Tarnobrzeg – info z 7 tygodnia roku

Dzisiaj prawie wiosna, w ciągu 2 dni skoki od -11 do +12. Piękny dzień na aktywność terenową, ale i leżaczek w plenerze. Może kończy się problem ze śniegiem i zadymieniem. Oby.

COVID19-21

Straszą trzecią falą. W Tarnobrzegu zeszły tydzień to 79 potwierdzonych nowych zakażeń, ale jednocześnie zero covidowych zgonów. Chwilowe luzowanie ograniczeń, może się naprawdę okazać chwilowe.

Tematy przyziemne

Znów wszystko nie po kolei. Parę lat od ustalenia przebiegu drogi obwodowej podniosła się nagle dyskusja o jej przebiegu. Brak kontaktów na linii wykonawca – miasto – ROD – działkowcy, przy czym trudno winić wykonawcę, że chce się szybko uwinąć z robotą i działkowców, którzy od paru lat byli świadomi swojej sytuacji, ale do ostatniej chwili bez konkretów. Co się dowiadujemy? Że były rozmowy PZD z władzami miasta i władze miasta, a jakże, „mają pomysły”.

Dziś komunikat Prezydenta do działkowców był odczytywany w kościołach, co nie wszędzie jest standardową formą kontaktu. W komunikacie informowano, że działkowcy z obszaru budowy drogi mają od wtorku udostępnić swoje działki.

Jeden z pomysłów z miasta to oddanie nowych działek pod potrzeby wysiedlanych. Ok, chyba najprostsze rozwiązanie, ale czemu teraz i z zawieszeniem działkowców w próżni? Narzędzia, ławeczki i nasadzenia mają przenieść do piwnicy w bloku? O tym którędy ma iść droga obwodowa wszyscy wiedzą od dawna, chociażby na geoportalu każdy mógł sprawdzić szczegóły których działek to dotyczy. Czy nie można było udostępnić nowych terenów działkowcom w zeszłym roku, a teraz rozliczać się z altanek, drzew i krzewów?
Inna sprawa, że wysiedleńcy są w lepszej sytuacji niż ci, którzy zostaną w bezpośrednim sąsiedztwie prac i drogi.

Kolejny gorący temat to wycinka drzew na Kamionce i w Zwierzyńcu, która też była zapowiadana i znana, co nie przeszkadza dyskutować o niej na nowo. Tak, trochę się tnie, jak widać na zdjęciach. Bez niespodzianek. I znów bardziej myślę nie o utracie drzew, ale o długotrwałym wpływie drogi na to co zostanie, a wpływ na pewno będzie.

A skoro jesteśmy przy Zwierzyńcu, to po serii spotkań organizowanych przez Nadleśnictwo Nowa Dęba udało się podpisać porozumienie z władzami miasta i przyrodnikami.


Najważniejszym punktem wydaje się wstrzymanie cięć rębnych zaplanowanych na lata 2021-2022 i zapowiadana współpraca przy opracowywaniu planu urządzania lasu na kolejne lata. Reszta wyjdzie w praniu.
Nowy Mediaexpert prawie ocieplony, w piątek solidnie drżał cały Frac od wbijania stalowych grodzi od strony ul. Sienkiewicza.

Tarnobrzeska aplikacja

O TuTarnobrzeg pisałem wcześniej, obecnie możecie tam trafić z tekstu, banera, forum, a jak do kogoś nie dotarło, to jeszcze raz:

Początek bardzo obiecujący, ponad 1000 pobrań w ciągu paru dni! Początkowo się zastanawiałem czy jako zgred będę z niej korzystać, ale ostatecznie aplikację pobrałem, co na razie nie przeszkodziło mi się dalej zastanawiać 😉

NSA odrzucił skargę kasacyjną w sprawie BO2020

O zamieszaniu z Budżetem Obywatelskim na rok 2020 pisałem wielokrotnie, głównie tutaj na forum:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=13612

Do tej pory nic nie zrealizowano, procedurę i wynik zakwestionowała RIO, miasto odwołało się do WSA, a po przegranej w kolejnych sprawach do NSA. Sprawy są trzy, a wyrok NSA tymczasem jeden.
NSA odrzucił skargę kasacyjną Gminy Tarnobrzeg, stwierdzając nieważność zarządzenia Prezydenta Miasta Tarnobrzega w sprawie zmian w budżecie na 2020 rok. Koszty bezpośrednie postępowania kasacyjnego to 360 zł, a poważniejsze koszty i skutki może poznamy wkrótce. Jak wyrok ma być zrealizowany, jeśli dotyczył zeszłorocznego budżetu miasta?

40 lat Tygodnika Nadwiślańskiego

No to już konkretne i znaczące urodziny. Dla porównania dodam, że Tinfo w ciągu kilkunastu dni będzie świętować dopiero 17 urodziny, a już wydaje mi się że to bardzo długo.
Tytuł pokrywający zasięgiem byłe Województwo Tarnobrzeskie ma się dobrze, mimo zmieniających się radykalnie warunków. Z tej okazji można obejrzeć interesującą rozmowę Wacława Pintala, który przeszedł w TN ścieżkę od fotoreportera do redaktora naczelnego i prezesa wydawnictwa, z reprezentującym młode pokolenie Rafałem Nieckarzem, który obecnie sprawuje te funkcje.

Zostaw 1% podatku w Tarnobrzegu

Przyszedł czas rozliczeń z fiskusem, przypominam zatem, że 6 lat mamy na forum wątek promujący pozostawienie 1% podatku w Tarnobrzegu. Organizacji i celów do wyboru mamy całkiem sporo, wątek jest tutaj: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=27&t=9644
A tutaj można zobaczyć materiał promujący jedno z dzieł, które można wesprzeć:

MHMT zaprasza na wystawę malarstwa Rafała Olbińskiego

O wystawie już było tekstowo, teraz jest materiał ITV Wisła z dyrektorem Zychem:

Tacy My – Emilia Piątkowska

Na koniec dłuższa rozmowa z Emilią Piątkowską i sporo muzyki w jej wykonaniu:

You May Also Like