Grafiki Basi Flores – wirtualna wystawa w TDK

W Galerii TDK prezentowana jest kolejna odsłona cyklu „Elle a créé”, przedstawiającego dokonania polskich ilustratorek. Tym razem w marcu i kwietniu można oglądać energetyczne grafiki Basi Flores. Wystawa dostępna jest online.

Grafiki i rysunki Barbary Flores podzielone zostały na cykle tematyczne: kobiety  ptaki i twórczość skierowana do dzieci. Artystka za pomocą uniwersalnego języka przekazuje prawdziwe emocje. Trudne do nazwania zyskują czytelny wymiar wybrzmiewając w formie i kolorze. Basia Flores cytuje Waltera Gropiusa: „Tworzenie i umiłowanie piękna są podstawą doznania szczęścia”. Idąc tym tropem przekazuje odbiorcom wizję swego osobistego, intymnego świata, zaprasza do niego i pozwala czerpać. Barwa w jej dziełach – jasna, energetyczna, kontrastowo zestawiona, ubrana w malarską plamę wywołuje piorunujący efekt, niczym nie poskromionej radości życia. Artystka bawi się sztuką , która w jej wykonaniu jest swobodna, niczym nieograniczona, dekoracyjna, granicząca z abstrakcją. Dynamiczne połączenie energicznej barwy i plamy oraz bogatej ornamentyki wywołuje efekt piorunującej euforii. Fragmenty pozornie zwykłej rzeczywistości kipią od emocji.

Ilustratorka tworząc potrzebuje niczym nie zakłóconej ciszy, pracuje bezpośrednio na papierze, kreśląc ręcznie szkice piórem. Ślad ręki nadaje wg niej ilustracji charakteru. Efektem pracy w ciszy są niezwykłe ilustracje, afirmatywne, wielobarwne, nasycone swoistą  joie de vivre. Kobiety portretowane są w przyjaznym otoczeniu, w samotni znajdują ukojenie. Nad nimi kwiaty, ptaki, tajemniczy księżyc, w dłoniach książka, kawa, w tle muzyka. To  efekt spacerów i podróży, wnikliwej obserwacji i osobowości twórczyni.

Wiara w sztukę, w jej istotną dla życia funkcję jaką jest dawanie radości, czynienia życia kolorowym i lepszym, jest dla Basi Flores życiowym mottem.

Zapraszamy do galerii TDK, by zetknąć się z twórczym duchem artystki i uczynić swe życie szczęśliwszym. Wystawę można oglądać na stronie www.tdk.tarnobrzeg.pl.

Elżbieta Miśkiewicz- Zamojska

***

BASIA FLORES – absolwentka ASP Katowice, dyplom 2014 r., ilustratorka, graficzka, dizajnerka, freelancerka, wykładowczyni w Wyższej szkole Technicznej w Katowicach, Pracowała w Dublinie (Studio Zero-G), Brazylii (Studio Fermen.to). Po doświadczeniach z szeroko pojętym projektowaniem graficznym poświęciła się ilustracji i malarstwu. Współpracowała z Magazynem Kukbuk, Kwartalnikiem Przekrój, Wysokimi Obcasami, Magazynem Psychologicznym Charaktery, Wydawnictwem Wytwórnia, Fuss Magazynem, PNT Magazine, oraz Newsweekiem Psychologia. O jej twórczości pisano m.in. w: Label Magazine, K Mag, Zwykłe Życie Magazyn oraz w Magazynie Fabularie. Brała udział w wystawach indywidualnych i grupowych (Nowy Jork, São Paulo, Brasilia, Tokio, San Francisco, Wiedeń, Londyn, Kraków, Katowice, Warszawa, Lublin). W 2018 stworzyła serię ilustracji na wystawę „Polki Hidden Power“ organizowaną przez Fundację The Spirit of Poland, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Instytutem Polskim w Tokio. Współpracowała także  z marką Medicine, tworząc ilustracje do kolekcji odzieży Rebel Girl. W 2018 roku jej plakat zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Niezwykłe Oblicza Krakowa, 40 lat na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, organizowanym przez Dydo Galeria Plakatu oraz Stowarzyszenie Ogrody Sztuki, jej ilustracje znalazły się w „Elementarzu Polskiej Kultury” (Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2020).
Mieszka i pracuje w Katowicach.

www.basiaillustration.com
www.facebook.com/basiaillustration 
www.instagram.com/basiaflores

You May Also Like