Tarnobrzeg – info z 10 tygodnia roku 2021

Mamy przedwiośnie, miejmy nadzieję pod każdym względem, również epidemicznym i inwestycyjnym. Najgorętsze tematy tygodnia to ograniczenia inwestycyjne na terenach uznanych za zalewowy i wydanie przez miasto 12 mln zł z „wolnych środków”.

COVID-19

Sytuacja jest podobna jak w zeszłym tygodniu. Zanotowano 186 potwierdzonych przypadków zakażeń i 7 zgonów. W porównaniu z zeszłym tygodniem ilość zakażeń stabilna, jednak, zgodnie z przewidywaniem, rośnie ilość zgonów. A to nie koniec. I tak jak Polska wybija się od otoczenia ilością zakażeń, tak niestety Tarnobrzeg wybija się od średniej krajowej. Kolejny tydzień nie jesteśmy już „promilem Rzeczypospolitej”.

Od poniedziałku Biedronka (a później podobno też Lidl) wychodzi na przeciw oczekiwaniom osób, które chcą się łatwo i szybko dowiedzieć czy przeszły infekcję. W cenie poniżej 50 zł mają się pojawić testy badające obecność przeciwciał. Pojawiają się różne wątpliwości, ale wydaje mi się, że to może być przydatne. Sam chętnie się dowiem czy przeszedłem zakażenie, a ewentualna informacja o obecności przeciwciał powinna być czynnikiem uspokajającym w kwestii potencjalnego dotknięcia tą lub kolejną falą. Czy Biedronka to odpowiednie miejsce na testy medyczne? A jak! Bardzo dobre. Jeśli byłoby zainteresowanie ze strony klientów, to niech tam będą nawet testy na obecność midichlorianów (które też bym sobie chętnie zrobił, a akurat nie ma ich w ofercie typowych laboratoriów).

W ramach walki z pandemią miasto korzysta z tego co się sprawdziło (jak wsparcie różnych podmiotów w maseczki i płyny), rezygnując z tych które dziś wydają się nieskuteczne (jak polewanie miejskich ulic). Miasto zapowiada dystrybucję płynów dezynfekujących i maseczek wśród tarnobrzeskich parafii:

Płatne parkowanie w centrum

Zapowiadałem, spytałem i już coś wiemy. Rozpracowywana od 2019 i przegłosowana w lutym 2020 uchwała RM o płatnym parkowaniu nie została zarzucona i wchodzi w czas realizacji. Info tu:

Tymczasem zatrzymujemy się na najbliższej okolicy rynku (ulice Kościuszki, dr Lilien, Dominikańska, Szeroka, Sandomierska, Szkolna i część Mickiewicza), wkrótce ogłaszamy przetarg na parkometry, a system powinien ruszyć najpóźniej 1 czerwca. Co dalej? Zobaczymy, może warto sprawdzić jak to działa, zanim obejmiemy podatkiem całe centrum.

Ankieta na temat problemów społecznych

Mamy kolejną miejską ankietę, tym razem na temat problemów społecznych. Wypełnia kto chce:

12 milionów złotych, czyli „wolne środki”

Wielu komentujących to zaskoczyło – na rachunku bankowym naszego miasta na koniec roku znalazło się „wolne” 12,3 mln zł, zatem radni czym prędzej przystąpili do ich wydawania. Dlaczego w cudzysłowie? Bo nie mamy żadnych wolnych pieniędzy, tylko spore zadłużenie. To wszystko na koszt dzieci i wnuków. Wśród celów znalazły się m.in.:

 • obwodnica – 2 mln zł
 • Łokietka, Skarbka, Gwarków, projekt Garażowej – 2,9 mln zł
 • Mickiewicza 5A i 5B, projekt ciągu pieszego od Żeglarskiej do Mariny, chodnik przy schronisku – 0,73 mln zł
 • Winda przy UM, firewall i serwer logów systemowych – 0,58 mln zł
 • przedszkola 15 i 3 z okolicami – 0,11 mln zł
 • koncepcje zagospodarowania Serbinowa, badanie wód siarczkowych, remonty na Przywiślu – 0,07 mln zł
 • MHMT – 0,2 mln zł
 • koncepcja zagospodarowania Jeziora – 0,2 mln zł

5,3 mln zł to środki, które zostały z Funduszu Inwestycji Lokalnych, które wykorzystamy na:

 • ciąg pieszo-rowerowy z oświetleniem wzdłuż Litewskiej – 1,7 mln zł
 • parking cmentarny – 0,7 mln zł
 • droga między Sienkiewicza a Dominikańską (przy galerii) 0,5 mln zł
 • oświetlenie ciągu pieszo-rowerowego przy Wisłostradzie – 1,2 mln zł
 • Ścianka – 0,003 mln zł
 • III etap stadionu – 0,4 mln zł.

Inne sprawy przyziemne

Ministerstwo odpowiedziało na interpelację posła Grzegorza Brauna w sprawie wsparcia wykonania odwiertów. Krótko: nic z tego. Z kolei Tarnobrzeg nie planuje finansowania postumentu i zagospodarowania terenu wokół planowanego pomnika śp. ks. Józefczyka. Pomnik gotowy, miał w tym roku stanąć na placu Surowieckiego, ale wobec braku wsparcia wszystko się opóźni.
Ogłosiliśmy postępowanie na przygotowanie dokumentacji projektowej na przebudowę ulic: Tarnowskiego, Marczaka, Dąbrowskiej i Bema.

Ograniczenia w inwestycjach na terenach potencjalnie zalewowych

Temat aktualizacji map przez Wody Polskie przewijał się przez forum ponad miesiąc temu, a teraz wypłynął szerzej: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=32&t=13725
Tematem zajął się również TN, dla którego parę dni temu Prezydent określił ograniczenia „katastrofą”. Rzeczywiście przywołana sytuacja w której uzyskano pozwolenie na budowę domu i dom wybudowano, ale nie uzyskano już pozwolenia na budowę przyłącza gazowego, pokazuje absurd sytuacji. Miastu, a głównie właścicielom nieruchomości, skutecznie zablokowano planowane inwestycje, nawet przy bardzo ograniczonym ryzyku zalania (przewidywane raz na 100 lat) i mimo nowej infrastruktury zabezpieczającej. Jak to się dalej potoczy – zobaczymy. Tymczasem podobno już widać spadek cen nieruchomości na terenie z map.

A propos cen nieruchomości, co myślicie o mieszkaniu w Tarnobrzegu w cenie 5500 zł/m2? Pojawiło się u nas takie ogłoszenie: https://www.ogloszenia.tarnobrzeg.info/6125-mieszkanie-2-pokojowe-30m2-po-generalnym-remoncie

A jak już jesteśmy przy ogłoszeniach, to już ponad 6000 anonsów od zmiany skryptu przy dużo surowszej selekcji.

Dino wystąpiło o pozwolenie na budowę przyłącza gazu. Coraz bliżej do sklepu polskiej sieci przy ul. Warszawskiej.

Przejechałem się dzisiaj trasą od schroniska na Machowie po Miechocin i zmiany robią spore wrażenie, oczywiście bardzo dobre wrażenie. Wyprowadzenie ruchu poza teren między Mariną a przystanią utworzyło bardzo przyjemny i bezpieczny teren rekreacyjno-imprezowy, spokojnie można go nazwać Promenadą Kajmowską.
Park linowy niski i krótki, ale coś tam jest, sztuk jeden, odhaczone. Rośnie ośrodek nurkowy, ażurowe altany, widać kilka ogrodzonych lub mocno oczyszczonych terenów. Ogołocono np. teren między ul. Siarkową i Żeglarską, na geoportalu widać że to teren prywatny, na którym wyodrębniono 13 niewielkich działek i drogę pomiędzy nimi. Fajnie!

Widziałem też, że na teren przy skręcie na ulicę Dworską, który jeśli dobrze kojarzę, przewidziano pod sklepy wielkopowierzchniowe, nawieziono sporo ziemi w celu podwyższenia terenu. Ktoś wie, czy coś tam jest planowane w najbliższym czasie?

Dominikanie Tarnobrzeg – niezły kanał

Tak właśnie, po paru próbach z problemami technicznym, powinno już działać stabilnie. Tydzień temu tarnobrzescy dominikanie uruchomili kanał na Youtube z transmisją live. Możemy zatem podglądać nawę główną na żywo na komórce, tablecie, tv z Youtube czy komputerze. O tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=CY-8s4MYE38

Tyle chyba tematów oficjalnych, to teraz luźno o tematach wiosennych, jeśli komuś jeszcze mało literek.
Macie w pobliżu brzozy? Najlepiej własne, ale mogą być niewielkie samosiejki w pobliżu, byle komuś nie przeszkadzało ich wykorzystanie. To dobry czas na oskołę, czyli sok brzozowy. Doimy i pijemy prosto z drzewa jego soki. Zawsze mi się to kojarzyło z wodą Entów. Nie pobudza wzrostu, ale podobno zdrowe. Polecam!

You May Also Like