Klub Seniora w Tarnobrzegu

Prezydent Tarnobrzega przekazał seniorom wygodny, zlokalizowany na parterze lokal w samym centrum miasta. Będzie to miejsce spotkań, rozwijania pasji, wymiany doświadczeń, ale także wzajemnego motywowania się do poprawy jakości seniorskiego życia.

Od kilku dni w środowiskach tarnobrzeskich seniorów trwa gorączkowe omawianie planów odnośnie zagospodarowania lokalu, który seniorzy otrzymali od prezydenta miasta. Całe 134 metry kwadratowe w ścisłym centrum miasta, przy Pl. B. Głowackiego, a co najważniejsze, na parterze. – Takie nasi drodzy seniorzy mieli oczekiwania, by był to lokal na parterze, bez schodów, które dla wielu są barierą nie do pokonania. Długo w zasobach gminy nie mieliśmy do dyspozycji żadnego spełniającego ten jakże ważny wymóg, aż do czasu zwolnienia lokalu przez jeden z punktów handlowych. Seniorzy będą mieli swoje miejsce w sąsiedztwie Tarnobrzeskiego Centrum Wolontariatu, co jest na pewno dodatkowym plusem tej lokalizacji – mówi Dariusz Bożek prezydent Tarnobrzega. – Wiem, jak takie miejsce, które mogłoby integrować seniorów, jest im potrzebne. Co równie ważne, będzie to nareszcie tylko „ich miejsce”, będą tam u siebie, na swoim, mogą śmiało realizować swoje pomysły.

Zadowolenia z przekazanego lokalu nie kryją sami zainteresowani. – To lokal wprost wymarzony. Nie dość, że jest na parterze, do tylnego wyjścia będzie można zdobić podjazd, to jest w centrum miasta, jesteśmy zachwyceni – mówi Józefa Biernacka, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Tarnobrzega. Podkreśla, że starania o lokal na potrzeby tarnobrzeskich seniorów podjęto już jakiś czas temu, bowiem jedyne miejsce, jakim dysponują, jest biuro Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Uczelni Zawodowej. – Tam jednak, pomimo życzliwości uczelni, są pewne ograniczenia, nie ma możliwości, by powstało coś więcej niż siedziba UTW. Teraz śmiało snujemy plany o powstaniu Klubu Seniora – dodaje przewodnicząca Rady Seniorów.

Mała salka gimnastyczna, gdzie będzie można zadbać o kondycję wzajemnie się motywując, kącik kawiarniany do spotkań w swoim gronie, ale i spotkań międzypokoleniowych, miejsce, gdzie bez skrępowania seniorzy będą mogli, w trosce o jak najlepszą sprawność intelektualną, oddawać się pasjom – robótkom ręcznym, grze w szachy, w scrabble. Takie są plany odnośnie zagospodarowania lokalu, w którym ma powstać Klub Seniora z prawdziwego zdarzenia.

– Remont, czyli odświeżenie pomieszczeń, dostosowanie toalety, na pewno trochę potrwa, ale lokal jest w na tyle dobrym stanie, że pierwsze działania możemy podejmować niemal od razu. Zaczynamy w nowym lokalu od bezpłatnego kursu komputerowego dla seniorów – mówi Krystyna Frąszczak, prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu. Jak podkreśla, obsługa komputera, umiejętność korzystania z Internetu, szczególnie teraz, w czasach pandemii, jest niemal taką samą koniecznością jak umiejętność czytania. – Komputer daje nie tylko możliwość komunikowania się, zobaczenia z bliskimi, ale pozwala też bezpiecznie, bez narażenia na zakażenie płacić rachunki, załatwiać sprawy urzędowe. Chcemy przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu seniorów – dodaje Krystyna Frąszczak. Tarnobrzeski UTW, któremu szefuje, ma na koncie szereg ciekawych projektów, na realizację których pozyskał fundusze zewnętrzne. Mając teraz większe możliwości, jakie daje przekazany przez miasto lokal, planuje składać kolejne wnioski dotacyjne, a pomysłów na działania nie brakuje. Seniorzy będą mieli w czym wybierać.

Info/fot.: UM