Dni teatru i wyobraźni

Teatr wyobraźni będzie tematem przewodnim tegorocznych Dni Teatru w TDK-u. Będą rozmowy, słuchowiska, archiwalne spektakle. Patronat nad wydarzeniem objął Teatr Polskiego Radia.

Dni Teatru w Tarnobrzeskim Domu Kultury organizowane są od lat z okazji Dnia Teatru, który przypada 27 marca. W tym roku z powodu pandemii nie mogą się odbyć tradycyjne spotkania „na żywo”. Organizatorzy postanowili jednak znaleźć nietypową formułę, która pozwoli widzom zetknąć się z prawdziwym teatrem.

– Ubiegłoroczne Dni Teatru zostały odwołane, ponieważ na dwa dni przed rozpoczęciem imprezy wprowadzono pierwszy lockdown – mówi Renata Domka z TDK-u. – W efekcie czego do dzisiaj nie udało się zaprezentować przygotowanej na to wydarzenie premiery Teatru Czwartek. Bardzo zależało nam na tym, by kontynuować tradycję i mimo wszystko świętować Dzień Teatru, dlatego szukaliśmy odpowiedniej formuły. A że jest taki teatr, zwany teatrem wyobraźni, gdzie nie potrzeba ani sceny, ani kurtyny, a wystarczy tylko wygodnie usiąść w fotelu, toteż postanowiliśmy włączyć w Dni Teatru słuchowiska radiowe.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz autorka dramatów radiowych dr hab. Iwona Rusek spotkali się z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą. Wtedy zapadła decyzja o współpracy, a Teatr Polskiego Radia objął Dni Teatru swoim patronatem.

W ramach wydarzenia będzie można posłuchać rozmów o magii radia i specyfice spektakli radiowych, o pracy z aktorami, o efektach dźwiękowych, będzie trochę wspomnień i planów na przyszłość. Gościem Dni będzie sam Dyrektor i Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła – reżyser radiowy, poeta, scenarzysta, wielokrotnie nagradzany na festiwalach twórczości radiowej, laureat między innymi Złotego Mikrofonu oraz nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. Rozmowę poprzedzi emisja słuchowiska Królowa i Szekspir według dramatu Esther Vilar w reżyserii Janusza Kukuły. Utwór ten otrzymał Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” – Sopot 2014, a w główną rolę brawurowo wcieliła się Maria Pakulnis.

Drugim znakomitym gościem Dni Teatru będzie Dobrosława Bałazy – reżyserka radiowa, która pracując z najlepszymi aktorami w kraju, przygotowuje słuchowiska zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Dobrosława Bałazy zajmuje się także reżyserią dubbingu, czyli polską wersją językową filmów i seriali animowanych (między innymi Disneya). W ramach Dni Teatru usłyszymy wyreżyserowane przez naszego gościa słuchowisko Bura Gbura autorstwa Danuty Parlak, ze znakomitą Anną Apostolakis w tytułowej roli.

W programie zaplanowano także tradycyjne propozycje teatralne, choć z powodu pandemii udostępnione zostaną tylko online. Jedną z nich będzie spektakl dla dzieci i młodzieży zatytułowany Teatr jest dobry na wszystko w reżyserii Barbary Dziuby i Doroty Kordas. Zaprezentuje go Zespół Teatralny Studio 10 ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu.

Organizatorzy sięgną do archiwów teatralnych. Udostępnione zostaną dwa przedstawienia grup działających przy Tarnobrzeskim Domu Kultury, oba w reżyserii Sylwestra Łysiaka. Będzie to spektakl poetycki Ziemia na lewo w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej oraz hit Teatru Czwartek sprzed kilku lat: Mąż zmarł, ale już mu lepiej.

Podczas teatralnego weekendu poznamy finalistów tegorocznej edycji Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce Interpretacje”. Ponownie konkurs ten odbywa się w formie wirtualnej. Uczestnicy nadesłali nagrania filmowe swoich prezentacji wierszy wybranych poetów. Spośród tych zgłoszeń komisja konkursowa wybierze osoby, które zakwalifikują się do następnego etapu. Organizatorzy liczą na to, że możliwe już będzie zrealizowanie go „na żywo”, ale ostatecznie zadecyduje o tym sytuacja epidemiczna w kraju.

Wszystkie wydarzenia w ramach Dni Teatru zostaną udostępnione bezpłatnie na profilu Facebook Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

You May Also Like