Tarnobrzeg – info z 8 tygodnia 2021 roku + Tarnobrzeg 2023

Tym razem bardzo krótko o Tarnobrzegu z tego tygodnia, za to ze spojrzeniem na Tarnobrzeg jesienią 2023, czyli zaraz przed wyborami samorządowymi. Mamy półmetek kadencji, mamy sporo informacji, możemy się już przymierzać.

TARNOBRZEG 2023

Obecnie jesteśmy na półmetku kadencji pary Prezydentów – Dariusza Bożka i Mirosława Pluty. Pozwolę sobie jednak przywołać nie Tarnobrzeg w tym momencie, ale Tarnobrzeg w czasie kampanii wyborczej, która odbędzie się za 2,5 roku. Środowisko medialne i polityczne mierzy czas kampaniami i kadencjami, a w czasie tej kadencji Tarnobrzeg rzeczywiście zmieni się na niespotykaną skalę.

Mamy drogę obwodową. Wykonawca wyrobił się w terminie i to o czym się od kilkudziesięciu lat mówiło, a o co od kilku lat się starano, stało się faktem. Nowa droga wyprowadziła ruch tranzytowy z centrum miasta, co wielu mieszkańcom pozwoliło odetchnąć lepszym powietrzem, ale też odetchnąć ciszą (poetycko wyszło). Wbijając się pod Grzybem na Sikorskiego możemy dojechać sprawnie do wiaduktu i dalej na Zakrzów.

Przy głównym skrzyżowaniu Sikorskiego/Sienkiewicza, w miejscu niegdyś zaniedbanej, zabytkowej łąki, mamy dwa piętra galerii handlowej z parkingiem podziemnym oraz nowoczesnym kinem z kilkoma salami. Obok Galerii Tarnobrzeg funkcjonują nowe budynki handlowe z Media Expertem, sklepem Action i czymśtam jeszcze budowanym obok. Nowy park handlowy obok wiaduktu wybudowała również Karuzela, a przy niej powstaje właśnie market budowlany.

Przenosimy się nad Jezioro Tarnobrzeskie
Wzdłuż brzegu od Wisłostrady i od strony północnej, mamy nową drogę z chodnikiem i oświetleniem. Duże parkingi i nowe zejścia na plażę. Nowe budynki infrastruktury wypoczynkowej, miejsca rekreacji, przebieralnie, gastronomię, budynki służb, place zabaw, a nawet malutki park linowy. Mamy też bajeranckie centrum nurkowe.
Jeśli wyjeżdżamy bezpiecznie od strony ulicy Siarkowej (bo droga omija Marinę), to możemy udać się nową drogą Mickiewicza w stronę miasta, albo nową drogą Orląt Lwowskich w stronę Ocic. Ścieżka rowerowa i chodnik wzdłuż Wisłostrady zostały oświetlone. Mamy wyremontowane dojazdy i drogi w strefie.

Znacząco rozbudowała się infrastruktura sportowo-rekreacyjna. Udało się zakończyć wieżę do wspinaczki, która ściąga amatorów i trenujących zawodowców z szerokiej okolicy. Obok zakończono kolejny etap budowy stadionu, oddając m.in. do użytku pomieszczenia pod trybunami.

Po zakończeniu budowy drugiego bloku na ul. Targowej, Wikana rozpoczęła inwestycję przy rondzie Kopernika/11 listopada. Nowe mieszkania oddano do użytku na ul. Jachowicza (dwa bloki), 1 Maja, trwa również budowa kolejnego bloku TTBS na terenie między ulicami Kopernika i św. Barbary. Po wsparciu ze strony miasta oddano do użytku hospicjum na os. Miechocin.

Na terenie centrum obowiązuje płatne parkowanie. Na rynku pojawiło się więcej zieleni, a od strony północnej dodatkowe miejsca parkingowe. W miejscu obecnego Dzikowiaka stoi dwupiętrowy budynek handlowy z podziemnym parkingiem (ale murek zostanie? please 😉 )

Do widocznych zmian w okresie tej kadencji trzeba doliczyć otwarcie oddziału radioterapii przy tarnobrzeskim szpitalu, otwarcie salonu łazienek przy ul. Sikorskiego/Mickiewicza, remont i oczyszczenie pomnika Bartosza Głowackiego, remont Kaprysu, Biedronki i paru kamienic przy rynku. Wzdłuż głównych tarnobrzeskich ulic wyrosły szpalery pięknych krzewów i traw, tereny nad Wisłą cieszą oko i ściągają w letnie weekendy wielu mieszkańców.

Wyraźnie rozwija się oferta noclegowa i gastronomiczna. W centrum otwarto hotel Evva z restauracją i kawiarnią Gustum oraz kręgielnią Fankula i letnim ogródkiem. Mamy nową wersję hotelu i restauracji Arka. Na rynek przeniosła się Czekoladowa Chatka. (liczymy że COVID nie dowali). Kolejne miejsca noclegowe powstają w okolicach Jeziora Tarnobrzeskiego. Na cyplu funkcjonuje pole namiotowe i domki na wynajem. Po paru dekadach przerwy możemy napić się tarnobrzeskiego piwa bardzo przyzwoitej jakości.

Miasto stało się właścicielem Kolekcji Dzikowskiej, a teren przed Zamkiem Tarnowskich oświetlono stylowymi latarniami. Budynek dawnej wozowni wyremontowano, FRAM owocnie zagospodarował wnętrze. Wyremontowano Plac Górnika, a obok uruchomiono Dzienny Dom Senior+.
Tysiące mieszkańców skorzystały z wymiany źródeł ciepła, jeśli nawet nie na bardziej ekologiczne, to na pewno bezpieczniejsze.

A to przecież plan, który wszyscy traktujemy jako plan minimum. Liczymy na kolejne remonty, w tym parę wyczekiwanych od lat, albo dekad. Liczymy na inwestycje na os. Serbinów. Mamy nadzieję na duże inwestycje w oświetlenie, a może również w fotowoltaikę i nowoczesny ekologiczny transport. Liczmy na rozwój miejskich spółek i owocną współpracę w ramach Czwórmiasta, chociaż jej efekty pewnie zobaczymy najwcześniej w kolejnej kadencji.

Podsumowując:
lubimy narzekać, ale przez tą pięciolatkę Tarnobrzeg naprawdę bardzo się zmienia, są to zwykle zmiany na lepsze, a wiele z nich to zmiany wyczekiwane od dawna. Gwałtownie przybędzie lokali mieszkaniowych, powierzchni handlowej i miejsc do wypoczynku i rekreacji. To nie jest laurka dla obecnych władz miasta, bo wszyscy sobie zdajemy sprawę, że to często efekt pracy poprzedników oraz ryzyka i środków finansowych wielu niezależnych od miasta firm. Ale laury zbierają ci, którzy przecinają wstęgi i już teraz wieszczę, że naprawdę trudno będzie obecnym władzom przegrać kolejne wybory. Mimo pandemii i wielu pojawiających się problemów. Oprócz trupów w szafach znalazło się również wiele dobrego.

Wracamy do 8 tygodnia 2021 roku

COVID – statystyki Ministerstwa dzisiaj nie działają, ale nie jest dobrze. Z jednej strony wyraźnie przybywa osób zaszczepionych, z drugiej strony wokoło coraz więcej osób zakażonych. Jedno i drugie przybliża nas do końca pandemii. Taką przynajmniej mamy nadzieję.

Nadal trwają dyskusje o drodze obwodowej, teraz szczególnie w aspekcie ogródków działkowych. Do końca lutego trzeba było zakończyć wycinki, ostatnimi dniami było ostro cięte, co widać na poniższych zdjęciach.

Rzeczywiście patrzę z żalem na drzewa, które często mijałem, ale jednocześnie z nadzieją.

Jakże się cieszę, że ktoś poszedł po rozum do głowy i serduszek na nakrętki nie stawia już pod głównym pomnikiem, pod kościołem, czy przy wejściu do Zamku, ale w dużo bardziej odpowiednich miejscach. Mamy już trzecią lokalizację, a pomysł wyraźnie się przyjął:

Pisałem wyżej o gotowej ściance i rzeczywiście jest do tego coraz bliżej:

Wspominałem wyżej o wyborach, które na koniec kadencji będzie trudno przegrać. Ale na pewno mamy takich, którzy nie poddadzą się bez walki. Kolejną konferencję zwołała w tym tygodniu Konfederacja, a wysłuchać mogłem na niej między innymi części swojego tekstu sprzed tygodnia:

Mieliśmy wczoraj kolejne wydarzenie kulturalne online. Impreza z wielką tradycją, w nietypowej formie. Finał XXVII Śpiewograńca 2021 do obejrzenia poniżej:

Na koniec o nadchodzącym wydarzeniu – z okazji Dnia Kobiet Tarnobrzeska Rada Kobiet organizuje webinar. Szczegóły na poniższym plakacie:

Tak jak zapowiadałem. Mało o sprawach bieżących, ale literek i wyrazów wyszło całkiem sporo.

Zdrowia!

You May Also Like