Tarnobrzeg – info z 9 tygodnia roku

Minął kolejny tydzień 2021 roku, wiosna coraz bliżej, ale mrozy wróciły. Z zarazą podobnie. W innych sprawach też wypatrujemy wiosny, a szczegóły poniżej.

COVID19-21

W tym tygodniu mamy 188 potwierdzonych przypadków zakażeń i dwa zgony. To dużo! Szacuję, że osób objawowych, które ze względu na wynikające z pozytywnego wyniku ograniczenia się nie badały jest drugie tyle. Szacuję też, że zakażonych bezobjawowych jest 4 razy więcej niż objawowych i 8 razy więcej niż potwierdzonych. Dawałoby to nam tylko w tym tygodniu 1880 nowych zakażeń, co stanowi 5% mieszkańców Tarnobrzega. Jeśli wcześniej mieliśmy kilka tysięcy osób zakażonych i pewnie około 2000 osób zaszczepionych, to wszystko musi powoli zmierzać ku końcowi. Oby jak najprędzej i z jak najmniejszymi stratami. Za kilka tygodni okaże się jakimi.

Sprawy przyziemne

Oficjalnie rozpoczęła się budowa drogi obwodowej. Zaczęło się od wycięcia drzew, co możemy zobaczyć z góry na materiale NW24:

W piątek było oficjalne rozpoczęcie prac z udziałem wiceministra i wicemarszałkini. Znając Strabag inwestycja powinna ruszyć z kopyta, a efekty powinny być widoczne już wkrótce. Informacja z rozpoczęcia poniżej:

A konferencja tutaj:

Pozostając w temacie obwodnicy, zainteresowała mnie informacja z forum, że większość terenów pod budowę to działki prywatne. Spodziewaliście się podobnie jak ja, że wycinka wzdłuż torów to teren Skarbu Państwa pod zarządem Lasów Państwowych, albo działki miejskie? Na geoportalu można sprawdzić, że jest inaczej. To nie jest las Zwierzyniec. To prywatne działki z drzewami, przylegające do Zwierzyńca.

Na os. Nagnajów powstaje budynek firmy Iwoniczanka. Można o tym poczytać np. w ED:

https://echodnia.eu/podkarpackie/producent-wody-iwoniczanka-inwestuje-w-tarnobrzegu-tak-bedzie-wygladac-nowy-budynek-wizualizacja-zdjecia/ar/c3-15467814

Szykuje się przebudowa kolejnej Biedronki, tym razem na ulicy Kopernika.
Na działce Wikany, gdzie pierwotnie miała być „Czerwona Torebka” wycięto drzewa. Spodziewamy się tam kolejnego bloku mieszkalnego, po zakończeniu inwestycji Nova Targowa. W planie 150 nowych mieszkań.

To dobry czas dla TTBS i podobnych. Od marca dotacja do budownictwa społecznego wzrasta z 20 do 35%. Kiedy budować jak nie teraz?

Rośnie drugi blok Apartamentów Vistula przy ul. Jachowicza. Podobno w pierwszym bloku już nie ma wolnych mieszkań.

Ze spraw przyziemno-przywodnych, na obecną sytuację wystarczające okazują się istniejące rozwiązania przeciwpowodziowe. I oby zawsze okazały się wystarczające.

Poniżej 2 godzin pociągiem do Warszawy?

1:55 pociągiem do Warszawy brzmi bardzo dobrze. Aż niewiarygodnie dobrze. Akurat żeby co jakiś czas dojeżdżać w sprawach służbowych, albo i na zakupy w Złotych Tarasach. Fakt, że perspektywa realizacyjna to kilkanaście lat, ale jeśli nawet sami nie skorzystamy, to skorzysta kolejne pokolenie. Plan to już coś. Informacja pojawiła się na stronie CPK

https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/kolej/podkarpackie

Skoro jesteśmy przy temacie PKP, to reprezentujący nasz okręg poseł Grzegorz Braun z Konfederacji otrzymał odpowiedź z ministerstwa na swoją interpelację w sprawie dworca kolejowego w Tarnobrzegu. Generalnie potwierdziło się, że nie mamy jak załapać się do trwającego programu, w trakcie którego trwa 189 inwestycji dworcowych, ale trwają analizy nad nową listą rekomendowanych realizacji. To dobry czas żeby lobbował kto może w tej sprawie, jeśli chcemy coś od PKP uzyskać. Kto może?
Odpowiedź pojawiła się, a jakże, na profilu dr Witolda Zycha, który z różnych względów warto obserwować. Pismo poniżej.

W tarnobrzeskim sądzie pojawił się automat do wnoszenia opłat.
Tego jeszcze nie było, a ewidentnie brakowało. Nie wiem na ile do wprowadzenia tego cywilizowanego rozwiązania przyczyniła się pandemia, ale ta dobra zmiana przyda się na przyszłość.

O kobietach i mężczyznach

TDK zaprasza na kolejne wydarzenie kulturalne online, tym razem z okazji jutrzejszego Dnia Kobiet. Info tutaj:

A transmisja tutaj:

Petycja w sprawie dyrektora LO im. Mikołaja Kopernika

W serwisie petycjeonline pojawiła się petycja z wnioskiem o pozostawienie Tomasz Stróża na stanowisku dyrektora LO.
Liceum imienia Mikołaja Kopernika zawdzięcza mu naprawdę wiele. Dzięki jego zaangażowaniu w życie szkoły, potocznie nazywany „Jachowicz” jest jedną z najchętniej wybieranych szkół w Tarnobrzegu. Latami pracował na zasłużoną sobie pozytywną opinię szkoły. Ukształtował ją poprzez swoją ciężką pracę jak i dobre intencje w stosunku do uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Jesteśmy za to wdzięczni.
Niestety coraz częściej docierają do nas informacje dotyczące chęci zmiany dyrektora Liceum imienia Mikołaja Kopernika przez prezydenta miasta. Z odwagą można stwierdzić ,że po odejściu szanownego Dyrektora Tomasza Stróża, placówka ta nie będzie już tym samym miejscem, które do tej pory przez 10 lat pod jego ręką, cieszyło się wspaniałą opinią.
Nie zgadzamy się na to. Chcemy aby przyszłe roczniki, mogły równie dobrze być prowadzone jak dotychczasowi absolwenci oraz uczniowie. Stworzyliśmy wirtualną petycję, która ma na celu zapobiec zmianie dyrektora szkoły
– piszą autorzy petycji.

Petycję można podpisać tutaj: https://www.petycjeonline.com/pozostanie_pana_tomasza_stroa_na_obecnym_stanowisku_dyrektora_ogolnoksztaccego_liceum_imienia_mikoaja_kopernika

Profil KochamTarnobrzeg udostępnił dzisiaj filmik o Miechocinie. Włączyłem z zainteresowaniem i może zbyt wysokimi oczekiwaniami. Materiał okazał się nie być w moim typie, zatem tylko wspominam o nim, a zainteresowani sobie sami znajdą.

W tym tygodniu przypadły 17 urodziny Tarnobrzeg.info. Ależ ten czas szybko leci! To już drugi rok, w którym brak obchodów mogę zrzucić na pandemię 😉

W ramach promocji pozytywnych inicjatyw lokalnych proponuję dzisiaj stronę Napędzani Wisłą. Jak Wam się podoba?

Wszystkim kobietom i dziewczynom, które doczytały do tego miejsca życzę dużo dobra, nie tylko z okazji jutrzejszego święta!
Przyjmijcie wyjątkowo gorące buziaki i uściski okolicznościowe. Uściski i buziaki online, z dystansem, ale za to może być bez maseczek i dezynfekcji.

You May Also Like