Jak przygotować rower na wiosnę?

Wiosna coraz bliżej – to najlepszy moment, aby przygotować rower do nowego sezonu. Nie wystarczy odkurzyć rower, choć to dobry początek. Co powinniśmy zrobić, aby nasz jednoślad był gotowy do jazdy? Krok po kroku przeprowadzimy cię przez cały proces przygotowań!

Dokładnie wyczyść rower z zabrudzeń

Zacznijmy od początku, czyli od czyszczenia roweru. W wielu przypadkach wystarczy – tak jak już wspomnieliśmy – delikatne odkurzenie jednośladu, ale może się okazać, że nasz rower wymaga więcej pracy. W takiej sytuacji warto wystawić sprzęt przed dom i pozbyć się wszelkich zabrudzeń za pomocą myjki ciśnieniowej. Możemy też użyć gąbki i szmatki oraz płynu do naczyń, i powoli usunąć wszystkie nieczystości. Nie wykorzystujmy w tym celu metalowych szczotek. Choć są skuteczne, mogą porysować lakier.

Starannie wyczyść i nasmaruj łańcuch rowerowy

Drugim krokiem jest oczyszczenie łańcucha rowerowego. Należy zebrać brud i stary smar. Tutaj już metalowa szczotka nie zaszkodzi, a wręcz pomoże pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Jeżeli umiemy zdjąć i założyć łańcuch, po etapie wstępnego oczyszczania powinniśmy zanurzyć go w benzynie ekstrakcyjnej. Nie każdy jednak potrafi to zrobić – wtedy musimy usunąć zabrudzenia z każdego ogniwa łańcucha rowerowego z osobna, również używając do tego benzyny.

Po tych zabiegach pozostaje nam nasmarować łańcuch rowerowy, używając specjalnie przeznaczonego do tego oleju. Łańcuch powinien być mokry w środku, ale suchy na zewnątrz. Dlatego nanosimy kilka kropel oleju na każde z ogniw, a olej, który wypłynie, po kilku minutach ścieramy suchą szmatką. Warto też od razu nasmarować inne elementy roweru, w tym przerzutki, pedały i hamulce.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Trzecim etapem przygotowań do rowerowych wojaży jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić do pęknięcia dętki rowerowej. Pęknięta dętka rowerowa wymaga załatania, uszczelnienia lub wymiany na nową. Naprawa jest zdecydowanie najtańsza, ale zlokalizowanie miejsca pęknięcia nie zawsze jest proste.

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie w oponach rowerowych? Tę informację znajdziemy na boku każdej opony. Warto trzymać się zaleceń producenta i raz na jakiś czas (nie tylko w ramach wiosennych przygotowań) sprawdzać poziom ciśnienia za pomocą pompki z manometrem.

Sprawdź stan klocków hamulcowych, wycentruj koła i nasmaruj linki

Kolejnym krokiem wiosennych przygotowań do jazdy na rowerze powinno być zweryfikowanie stanu klocków hamulcowych, wycentrowanie kół oraz smarowanie linek od przerzutek i hamulców. Musimy też sprawdzić, czy przerzutki nie wymagają regulacji. Nie każdy ma wiedzę i umiejętności, w jaki sposób należy do zrobić. W takim wypadku najlepiej udać się do sklepu, w którym kupiliśmy rower lub odwiedzić serwis rowerowy. W obu tych miejscach uzyskamy fachową pomoc.

Ustaw siodełko w rowerze

Jeśli w trakcie czyszczenia roweru podnosiliśmy lub zdejmowaliśmy siodełko, musimy ponownie ustawić jego pozycję. Poprawnie ustawione siodełko rowerowe przede wszystkim zapobiega przeciążeniom stawów. Regulując wysokość siodełka, kierujmy się zasadą, by podczas pedałowania nie doprowadzać doprzeprostu kolana. Jeśli zaś chodzi o kąt nachylenia, to już kwestia naszych indywidualnych preferencji. 

Pamiętajmy! Wszystkie te kroki dotyczą tak samo roweru dla dorosłych, jak i roweru dla dzieci. Warto też zadbać o swoje (i swoich pociech) bezpieczeństwo jazdy, kupując kask oraz ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki. Tak przygotowani możemy śmiało ruszać na pierwszą wiosenną wycieczkę rowerową!

Artykuł partnera