ma zostać schłodzona przez urządzenie.

Aby ochłodzić 1 m³ powietrza potrzeba około 0,03 kW mocy chłodzącej. Dla przykładu pokój o powierzchni 30 m² i wysokości standardowej 2,7 m potrzebuje około 2,43 kW  (30 x 2,7 x 0,03). 

Inne parametry, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze to:

  • Przepływ powietrza mówiący o tempie chłodzenia. Dobre urządzenia osiągają wynik min. 300 m³/h.
  • Zakres temperatur – to zazwyczaj 16-30 st. C. Pamiętaj, by różnica temperatur w domu i na zewnątrz nie przekraczała 7 st. C, co sprzyja przeziębieniom.
  • Głośność pracy – cichy klimatyzator to niestety nieefektywny klimatyzator, nawet jeśli producent twierdzi inaczej. Zwracaj uwagę na stosunek głośności do wydajności – przy 55 dB klimatyzator powinien posiadać moc min. 3,5 kW.

Klimatyzer, nazywany „klimatyzatorem bez rury”, jest tani i nie wymaga montażu, ale nie warto w niego inwestować, ponieważ nie chłodzi. Jeśli chcesz uzyskać najkorzystniejszy stosunek ceny do wydajności, czyli kupić urządzenie opłacalne, wybierz klimatyzator domowy przenośny. Rekomendujemy klimatyzatory o wyższej mocy (np. opłacalne klimatyzatory Fersk Vind), które nie należą do najtańszych dostępnych na rynku, ale są skutecznymi urządzeniami całorocznymi. 

Artykuł partnera